sar değerleri

turkona
ingilizce specific absorption rate, türkçe de ise özgün soğurma oranı olarak geçen sar, radyasyon'un vücuda ve baş kısma uyguladığı dalganın emilmesidir. avrupa'da 2 w üstü zararlıdır.
günümüz teknolojisinde en çok maruz kaldığımız radyasyondur. bazı cep telefonlarının sar değerleri 1.60 civarıdır. kulak kısmına getirilip konuşulunca vücud bu radyo dalgasını emer ve zamanla kanser gibi hastalıklara davetiye çıkarır. telefon alırken muhakkak sar değerini kontrol etmeliyiz.
bu link de bazı telefonların sar değerleri mevcuttur. aynı zamanda daha geniş bilgiye ulaşabilirsininiz.
2ekmek1samsun216
sar değeri elektronik bir cihazın vücudumuzu maruz bırakacağı radyasyon miktarı için kullanılan bir terim. bunun için tüm dünyada belli başlı sınırlar getirilmiştir. amerika'da bu sınır 1.6w/kg, avrupa'da ise 2.0w/kg olarak belrilenmiş.

dönemsel olarak üretilen cihazlarda bu sınırın çok üstüne çıkan modellere rastlamak mümkün. günümüzde de markalar genellikle daha düşük sar değerleri için çalışmalar yapmasına rağmen yeni özellikler bunu ekarte ediyor. en basit şekliyle çift sim kart baz istasyonundan iki kat veri aktarımı demek. dolayısıyla çok daha yüksek bir radyasyon yani sar değeri.

aynı durum radyo özelliği için de geçerli.

ben cihaz araştırırken xiaomi başta olmak üzere çin menşei markaların sar değerlerinin daha yüksek olduğunu fark etmiştim. huawei nispeten bu grupta sayılamaz ama xiaomi bazı modellerde sınırı belirliyor resmen.

misal
xiaomi redmi note 7 için 1,75w/kg
xiaomi redmi 6 için 1,73w/kg

ama bu durum yeni değil. bir döneme damga vurmuş olan blackberry modellerinde de benzer bir durum vardı.

günümüzde kullanımda olan modellerin en uç noktada sar değerleri ise şöyle sıralanabilir.

Vestel venüs z30 - 1.954 w/kg
samsung galaxy note 8 - 1.780 w/kg
casper via p3 - 1.776 w/kg
xiaomi mi mix2 - 1.770 w/kg
samsung galaxy a31 - 1.680 w/kg
samsung galaxy j7 prime - 1.630 w/kg

diye ilerliyor. özellikle çakma/replika telefonlarda bu sar değerleri ebesinin nikâhı gibi olduğu için uzak durmakta fayda var.

bu kadar sar değerinden söz etmişken teknolojiye atarlanan adam yani ekin kollama'yı anmadan geçmeyelim. sar değerinin etkilerinden birisini anlamak için spoiler.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol