patavat

sosruko
Nickaltının açılmamasına şaşırdığım 1. Nesil yazar. Bilgili birine benziyor. İyi yazmalar.
1
patavat patavat
yazılarımı beğenmenize gerçekten sevindim, teşekkür ederim.
Gülenyüz
Sözlüğümüzün araştırmacı 1.nesil yazarı. Detaylı ve bol bilgili entrylerini okumaktan keyif alıyorum. Hoş gelmiş bol bol entryler diliyorum.
2
patavat patavat
olayların, kişilerin, hatta kelimelerin birbiri ile bağlantısını araştırmaktan hakikaten keyif alırım.
doğru tespit etmişsiniz, çok teşekkürler
Gülenyüz Gülenyüz
Ne güzel :) rica ederim ne demek 🙏🌹
turkona
tarih konusunda bilgili olduğu aşikar olan yazar. uzun uzadıya yazması da sanırım tarih bilgisinden kaynaklı.. nick sanırım patavatsız'ın tersi bir anlam ifade ediyor.
bir bilgi varsa anlatılacak da çok şey vardır. kendisi de demiş ben anlatmayı bilgi vermeyi severim diye.. bize de yazdıklarını keyifle okumak düşer. emekleriniz için teşekkür eder her daim bilgilendirici entry'lerinden bizleri mahrum bırakmamanı istirham ederim..
kalemin keskin ve daim olsun...
saygılar
2
patavat patavat
tarihe yön veren kişilerin hayat hikayelerini ve yazdıkları anıları okumak hobilerim arasındadır. güzel görüşleriniz için çok teşekkürler.
turkona turkona
daim olsun inşaallah..
saygılar
patavat
patavat, sözcüklerin etimolojik anlamlarını aramaya meraklı kişiler için bir bilmecedir. ben de çok araştırmama rağmen ne normal sözcüklerde, ne de sözcüklerin soyağacını inceleyen etimolojik sözlüklerde patavat kelimesine rastlayamadım. nereden geldiğini bilmediğimiz ama ne olduğunu bildiğimiz enteresan bir sözcük patavat. hiç bir sözlükte patavat'ın ne olduğu açıklanmadığı gibi, patavatlı diye bir kelime de yer almıyor, falanca çok patavatsızdır cümlesini yer yerde görebiliriz ama filanca çok patavatlıdır gibi bir cümleyi ben şimdiye kadar ne işittim ne okudum. yabancı dillerde araştırdığım zaman ingilizce sözcüklerde patavatsız'a karşılık gelen sözcük tactless ama onlarda bunun karşıtı olarak, bizdekinin tersine tactful diye bir kelime bulunuyor. her neyse, bulabildiğim tek şey şu oldu : anadolu ağzında sözcüklerin arasına reklam alır gibi dura, düşüne konuşanlara bazı yerlerde pata/patat derlermiş; car car öterek, sözün nereye gideceğini bilmeden makineli tüfek gibi konuşanlara da bu nedenle patavatsız deniyormuş. araştırmaya devam ediyor ve daha bilimsel, etimolojik bir bilgiye ulaşmaya çalışıyorum, eğer siz de herhangi bir yerde bu sözcükle ilgili tatmin edici bir açıklamaya denk gelir ve beni de bilgilendirirseniz, inanın çok makbule geçer.
sonecka
Bizi tarih konusunda aydınlatan yazar arkadaşımız.
2
patavat patavat
tarih benim için vazgeçilmez bir hobi, ama en büyük iptilam sizinki ile ayni : edebiyat
sonecka sonecka
Edebiyatı seviyorum. Sizinle ortak iptilâmızın bulunmasına çok sevindim.
ekremselcuk
Yazılarını merakla ve beğenerek okuduğum, ifade yeteneği ve zenginliğiyle dikkatimi çeken, yazdığı konuları, yazmış olmak için değil, fakat derin bilgisi, vukûfiyeti ve emeğiyle hem şimdiki hem de gelecekteki okuyucular için taze ve kalıcı kılan, hürmete lâyık, değerli bir yazardır.
3
patavat patavat
bu sözleri sizin gibi edebiyat, tarih, musiki, teoloji gibi derin bilgi birikimi isteyen konularda, üstad düzeyinde çok değerli yazılarını büyük bir keyifle okuduğum, bir değerli yazardan duymak çok büyük bir iltifat. inanın, mahçup ettiniz beni, çok teşekkür ederim. kaleminize sağlık.
ekremselcuk ekremselcuk
İltifatınız için size teşekkür ederim değerli yazar arkadaşım. Ancak haddimi biliyorum. Umarım, bir gün bu güzel iltifatlara lâyık olurum. Sizin için yazdıklarım ise iltifat değildir, gerçektir. Belki, inanmazsınız, yazılarınızı, orta şekerli bir kahveyi azar azar yudumlayarak okuduğum gazetelerin pazar sohbetlerinden ayrı tutmuyor ve aynı zevki alıyorum. Belki, ülkemizde çok bilinen bir yazar-çizersiniz, belki de herkes tarafından keşfedilmemiş bir inci tanesi... Ne olursa olsun, bir okuyucunuz olarak, yazdıklarınız hakkında hislerimi anlatmamış olsaydım kendimi emeklerinize karşı nankörlük etmiş görürdüm. Sözlüğün sizin gibi nitelikli yazarlarla daha da büyümesini ve yazılarınızın büyük kitlelere ulaşmasını diliyor, size saygılarımı sunuyorum.
patavat patavat
takdir edilebilecek bir şeyler ortaya koymaktan belki de daha güç olanı takdir etmeyi becerebilmektir. Takdir edebilmek için bilmek, anlamak, seçmek, kıyaslamak ve kıymet biçip değerlendirmek gerekir. Bunu başarabilmek için de işittiğini duymak, baktığını görmek ve gördüğü derinlikleri sezebilmek gibi meziyetler gereklidir. Bilge insan sağlam takdir ve değerlendirme yapabilen insandır. bu niteliklere haiz sizin gibi kişilerden gelen övgülere paha biçilemez. saygı talep edilmez hak edilir, siz benim saygımı yazdıklarınızla fazlasıyla hak ettiniz.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol