müzik kırıntıları

ozzy osbourne
evet mega sözlük ahalisi, haftada bir entry girdiğim bu güzel sözlükte kimi yazarlarla özdeşleşmiş belirli başlıklar var. ben de rastgele müzik hakkında girdiğim "bunu biliyor muydunuz?" tarzındaki entrylerimi artık belirli bir başlığa yazmaya karar verdim. bugün içinde diğer entrylerimi bu başlığa taşımaya düşünüyorum. ondan sonra da haftada bir (her pazartesi olabilir mesela) bir entry girerek bu başlığı genişletirim. siz de destek olursanız güzel bir arşiv oluşturmuş oluruz.
ozzy osbourne
black sabbath ismiyle tanıdığımız grup orijinal olarak ozzy osbourne, tony iommi, geezer butler ve bill ward'dan oluşur. ancak ilerleyen yıllarda ozzy osbourne bu ekipten atılmıştır ve bu boşluğu daha önce rainbow ve dio gruğlarında vokalistlik yapmış ronnie james dio doldurmuştur. pek bilinmeyen kısma gelirsek; ilerleyen yıllarda (2006 - 2010) tony iommi, geezer butler, vinny appice ve ronnie james dio sadece dio dönemi şarkılarını çalan heaven & hell isimli bir grup kurmuştur.
ozzy osbourne
yıllar boyu milyonlarca kişi tarafından dinlenmiş, hala da popülerliğini kaybetmemiş metallica grubunu tanırsınız. metallica kadar ünlü olmasa da onlarla aynı tür (bkz: thrash metal) müzik yapan megadeth grubunu da duymuşsunuzdur belki.

peki megadeth'in kurucusu olan dave mustaine'in aslında ilk metallica üyelerinden olduğunu biliyor muydunuz? evet, kendisi ilk kurulduğunda metallica'da bulunmuştur ve sonradan çıkarılarak kirk hammett ile değiştirilmiştir. görsel:

soldan sağa: cliff burton, lars ulrich, james hetfield, dave mustaine

hatta eğer metallica'nın ilk albümündeki şarkılardan olan the four horsemen'i ve megadeth'ten mechanix'i dinlerseniz iki grup arasındaki bağlantıyı daha iyi görebilirsiniz. iki şarkının da linkini aşağıya bırakıyorum, bu haftalık benden bu kadar. öpüldünüz :*edit: niye oldu bilmiyorum ama ikinci video gözükmüyor. şöyle direkt linki yazayım: https://youtu.be/kfTcE89sBXU

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol