tanrının merhametli olma sorunsalı

kapisi kapali etrafi sarili ismet
değerli sözlük yazarları, öncelikle ateist olmadığımı dile getirerek cümlelerime başlamak istiyorum. tanrı denilen kavram, neredeyse tüm dinlerin içeriğinde insana yol gösteren, yardım eden ve bağışlayan olarak tanımlanır. benim aklıma takılan konu ise şudur; tanrı neden yardıma muhtaç olan ve gerçekten elinden bir iş gelmeyecek insanlara yardım etmiyor. örnek veriyorum afrika'da bulunan aç insanlar, bunların birçoğu müslüman olsa bile tanrı oturup izliyor. orada bebekler ölüyor açlıktan, anneler süt veremiyor bebeklerine açlıktan, insanlar yaşayamıyor çevre koşullarından. diğer yandan baktığımız zaman, zengin bir ailede doğan çocuk gül gibi yaşıyor. istediği her şeyi yapabiliyor. şimdi bu insanla afrika'da doğan insan sizce eşit koşullar altında mı yaşıyor ve sınava tabii tutuluyor?

tanrı neden suriye'de ölen bebeklere, çocuklara, yaşlı insanlara yardım etmiyor? neden onlar bu dünyada yaşayamıyor? bazılarınız eminim bana cennet veya cehennem konularıyla cevap vermeye çalışacak ama lütfen, geçelim onları. bu dünyaya gelmiş bir insanın daha bebek bile olsa yaşam hakkı elinden alınamaz. tanrı öyle istedi diye 3 yaşındaki bebeğin bok yoluna ölmesini sizin nasıl aklınız alabiliyor? tanrı madem merhametli, madem masumun yanında, neden bu dünya için onlara yardım etmiyor. bu bizler için sınavın bir parçası ise, ben böyle bir sınavda bulunmak ve onun gözetmenliğinde bu rezalete katlanmak istemiyorum. dünyanın bir ucunda açlıktan, sefaletten, masumca ölen insanlar var iken ve onlara, bu dünya yaşamı boyunca yardım etmeyen, bizler gibi eşit koşullar altında sınava tabii tutmayan tanrıya merhametli demek içimden gelmiyor. gerçekten öldükten sonra beni sorguya çekecekse, ona söylemek istediğim tek cümle şu olacak;

sen çok kötü kalpli bir tanrısın, yarattığın bu evrenin her bir köşesinde o bebek ve çocukların masum çığlıkları yankılansın, belki farkına varırsın, zira sen, merhametli bir tanrı olamazsın.
kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim
Siz istemeden girdiğiniz ve kimsenin eşit olmadığı içinde bolca adaletsizlik olan bir sınav tanrının işi değil bence. Sınavda herkes eşit olur ve belli bir kesim en ağır acılar çekerken diğer bir zümre bolluk içinde yaşayamaz.
2
kapisi kapali etrafi sarili ismet kapisi kapali etrafi sarili ismet
kafama takılan şey tam olarak bu
kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim
Bende bunu düşünüyorum. Yıllardır yaptığım sorgulamalar beni öyle bir noktaya getirdi ki ben artık tanrının dünyaya müdahalesine olduğuna inanmamaya başladım.dğnya hayatı sınav değil ama belki. Bizi yalnız bırakması sınav olabilir
portakallipekinordek
öncelikle semavi dinlere inanan insanlar için, cennet ve cehennemin es geçilemeyeceği bir konu. bu durumda zaten ölümden sonra bir hayatın varlığına inanan biri, bu konuyu geçerek yorumlamamalı.

eğer islam dinine göre yorumlayacak olursak;
islam, eşitliğin olmadığı bir dindir zaten, kurallar tanrının adaletiyle konulmuştur. bu durumda dünyadaki insanların eşit yaşam koşullarına sahip olması beklenemez. bu dine inanan bir insanın da, tanrısının koyduğu kuralları reddetmemesi gerekir. öte yandan zorlama bir din değildir. insanın cüzi iradesine bırakılmıştır. isteyen inanır, istemeyen inanmaz, inanan da bunu rezalet olarak değerlendiremez.

masumların insanların ölmesinin tek sebebi yine insanlardır. nasıl olur da iradelerini bu kadar merhametsizce kullanabilirler? bu sorunun cevabını bulduktan sonra, tanrıya inanıyorsanız bunu onun adaletine bırakmanız gerekir.

sonuç olarak tanrıya olan inanç, teslimiyettir. sen inanıyorsan bunu tanrının adaletine bırakırsın. inanmıyorsan da bu yaşanan sefaletin, masumların ölmesinin ve dahasının sebebini bir insanın nasıl bu kadar merhametsiz olabileceğini düşünerek sorgularsın.
endergelisenosasunaataklari
Kendi inancım olan dine göre bahsetmem gerekir ise eğer, İslamiyette, bu dünyada adaletsizlikleri yaşayan insanların hakkını ölümden sonra sonsuz yaşamda verileceği söylenir.

En basit anlatımı ile zengin ve yokluk görmeyen ama inancı ve ibadeti tam olan bir müslüman ile zorluklar arasında yaşamış, yokluklar çekmiş bir inancı tam müslümanın hesap günü farklı muamele görecek olması, cennette yerlerinin ve cennete girmelerinin farklı olacağı durumdur.

Bunun mantığı ise şöyle açıklanır dinde, kolay ve bolluk içinde yaşayan isyan edecek duruma gelmeden inanır. İnancı kolaydır. Ancak zorluklar içinde yokluk görerek yaşayan ve isyan etme, şeytana uyma ihtimalinin fazla olduğu müslüman bunlara direnip inancından dönmez ise bunun mükafatını kat ve kat alır.
5
kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim
Burada da zengin adama adaletsizlik var. Adamın inancı ve ibadeti tam ama sırf zengin diye ahirette fakirlere göre olumsuz yönde daha farklı bir muamele görmesi veya derecesinin düşük olması ona yapılan bir adaletsizliktir. Nereden bakarsan bakayım tanrının işi olarak göremiyorum bu adaletsizliği
portakallipekinordek portakallipekinordek
zengine de adaletsizlik yok. o da o kadar maddi güce rağmen inanmaya devam eder, dininin gereğince yaşarsa neden olumsuz yönde yargılansın ki? hatta o da zengin olmasına rağmen yolundan sapmamış olacak, fakirliğin aksine yani.
endergelisenosasunaataklari endergelisenosasunaataklari
Bahsettiğin durum benim de aklıma takılıyor, haklısın. Ancak bunu sorguladığımda da karşıma şu çıkıyor, “zaten dünya hayatında ona mükafat verdik, rahat bir ömür ve bolluk”. Ayrıca şöyle bir durum da var, islam inancı kıskançlığı hoş görmez, bu yüzden ölümden sonra ki hesap günü ve cennete girişte “o benden üstün girdi, o daha rahat girdi” demek yerine şükürler olsun ben de cennete girdim düşüncesi beklenir.
kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim kendimiariyorkenolmaktankorktugumyerdeyim
Eğer zengin de fakir de aynı cennete gidicekse o zaman zenginin bu dünyada yaşadığı varsayalım 80 yıllık bolluk ve rahatlık içinde geçen ömrü onun artısı olucak. Yani yine fakirden şanslı olmuş olucak:)
endergelisenosasunaataklari endergelisenosasunaataklari
Cennetin katları var dostum :) ancak senin kurduğun mantığı da gayet net anlıyorum.