nazi almanyasının rusya harekatı

my name is nobody
Naziler'in, Sovyetler Birliği'ni işgal etmek için yaptıkları planın adı "Barbarossa harekatı"dır.

Yıldırım harekatına dayanır ama daha başlangıcından itibaren içinde ciddi hatalar yapılmıştır:

ilk hata; yıldırım harekatı için ulaşım alt yapısı gerektiğidir. Oysa Rusya'da bu harekatı gereği gibi yapacak karayolu yok denecek kadar azdı o dönem. Tren hatlarında ray aralarının Almanya'nın kullandığından farklı olmasıda ayrı bir sorun teşkil etmiştir.

ikinci hata; Sovyetler birliğinde ki devrime karşı gurupların bu harekat sırasında kullanılmasının plan dahilinde olmamasıdır. Örneğin; Ukrayna'da devrime karşı ciddi bir halk gurubu varken, naziler bu dinamiği kullanmak yerine onlara da zulüm yapma yoluna gitmişlerdir.

Üçüncü hata; Hedefler arasındaki büyük coğrafi mesafe farkıdır. Daha başlangıcında petrol bölgeleri ve başkent hedeflenmiş olmasına rağmen bu iki bölge arasındaki devasa coğrafi mesafe farkının yaratacağı sorunların tam olarak ele alınmış olmaması. Öyle ki savaşın bir noktasında Alman orduları arasındaki mesafeler kapanamayacak boyutta olmuştur. Bu da herhangi bir sorunda destek sağlamayı imkansız hale getirmiştir.

Dördüncü ve bence en büyük hata: Rusya tarihinin yeterince iyi incelenmemesi ve kendisinden önceki işgallerdeki başarısızlık nedenlerinin hiç dikkate alınmamasıdır.

Ancak naziler, Rusya'ya saldırmaya bir bakıma mecburdular. Neden:

Kavgam kitabında da açıkça yazdığı üzere ırkın varlığını öz şekilde devam ettireceği bölge olarak Rusya'da ki bölgeleri gösterdiği çok açıktır.

Yani aslında daha en başında hedef Rusya idi ama öncesinde "versay anlaşması" nedeniyle batı tarafının halledilmesi gerekiyordu ve bunu da çok süratli bir şekilde - ingiltere'yi savaş dışı bırakamadığından dolayı - kısmi şekilde başarmıştır.

Nazilerin her hareketi ırksal bir temele dayanır. Bu temel felsefenin özü de oldukça çarpıtılmış bir "Sosyal Darwinizm"den temel alarak şekillenir. Yani evet savaş içinde hedefler vardır mesela kafkas petrolleri gibi ama asıl olan ırkın öngörüsüdür.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.