Stefan Zweig

0 /
Mega sözlük 1. Nesil yazar
yedinciogul
28 Kasım 1881'de Viyana'da doğan 22 Şubat 1942'de Rio de Janeiro'da intihar ederek hayatını sonlandıran Avusturyalı romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yazarı.

2012 yılında eserleri üzerinden telif kalkınca türkiye iş bankası kültür yayınlarının modern klasikler serisinde kitaplarına yer verip kitap satışlarını şahlandırdığı yazar. Heralde son 2-3 yıldır ülkede en fazla satan yazardır. eserlerine bi sözümüz yok ama bu kadar fazla satması biraz yayınevlerinin yayın politikası ve öykülerini tefrik edip ince ince kitaplarla yayımlaması. Hem ucuz hem hemen okunuyor. Öyleki 5 yıl önce ülkede en fazla satan yazarlar listesinde ilk yüze bile giremezken 3-4 yıldır ilk sırada.
ben 4-5 kitabını okudum. yazarın en iyi eserleri satranç ve sabırsız yürek kitapları.
alienist
Piskolojik tahlilleri, betimlemeleri o kadar kuvvetli ki insan o ruh haline hapsoluyor resmen. çok değerli, ince ruhlu bir yazardır. Incecik kitapları vardır 2 saatte bitecek. Ama kurgusuyla, duygu anlatımıyla şaheserler ortaya çıkarmış biri kesinlikle. Yahudidir ve hitler zulmünden kaçmıştır. Ülkesinde ve avrupa'da olan karışıklıklara dayanamayarak eşiyle birlikte intihar ederek hayata veda etmistir.

(bkz: satranç)
(bkz: amok koşucusu)
(bkz: korku)

Edit: abi anlamıyorum başlığı anladıysan anladın. Stefan mış peh. Yani buna mı takılır insan. Hayret ediyor insan. Kusuruma bakmayın cahilliğime geldi. İçiniz rahat etsin yeter ki.

sadandmad
Eserleri özellikle uzun yolculukta bitirmeliktir.Akıcıdır ve temaları güzel seçilmiştir.Ancak nedense ne zaman Stephen Zweig okusam depresif bir ruh galine bürünürüm.
labarbara
İntihar eden yazarlardandır.
22 Şubat 1942'de Petrópolis kentindeki evinde, karısı Lotte ile birlikte uyku hapları içerek intihar etti.
En temel nedeni ise Avrupa'nın içine düştüğü durumdan asla çıkamayacağını Hitler''in dünya düzenini kalıcı olduğunu sanmasıdır.
Yani Umutsuzluktan ölmüştür.
2
alienist alienist
İlk öğrendiğimde 2 gün düşüncelere daldım. Çok yazık üzücü bir durum.
labarbara labarbara
Umudunu kaybederek ölmek gerçekten beni de çok üzüyor.
trakyali
psikolojik tahlilleriyle ünlü kısa romanları meşhur olan yazar. buyüne de yalnızca olağanüstü bir gece romanını okuyabildim. ancak devam etmeyi planlıyorum.
weltschmerz
moderasyona not: başlığın stefan zweig olarak değişmesi gerekir!!!

zweig avusturya edebiyatının savaş dönemi yazarlarının en tanınmışlarındandır. uzun üykü (alm. novelle) türünün çok başarılı bir temsilcisidir. modernitenin başında viyana gibi kültür sanatla iç içe bir şehirde yetişmiş ve rilke'yle hoffmannsthal gibi iki dev edebiyatçıdan etkilenmiş olmasıyla 20. yüzyıl edebiyatına kafka kadar damga vurmuştur aslında.
ufuk açıcı bir yazardır. anlatı düzleminde okuru çok etkileyen betimlemeleri vardır. tarihsel konuları edebi metne malzeme eder, kendi yaşamış gibi anlatır ve birçok olayı sanki canlı seyrediyormuşuz gibi okuruz zweig'in dilinden. ilgilenenler örneğin istanbul'un fethi'ni zweig'dan okuyabilirler: (yıldızın parladığı anlar adlı yapıtta "bizans'ın fethi" adlı öykü). ya da ingiliz kraliyet ailesindeki çekişmelerden bir kesit okumak isteyenler mary stuart'ı zweig'ın kaleminden okuyup çok etkilenebilir. ben dünün dünyası (alm. orijinal adı: die welt von gestern) adlı yapıtı da çok severim. hatta bir zweig metninin çeviri editörlüğünü yapmıştım yıllar evvel. başka bir metni çevirdim, ama o henüz yayımlanmadı.
2012 yılında zweig'in yapıtlarının telifi kalktı. bu nedenle şu anda piyasada pek çok zweig metni görmek mümkün. aynı metni farklı yayınevlerince basılan farklı çevirilerden okuyabilirsiniz bu yüzden.

yineliyorum: ingilizcedeki "stephen" ismi almancada stefan olarak kullanılır. yazarın adı stefan zweig'dır.
sanezel
En iyi romanı Satranç'tır.Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü,kitabını okuyup neredeyse bunalıma girecektim.Çok trajik bir hikayeydi.Kitaplarında ki tasvirler fazla da olsa su gibi okunası kitapları vardır.Nazilerden çok çile çekmiştir.Rahmetlinin kitaplarının A101 markette 2 tl den almamsa asıl ilginç olanı.
tagrz
Kendisini severim, savaşa karşı tutumunu destekliyorum. O yılları yaşamış ve yaşadığı çaresizliği, hüznü kitaplarına daha doğrusu taslaklarına aktarmıştır. Lyon'da geçen hikaye çok etkilecidir. Beni en çok etkileyen o oldu tavsiye ederim.
Mega sözlük 1. Nesil yazar
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol