sigmund freud

Sigmund Freud
Aynı zamanda puro tutkunu. Adam hasta yatağında bile puro içmiş. Pek ürpertici teorileri yok. Sadece o dönem herkesten farklı düşündüğü için böyle kabul görmüş. Ayrıca kokain bağımlısı değil, bunun bir tür ilaç insanı canlandıran o zamanın supradine alldayi olduğunu düşündüğü için böyle sanıyorlar. Bir hastasına verdikten sonra bunun zararlı olduğu kanısına varmış ve anında bırakmış. Hatta puroyu mastürbasyon(kendisi meniyi içeride kalması gereken güç olarak gördüğü için) yerine geçirdiğini söyleyenler var. Neden mastürbasyon konusunda bu kadar hassas lan bu adam derseniz adam yahudi beyler. Ayrıca her şeyi libidodan yani cinsellik yüzünden yaptığımızı söylediği için tuhaf karşılanmış ve kuramları öne çıkmıştır. Fakat adam dindar beyler çokta takmayın o kısmı. Psikanaliz kısmına gelirsek hani şu meşhur " çocukluğuna dön" olayı var ya bu adamın bulduğu kuramın klişesidir arkadaşlar. Çocuklukta baskılanan ve farkına varılmayan süreçlerin bireyin karakterini şekillendirdiğini düşünmektedir. Bunun için serbest çağrışım yöntemini kullanmıştır. Bu yöntemin amacı hastanın çocukluk yıllarından itibaren yaşantılarını sansürsüz bir şekilde anlatmaya teşvik etmektir. Adam bu şekillerde o zamana kadar önemsemeyen anormalliklerin tedavisine odaklanmıştır.
Phoenix48
Özellikle kabile toplumlarından günümüze kadar gelişen aile içi ahlak ilişkilerini, sosyal yaşantıdaki tabu kavramlarını psikoloji terminolojisine kazandırmış, bu konuları kimsenin cesaret edemeyeceği kadar derinlemesine araştırmış, psikanalizin ve parapsikolojinin yaratıcısıdır Sigmund Freud.

_''İnsan mutlu olmak ister; bu yüzden berbat haldedir.'' der Sigmund Freud.

Freud’un kuramına göre bizim ruhumuz, 3 ana bölümden oluşur:
Dış dünyaya gösterdiğimiz yüzümüz olan Ego, en derin isteklerimizi ve arzularımızı barındıran ve dış dünyadan saklı tuttuğumuz Id, ve Id’in isteklerini kuralcı bir anne-baba gibi bastıran Süperego.

Freud’a göre, insanın kendini tanıyabilmesi için, bu 3 bileşeninde insan tarafından tam anlamıyla tanınması gerekmektedir.

Büyük insan vesselam.
sipeus
"çocuk yapmayı, doğal bir ihtiyacın zaruri olarak giderilmesi gibi bir karmaşıklıktan çıkarıp kasıtlı ve üzerinde düşünülmüş sorumlu bir eylem seviyesine çekebilseydik insanlık adına en büyük zaferlerden birini kazanmış, doğanın koyduğu sınırlardan esaslı bir şekilde özgürleşmiş olacaktık. " der, başka söze ne hacet.
bermuda

Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz.

Sevildiğinden emin olunca, insan ne kadar da cüretkâr oluyor.

İd neredeyse, ego orada olacaktır.

Ego kendi evinin efendisi değildir.

Acı çekme karşısında, hiçbir zaman aşık olduğumuz zamanki kadar savunmasız değiliz.

İnsanın kendine karşı tamamen dürüst olması iyi bir egzersizdir.

İnsanların çoğu özgürlüğü gerçekten istemezler; çünkü özgürlük sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu da bundan korkar.

Zihin bir buzdağı gibidir. Yalnızca yedide biri suyun üzerinde görülebilir.

Hayatın amacı ölümdür.
birinci
Entel görünmek için ıkınan embesillere malzeme oldu bu adam son zamanlarda.
Filhakika internetten bir kaç sözünü ezberleyip kitaplarını alıp okuyomuş gibi yapmak sizi froytçu yapmaz özellikle puanı yettiği için psikoloji yazan mezun olduğundada kendine psikolog süsü vererek mesleki hayatını kuracak kişilerde bunu çok sık görüyorum.
albino aborjin
üzerine daha çok okuma yapmam gerektiğini düşündüğüm kimse. jung ile karşılaştırmak biraz saçma geliyor. jung metafizik ögesi sayılabilecek şeyleri işin içine katmayı öne sürdüğünde freud bunun bilim olarak kalması için çaba gösterdiğini, junga bu konuda müsade etmeyeceğini söylemiştir. jung'u ele aldığınız konsepti koruyan adamdır freud, bunu unutmayın. her ne kadar jung okumayı daha bir sevsem de görüşlerini kendime daha yakın bulsam da freud'u küçük düşürecek ya da karşılaştırmada bulunacak bir söylemde bulunmak bu kimselerin içerisinde bulundukları süreci anlamamak, bilmemekten kaynaklanır diye düşünüyorum.

sözlüğümüzün yazarı olan freud ise daha ilk muhabbetimizden kendisinden çok şey öğreneceğimi düşündürtmüş kimsedir. umarım burada daim olur, biz gençlere olan faydasını sürekli görürüz.
purplelamborghini
kitaplarını okumaktan büyük zevk aldığım, bilinçaltı kavramını ortaya koyan ve psikanalitik kuramın kurucusu avusturyalı nörolog.

-id neredeyse, ego orada olacaktır.
-sevildiğinden emin olunca, insan ne kadar da cüretkâr oluyor.
-insanın kendine karşı tamamen dürüst olması iyi bir egzersizdir.
-acı çekme karşısında, hiçbir zaman aşık olduğumuz zamanki kadar savunmasız değiliz. (favorim)
-beklemesini bilen bir insanın hiç bir şeyden taviz vermesine gerek yoktur.

sözlerinin sahibidir.

ebedi
Bir hikaye yazıp sözlükte yayımlamasını istediğim yazardır, bilemiyorum şu günlerde yoğun mudur ama kendi ufak bir şeyler karalayıp yayımlasa okuması güzel olabilir.
5
Sigmund Freud Sigmund Freud
Kardeşim moderasyon izin verirse her türlü yaparım. Ama şu an çıkmaz önce kurguyu falan hallederim tamamını yazarım aynı gün atarım. Yoksa iş incideki gibi hadi panpalar 100 şuku ha gayrete dönmesin.
ebedi ebedi
Moderasyonun izin vermeyeceği bir durum yok gibi, yok burası günlük mü derlerse başlığın altına yazdığım hikayenin ismidir diye tanım girersin. Başlıkta okurken fark ettim, güzel bir hikaye yazabilirsin, zaman önemsiz, okuruz. :)

Sanmıyorum incideki gibi devam panpa sarıyo muhabbeti yapılmaz bence. :)
Sigmund Freud Sigmund Freud
Bide şöyle bir durum var. Şimdi ben yazarım hikayeyi millet der ooo hikaye serbest mi ergen kızlar çöker buraya wattpade döner ortam. Yada gelir adam bakın size nasıl milli olduğumu anlatıcam falan diye formatı kabul etmenin böyle bir dezavantajı var genede bir şansımı deneyeyim.
portakallipekinordek portakallipekinordek
parça parça değil de, tek entry'de yazıp paylaşırsan hicbir sorun olacağını düşünmüyorum. her zaman destekçinim freud!
ebedi ebedi
Yani orası da doru, böyle bir ihtimal de var ama bu ihtimal hep olacak, sen yazmasan da olabilir yani o durumda yapacak bir şey yok bence, yönetici de olur dedi. :9

Sözlük olarak daha çok gelip reklam yapacak yazar olacak, ddos falan atacak adam olacak, çekemeyen adam da aptal adam da çok var, bilemiyorum 1-2 hoş hikaye çıksa hem sözlük için de güzel olabilir.
seksempatikfreud
freud'un elektra kompleksinde kız çocuğunun 3 - 6 yaş arası fallik döneminde babaya karşı aşk yaşadığını ve annesiyle bir rekabet içinde olduğunu söyler. bunun sonucunda da sürekli annesine benzemeye çalışarak kendini annesiyle özdeşleştirir.
bunu aslında aşk-ı memnu'da bihter'in annesi firdevs'e benzeterek adnan'ı aldatmasını örnek verebiliriz. annesini her ne kadar sevmese de o firdevs hanımın kızıdır.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.