mutsuzluğun nedenleri

0 /
kral benim
Mutsuzluğun nedenleri?
Irvin Yalom, Standaford Üniversitesi'nden emekliye ayrılmış, 89 yaşında Psikiyatri profesörü onca yıllık meslek hayatında hastalarının mutsuz olmalarının iki sebebi olduğunu ifade etmiş.

"Hayata karşı ümitsiz olmaları."
"Yazgılarını sevmemeleri."

Ancak yazgısını sevmeyen, ümitsiz olan tüm hastalarının yazgılarını değiştirdiklerinde hep eski yazgılarına dönmek istediklerini gözlemlemiş.
Aslında eski yazgılarında mutlu olduklarını ve bunu idrak edemediklerini farketmiş.

Irvin Yalom derki; "Yazgını Sev" ümitsiz olabilirsin, yazgını sevmiyor olabilirsin ancak hayal ettiğin yazgıyı yaşadığında da mutlu olup olamayacağını bilemessin.
Eski yazgına dönmek için her şeyini feda etmek isteyebilirsin, işte tam da bu yüzden sana yazılan "Yazgını Sev" ve "Ümitsiz Olma."

Orhan Pamuk'un Mahsumiyet Müzesi kitabı ise şu cümleyle başlar. "Hayatımın en mutlu anıymış bilmiyordum."

Bazen insanlar mutlu olduklarının idrakında olmayabilirler. Hayatlarında kötü şeyler üst üste gelmeye başladığında aslında ne kadar her şey yolundaymış ve mutluymuşum derler.
Bazen mutluluk her şeyin yolunda gitmesidir. Bazen mutluluk idrak edilmeyen iyi olma halidir ve mutluluk aranarak bulunabilen değil iyi hislerin toplamından oluşan iyi olma halidir.

Ünlü Amerikalı yazar isaac Asimov derki; Belki de mutluluk şudur; "Başka bir yerde olmamız, başka bir şey yapmamız, başka biri olmamız gerekirdi." duygusuna kapılmamaktır.

Hiç bir şeyi erteleme, sevdiğin şeyleri yap. İyi hissettiğin zamanları çoğalt. Mutlu olmak için iyi şeyler olacak ve mutlu olacağım diye kendini koşullandırma. Çünkü evren sana göre işlemez.
Hayatta her şey iyiye de gidebilir kötüye de. Mutlu olduğunu anlamak için olumsuz şeylerin olmasını bekleme.

"Yazgını Sev"
"Ümitsiz Olma."
sadekafe
Gerçekten içinde mutlu olma potansiyeli olan insanların, (mesela bir bardak çaya bile tebessüm edebilecek insanların) sürekli birilerinin psikolojik baskıları ya da aman üzülmesinler düşüncesiyle sürekli kendilerini ertelemelerinden olur en çok.
menacaptain
Bir insan başka birine ne verir?
Kendisinden verir; sahip olduğu en değerli şeyden, “yaşamından” verir.
Bu, o kişinin yaşamını diğer insan için feda ettiği anlamına gelmez aksine kendi içinde yaşattıklarından veriyordur;
Sevinçlerinden, ilgi duyduğu şeylerden, anlayışından, bilgisinden, mizahından, üzüntüsünden- içinde canlı olan her şeyden.
Ve bazen bir şeyler vermek için bir bakış bile yetebilir.
Erich Fromm
Sevme Sanatı, Erich Fromm
kralisevenkadin
"Eğer biraz aklın varsa;
Mutluluk için aradığın şartları bulamayınca bulduğun şartlarda mutlu olmayı bilmelisin."
Demiş; (bkz: marquez).

Mutlu olmak şartlara değil, insana bağlıdır. Mutsuzluğu seçmek, mutsuz olmak, mutsuzluğun beraberinde getirdiği duygularla hareket etmek ve hoş olmayan davranışlar sergilemek herhangi bir bahane ile bağdaştırılmamalı. Doğru olan insanca ve akıllıca davranmaktır.
atavratedebiyat
Vücut kimya endeksinin serotonin hormonu eksikliği. Salgılamada eksik gedik varsa; uçan balona da binseniz, piyango'dan ikramiye de çıksa boş... Salgılama iyiyse her hâl imdinde mutlusunuz. Kendimden biliyorum. Gedik var bende.
1garipyolcu
Her şeyi ve her söyleneni kafaya takmalısın. Şimdi bunu neden dedi ki, ne demek istedi ki diye düşünmeli ve kendini ikna edecek sebepler ararken içindeki gücünü, bunlarla tüketmelisin.
Seni önemsemeyen, umurunda bile olmadığın ve hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam eden insanları gece gündüz düşünmelisin.

Sürekli kendini suçlamalısın. Hayatı hep kendinde aramalısın.
Kendini hiç sevmemeli ve beğenmemelisin. Kendine kendini değersiz hissettirmelisin.
İnsanların seni duygusal olarak yormasına ve yıpratmasına izin vermelisin. Bir süre sonra gücünü içindeki güçsüzlükle tüketirken bulacaksın ve zamanla gücün tükenmiş olacak, duygusal olarak çok yorulmuş olacaksın.

Unutma her kötü söz, yorum veya yaklaşım sahibinindir. İnsan başkasını tanımlarken kendini, hayata ve insanlara nasıl baktığını anlatıyordur aslında. İnsanların nasıl yaklaşımda bulunduğu, neler söylediği, karşıdaki kişilerin ne olduğunu ile ilgili değil kendi şahsiyetleri ve kimlikleri ile ilgilidir. Üslubun kimliğindir.

İnsanlar mükemmel değiller. Hiç bir zaman olmayacaklar. Sadece her zaman mükemmel olmaya çalışacaklar. Bu yüzden hayatı hep kendinde arama. İki tarafta da ara. Hepimiz hata yapabiliyoruz. Hata sende bile olsa kendini duygusal olarak yormamalı affetmelisin. Karşı taraf hatalı ise onu da duygusal olarak yormamalı bağışlayıcı olmalısın.

En az yaptığın şey kendini sevmek ve değer vermek. Bu yüzden bunu yeniden gözden geçirmelisin. Kendini sevmeli, değer vermeli, kendini mutlu etmelisin. Kendinin sevdiği şeyleri yapmalı, kendine yeni şeyler almalı, kendini yenileyecek şeyler yapmalısın. Beyin rutinliği sevmez. Sürekli yenilenmek ister.

Duygusal olarak insanların seni yormasına izin vermemelisin. Kendini anlatmayı denemelisin. Ancak gerçekten defalarca kendini anlatmana rağmen karşı taraf anlamıyorsa seninle aynı frekansta olmadığını anlamalısın. Aynı frekansta olduğun insanlar seni anlayacak ve iyi gelecektir.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol