suç ve ceza

0 /
sociopath
"her şey insanın içinde yaşadığı ortama, koşullara bağlıdır: her şeyi belirleyen ortamdır, insansa bir hiçtir." sözüyle beni hayatımın çelişkisine düşüren dostoyevski eseri.
endergelisenosasunaataklari
Karamazov kardeşler gibi bir eseri varken suç ve ceza'nın bu kadar popüler olmasına anlam veremediğim Dostoyevski eseri.

Hepimizin içinde bir yerlerde raskolnikov yatmakta. Umarım bir ömür balta almaz eline..
Sigmund Freud
Olay aslında kitabın arkasında bile anlatılır. Ama okuyan ruh tahlilleri için okur. Çünkü öyle bir anlatır ki üstad sanki elini uzatsan dokunacakmışsın gibi olursun zihninde.
trakyali
ana karakter kadar yan karakterlerden biri olan razumihinin öne çıktığı eser. psikolojik tahlilleri can alıcıdır. olay örgüsü de keza öyle. rus klasiklerinin en iyilerinden biridir kısacası.
sorgulayanbiri
Karantina sürecinde 10 sene önce okuduğum kitabı tekrar okudum. Razumihin baltasıyla işlediği cinayeti tekrar işlerken ben de istemeye istemeye de olsa yine tanığı olmuş bulundum...
otekininotekisi
bir romandan fazlasını barındırır. yazar raskol'ün eliyle sadece bir yaşlı tefeci kadını öldürmez. aynı zamanda kokuşmuş, yozlaşmış toplum yapısına da balta indirir. anlamadığım neden romanın sonunda vicdan azabı çekildiğidir. çünkü doğru olan raskolnikov'un baltayı kullanmasıdır.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol