dilberi rana

yüzüne dondurma düşen kadın
Osmanlı döneminde bir erkek bir bayanın karşısına geçip şöyle der; "Ey dilberi rana! Ey tesadüf-ü müstesna! O mahrem suratınızı görünce size lahza-i kalpten sarsıldım. Niyetim acizane-i taciz etmek değildir. Bilakis efkar-i umumiyede ufak bir aile bacası tüttürmektir. Sözlerim sizi temin ve tatmin edecekse şayet, zevc-i izdivacınıza talibim."

Hanımefendi de cevaben der ki; "O mahrem suratınıza bir sille-i osmaniye nakşedersem sekte-i kalpten terk-i hayat edersiniz…"

cumhuriyetin ilanı neden 29 ekim

yüzüne dondurma düşen kadın
Aras Kargo'nun resmi youtube hesabından şu şekilde de açıklaması var;
1925'de Cumhuriyet kutlamaları sırasında Çankaya Köşkü'nde Fahrettin Altay Paşa, Atatürk'e şu soruyu sormuştur: “Cumhuriyetimizin ilanının 29 Ekim'e denk gelmesi acaba bir tesadüf müdür? Üç gün evvel, beş gün sonra da olabilirdi.” Bu sorunun cevabında cumhuriyet tarihimizin az bilinen bir gerçeği saklıdır. Atatürk, Cumhuriyetin ilanı için vatanımızı işgal altında bırakan Mondros'un bir gün öncesini seçmiştir. Mondros 30 Ekim'dir, Cumhuriyet 29 Ekim. Çünkü bir sonraki gün olamazdı.

nefret edilen sorular

insanol
Yanındaki bir şahıs ile aynı anda aynı mekanda aynı zamanda aynı olaya maruz kalırken, şahsın çatal ayak üzerindeki mg3 gibi darbeler halinde, neden nasıl niye ne oluyor gibi sorular sorması. Biladerim bana zaman ver anlayıp kavrayıp sana izah edeyim. Bi dur, bi sakin ol kam onn.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol