suriyelilerin suriye’ye dönmeme sebepleri

enginyuksel1982
sırf suriyeliler değil ki afgan,özbek,türkmen. birçok ülkeden afrikalı,paki,bangladeş.
neden dönsünler ki?
hatta bırakın geri dönmeyi çok ciddi vatandaşlığa alımlar yapılıyor (fakat elimizde herhangi bir resmi belge,kanıt,kayıt yok çünkü minare-kılıf ilişkisi var) sadece çevremde (Fatih'te) hem evlilik yoluyla, hem ticari ilişkiler neticesiyle vatandaşlık alan ırak,suriye,türkmen ve özbeği şahsen tanıyorum.
türkiye'yi fırsatlar ülkesi (siz bunu sağılacak inek olarak da okuyabilirsiniz) gören bir zihniyet sizce geri döner mi? hem turistik olarak da (denizi,yeşilliği,parkı,bahçesi) olan bir ülke bırakılıp neden o çöllere geri dönsünler ki? neden her an bombaların patlayacağı yerlere geri gitsinler ki?
bu arada gerçekten savaştan kaçan 2 bilemedin 3 milyon mülteci vardır onlar da zaten malum suriyelidir. ya savaş olmayan bölgelerden gelenler? afrika'dan gelenler,özbekler,afganlar,pakiler.
abartı gibi gelebilir ama 12 milyonu aşmış bir yabancı sayısı var ve bunların yarısı kayıtdışı.
enginyuksel1982
bu arada konuyu ırkçı/faşist/şovenist bir boyutta değil sosyo-ekonomik toplumsal boyutlarıyla incelemek gerekir. burada asıl tartışılması gereken nokta gelenlerin yabancı olması/soydaşımız olması/dindaşımız olması yahut olmaması değil. konuyu yabancı düşmanlığı boyutuyla inceleyip bu minvalde eleştirirsek ırkçı damgasını sonuna kadar hak ederiz. fakat buradaki asıl mesele doğal kaynakların yetersizliğinden tutun da gelen mültecilerin gayri insani yaşam koşullarına, pandemiden tut deprem riskine, gayrimeşru ilişkilerden tut insani yaşam koşullarına,eğitimden tut ulaşıma dek bir sorunlar zinciridir.
yani bu ne demek?
1- maalesef modern kavimler göçü olarak isimlendirdiğim bu kontrolsüz demografik yığılma barajlardaki suyun daha hızlı tükenmesine neden oluyor
2-sağlık sisteminde yığılmaya neden olur hele hele bu salgın döneminde müthiş bir kontrolsüzlüğe sebep oldu
3-olası bir depremde can kayıplarının artması demektir.
4-toplu ulaşımda yığılmaya sebep oldu
5-eğitim sistemine extra yük bindirdi
6-bir çok göçmen fuhuş,torbacılık,hırsızlık gibi yasadışı ağın içine girmeye başladı
hülasa nerde çokluk orda bokluk dediğimiz noktadayız. bu da bizi mikro hindistan yolunda olmaya doğru itiyor

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.