tımar arazileri

tarator
Hz. Ömer döneminde başlayan ikta, kökenlerini hitittlerin toprak yönetimi ilkelerinden alır. Osmanlı da bu ikta sisteminin adı dirlik olmuştur. Dirlik sisteminin temel amacı toprakların işlenmesi boş kalmamasıdır.

antibiyogram

kebelek
Antibiyogram, enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaların hangi antibiyotiklere dirençli olduğunu belirlemek için yapılan laboratuvar testidir. Tedavide hangi antibiyotik grubunun kullanılacağı bu testin sonucuna göre şekillendirilir.

youtuber'ların samimiyetsiz olması

historyinformation
Saçma sapan, dedeme kışkırtma yaptık hacca gitti yok, arkadaşa eşcinsel şakası yaptık bakın ne oldu yok, kuzenimin g*ünde torpil patlattık 10 dikiş atıldı tarzı videolar dönüyor ve tamam insanların ne izleyip izlemediği beni ilgilendirmez ama bunu izleyen kitleleri labaratuvar ortamın da incelemek lazım yani bir de bu videolar belli para için yapılmış çok belli oluyor

YouTube da sadece tamirat tadilat ve tarihi videoları izleyen ben miyim sadece?

Edit: attığım başlığı sonradan gördüm de bir gülümsedim yutubur ne sanki etobur gibi ahahahah😀

zenginlerin depremden etkilenmemesi

atavratedebiyat
Fore kazıkların eseri. Zenginin temeline fil büyüklüğünde fore kazıklar çakılır, fakirin kaçak yapısına devlet hazretleri "imar barışı" buyurur. Barış dediklerine bakmayın, bu bildiğiniz yem tedariki. Filmin sonunda devlet ölüme vatandaşını yem olarak veriyor.

Kazıklar da "kader" işte.
Kader... Mistik teslimiyet.

Alçaklığın, kahpeliğin, onursuzluk ve hırsızlığın adı kader.

mega sözlük ile ilgili istekler

pseudohero
Sözlüğü telefonumuza ne zaman uygulama olarak indirebileceğiz? Sözlüğün tikli sosyal medya hesapları olacak mı? Vizyon konusunda ne zaman Twitter'da gündem olma dışında ciddi girişimlerimiz olacak? İstek değildir bunlar. İsteriz de elbette ama sadece merak ediyorum. Biz de ona göre “kalemlenelim”.

erasmus öğrencisi

kapisi kapali etrafi sarili ismet
gideceği ülkeye göre yaşayacağı kültür şokunun şiddetinin değişeceğini bilmek zorunda olan, gittiği ilk iki hafta kendisini başka bir dünyadaymış gibi hissedecek, yabancı dilinin iyi olması gerektiğinin farkında, cesaretli, yeniliğe açık, biraz kaçık, ancak fazlasıyla heyecanlı bir öğrencidir.

hidra

BaaderMeinhof
Son zamanlarda Şehinşahla çok takıldığındanmıdır bilmiyorum ama eskisi gibi kaliteli şarkı üretemeyen mc. Hidra zorla freestyle'de gösterdiği performansı gösteremeyen mcler vardır.

yeni türkü

yampiri
Yaptıkları müzikten bir şey anlamam. Teli teli teli diye şarkı yapsam beni İstanbul'dan kovarlardı mk. Genelde entel lümpen takımı dinler yer bulabilmek için. 60 yaşına gelmiş at kuyruğu saçı olan tipler

aydede

Erdal bakkal
Dram tarzında ve Biraz ağır bir film, bu tarz filmleri sevdiğim için benim hoşuma gitti. Eğer bu tarz filmleri tercih etmeyenler için zaman kaybı olabilir.

"Aydede" Ay'a gittiğini sandığı dedesinin yanına gitmenin yolunu arayan küçük bir çocuğun hikayesini anlatan bir film.

Yönetmen koltuğunda Abdurrahman Öner'in oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Ezgi Mola, Bilal Zeynel Çelik, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Banu Fotocan, Ayşenil Şamlıoğlu, Nazan Kesal, Nalan Kuruçim, Emirhan Ateş gibi isimler yer alıyor. Senaryosunda yönetmen Öner'in imzasının bulunduğu dram türündeki filmin görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz üstleniyor.

Bekir küçük yaşta babasının kaybeden bir çocuktur. Bekir'in annesi Rabia, babası İlyas ile birlikte tuhafiye dükkanını işleterek oğluna bakmaya çalışır. Fakat İlyas'ın ölümü herkesin hayatını derinden etkiler. Bekir'e üzülmemesi için dedesinin Ay'a gidip Aydede olduğu söylenir. Artık Bekir'in tek amacı vardır; o da filmlerde gördüğü gibi bisikletini alıp dedesinin yanına Ay'a gitmek. Babasının ölümü üzerinde maddi zorluk çekmeye başlayan Rabia ve ailenin diğer üyeleri arasında miras kavgası başlar. Ablası ile aralarında miras kurası çeken Rabia evi ve tuhafiye dükkanının kaybedince büyük bir çıkmaza girer. Kendisine ve oğluna bakmak için çare arayan Rabia, tüm bu sıkıntıların yanı sıra bir de platonik aşkı ile uğraşır.

aydede

Ukde: (yazar: sayalgi)

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol