orkide

kainatguzeli
Salepgiller veya Orkidegiller, Asparagales takımına ait bir familyadır. Salepgiller familyası çiçekli bitkilerin ikinci büyük familyasıdır. Dünyada yaklaşık 880 cins ve 22 binden fazla tür ihtiva etmektedir.
Kaynak: Wikipedia

Bakımı oldukça zordur, fazla su istemeyen bir çiçek türüdür. Orkidenin yetişeceği yerin aydınlık olması ve direkt ışık almaması gerekiyor. Evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyür. Eğer orkidenin yaprakları koyulaşırsa bu durum yeterli ışık almadığından kaynaklıdır.
patavat
orkide çiçeğine latince orcis adını veren theophrastus, ünlü filozof eflatun'un bir öğrencisidir. yazdığı bitkilerin tarihi kitabında bu bitkinin yumrulu köklerini testis'e benzettiği için bitkiye yunanca testis anlamına orcis adını vermiştir. bu isim fransızcaya orchidee, türkçe'ye ise orkide şeklinde geçmiştir. orkide aşka daveti çağrıştıran, seksapelitesi yüksek, sevgililer günü gibi özel günlerde hediye etmek için ideal bir çiçektir.
turkona
2004 yapımı, anakonda 2: lanetli orkide filmini aklıma getiren konu.
3 ay önce serisini izlemiştim.. bu filmde de ölümsüzlük iksiri yapımında kullanılacak siyah orkide'nin peşine düşen bir ilaç firmasının anakondalar ile mücadelesi konu ediliyor...
Gülenyüz
Yetiştirenler büyük ihtimalle bilirler, bilmeyenler için; uzun süre çiçek açmadıysa kurudu sanıP atmayın sakın! Işık almayan karanlık bir dolabınızın içine koyup en az üç gün açmayın/ çıkarmayın. Korkuya kapılıp yaşama hevesi ile çiçek açmaya başlayacaktır. Bir nevi psikolojik baskı
badboy
Asparagales takımına ait bir familyadır,Orkide çiçeği asaletin ve özenin simgesidir. Bu tropikal iklim sever çiçeklerin küçük yaprakları ve uzun gövdeleri vardır. Orkide çiçeklerinin ince uzun gövdeleri narin oldukları hissini uyandırsa da fazlasıyla dayanıklı uzun ömürlü bitkilerdir.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol