kasko

seyyah
Kasko, otomobil sigortalarından bir tanesidir ve amacı, sigorta ettirene ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamaktır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.

Kasko karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır.

Ayrıca kasko araç haricinde beyaz eşya, cep telefonu, diğer elektronik eşyalar için de yapılabilmektedir.

30 ekim 2020 izmir depremi

blackex
Marmara 7.4 ve Düzce 7.2 depremlerinden sonra ürktüğüm ve galiba bu sefer gidiyoruz dediğim depremdir. Eşimi kollarımın arasına alarak çaresizce beklediğim başka bir an yoktu. Allah tekrarını yaşatmasın haberleri daimi olarak takip ediyor ve artçıları hissediyoruz. Öncelikle İzmir'e sonra tüm ülkeme geçmiş olsun diyorum.

kitap okumanın zararları

tarator
Bilenler bilir şopenaurun aşkın metafiziği isimli bir eseri var. Ben bu kitabı okumadan önce sevgi kelebeğiydim. Aşk şöyle aşk böyle diye atıp tutardım.

Kitaplar sizi bazen gerçek dünyaya çekiyor. Bunun nesi kötü diyebilirsiniz. Matrix'te geçen bir replik vardır. Gerçek olmadığını bilmiyorsan sahte bir yaşamın ne zararı var şeklinde. Mealen yazıyorum.

Diyeceğim hayatın amacı mutlu olmak. Bilmek sizi mutsuz ediyor. Okumak dolaylı olarak sizi mutsuz ediyor yani. Peki neden mavi hapı almayalım.

Ben de isterdim birini sevdim diye o da beni sevdi. Masallarda olduğu gibi hep mutlu olalım diye evlendik bebek yaptık vs.

(bkz: cehalet mutluluktur)

artçı deprem

enginyuksel1982
2017 yılında bodrum depremini yaşamış biri olarak net bir şekilde söyleyeyim. Ege fay hatlarının artçı depremleri cidden büyük bela. Beşik gibi sallanıyor derler ya az kalır. Kesinlikle uyutmaz hep tedirgin eder. Gölcük ve Bolu depremlerini de net bir şekilde yaşamış biri olarak söylüyorum kesinlikle bu şekilde artçı yaşamadım. Ege fay hatlarının düşey atılımlı olması büyük bir etken sanırım

tc kimlik no ezberleme şekline göre zeka türler

turkona
2-2-3-2-2 ezberleme şekli olmadığından zeka türümü tespit edemeyen konu...
aslında analitik zeka türüne girsem de birçok şekilde ezber yapabilmekteyim.. çevremdeki bazı kişilerin tc kimlik numaralarını değişik versiyonlarda ezberlediğim oldu. tüm türler de ezber yapabilsem de analitik türü tercih ederim..

diyabet hastalığı

kralisevenkadin
Diyabet, vücutta insülin sekresyonu veya reseptöre bağlanmasında bozukluk olması sonucunda kan glikoz regülasyonunun bozulmasıdır.
Belirtileri ise;

- Poliüri (Sık idrara çıkma)
- Polifaji (Sık acıkma, yemek yeme)
- Polidipsi (Sık susama)
- Yara iyileşmesinde gecikme
- Halsizlik yorgunluk
- Görmede bulanıklık

meyve suyu

sorgulayanbiri
Meyve fruktoz içerir. Fruktoz ise en zehirli şekerlerden biridir. Herhangi bir meyveyi tükettiğinizde posasını da tükettiğiniz için bu fruktozun kana geçme hızı biraz daha yavaş olarak gerçekleşir. Ancak hazır veya taze sıkma meyve suyu olarak tükettiğinizde ise kan şekerini aniden yükseltir ve zamanla insülin direncinin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Ayrıca meyve ve sebze üzerinde bulunan pestisitlerden ve diğer zararlı kimyasallardan korunmak için de meyve ve sebzeleri bol suyla yıkayıp belirli bir süre içme suyunda bekletmek faydalı olabilir. Eğer mümkünse pestisit ve diğer kimyasallara maruz kalmamış meyveleri tüketmek daha sağlıklı olabilir.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol