pablo picasso

servi revan
25 ekim 1881, ispanya doğumlu ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.
Pişmanlık çiçeği


Sanatçı burada ne anlatmak istemiştir?
8
lina lina
şair burada kendisi de ne anlatmak istediğini anlayamamış bir çalışma
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
+1111111
servi revan servi revan
uzun bir yorum atacağım, hazır olunuz efenim.
bu tabloyu ilk gördüğümde 8. sınıftaydım ve psikolojik danışmanımızın odasındaydı. raif efendi'nin maria'nın portresine baktığı gibi bakmıştım tabloya. hocaya sordum "hocam bunu kim yapmış?" dedim. adam "pablo picasso." dedi ama ben o an adama ne dediğimin bile farkında değilim. iç içe geçmiş birden fazla insan bedeni ve arada bana bakıp üzüntüsünü dile getirmeye çalışan bir insan vardı sanki orada. (8. sınıfım henüz şu kültüre bakın yahu :d) neyse sonra pas geçtim, lisedir şudur budur 10. sınıfa geldim, tablo tekrar çıktı karşıma. yine durup inceledim, bu kez de iç içe geçmiş 2 beden vardı ve bu kez üzüntülü kişi gitmişti. bilmiyorum belki yaşla alakalıdır lakin ben bu tablonun yaşa göre kişi üzerinde etki bıraktığına inanıyorum. oh, bitti.
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Çay içmekten bıkmış, örgü ören birini görmek yerine, bunları görmek baya zor olsa gerek...
servi revan servi revan
yüce god bilir.
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Biz de tahmin ederiz...
servi revan servi revan
yoyo .d
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Np...
peleng
Adamın biri Picasso'ya şöyle der: ”Renkleri birbirine karıştırmaktan ve iç içe geçmiş çizgiler yapmaktan başka resim yeteneğiniz yok gibi.” Picasso bunun üzerine fırçasını alır ve yere bir buğday tanesi resmi çizer. O kadar gerçekçi olur ki, bir tavuk gelir ve buğdayı gagalamaya başlar. Adam şaşkına dönmüş şekilde Picasso'ya: ”Bu kadar harika resimler yapabiliyorken neden bu garip resimleri yapmakta ısrarlısınız?” Picasso şöyle yanıtlar: ”Çünkü ben resimlerimi tavuklara yapmıyorum… ”
nana
1881-1973 yılları arasında yaşamış, kübizm akımının öncüsü sanatçı. ilk eserini 9 yaşındayken yapmış.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol