mevlid kandili

atavratedebiyat
Sentez bir gün/gece olup, orijin bir veri olmayan kandil. Her sene 10 gün geriye giden bir takvimden bahsediyoruz. Hicrî takvime inanıp miladi takvim ile amel etmek gibi bir şey. Peygamberin döneminde ve sonrasında olmayan şeyler "olmuş" gibi gösterilmesi dinsel kurgular ürünüdür.

Pekâlâ mahalle baskısına değil de mahalle uyumuna özen göstermek gerekir. Kandil simidi yenip, salâvat getirilmelidir.
turkona
sürekli 11 gün geriye giden, 2018 de 19 kasım, 2019 da 08 kasım, 2020 de ise 28 ekim tarihine denk gelen hz muhammed mustafa (sav) efendimizin doğduğu gündür..
hicri takvim ile miladi takvim arasında 11 gün fark var. hicri takvim yerinde durur iken miladi takvim 11 gün yer değiştiriyor. miladi takvim, hicri takvim'in etrafında mı turluyor.
bunlar hep dünyanın güneş etrafında turlaması sonucu oluyor..
herkesin kandili mübarek olsun. yüce allah, kainatın efendisi hz muhammed mustafa hürmetine affetsin.. (amin)
ibret
İnsan taifesinin Reisi, âlemlerin Efendisi, Kâinatın güneşi, Allah'ın Habibi olan Resul-i Ekrem'in ASM Leyle-i Mevlidinin bereketi, rahmeti bütün inananların ve insanların üzerine olsun.. Amin..


ekremselcuk
Hz. Peygamberimiz'in (s.a.v) örnek ahlâkının hepimize rehber olması temennisiyle tüm müslümanların mevlid kandilini tebrik ederim.
Merhum Kâni Karaca icrâ ettiği ''velâdet bahri''yle, Peygamberimiz'in (s.a.v) cihânı şereflendirdiği kutlu gecenin hâtırâsını yâd ediyor:
der giderim
bir çeşit doğum günü kutlamasıdır.
mevlid kandilinden başka zamanlarda vardır mesela adına "kutlu doğum haftası" dediğimz bir zaman dilimiydi ve hicri takvim ile miladi takvim eşit sayılmışcasına her yıl nisan'ın son haftası kutlu doğum haftası diye camilerde falan mevlitlerle kutlandı.
hea nisan ayının son haftası kimin doğum günüydü onu yazmayacağım. neyse konu nereden buraya geldi? kış geliyor silivri iyi rüzgar alan bir ilçemiz daha fazla konuşmayayım.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol