tarihçilerin bazı özellikleri

historyinformation
Gözlük kullanmaları
Çok kitap okumaları
Çok sakin bir yapıya sahip olmaları
Müzik ile haşır neşir olmaları
Bu işin okulunu okumuş olmaları.


Son madde hariç diğer bütün özellikleri taşıyorum. :D

Eğer tarih bölümünün bir geleceği olsaydı bu sene ki tercihlerime muhtemelen tarih yazmayı düşünürdüm ama bu tarihi bırakacağım anlamına gelmez her ne kadar okulunu okumayacak olsamda...
tamuriltinuviel
“Tarih kazananların kirli bir propagandasından başka bir şey değildir.” diye bir söz duymuştum yıllar evvel. Ermeni veyahut Yahudi atasözü olabilir bilmiyorum. Loser millet olduğunu düşündükleri için mi yoksa gerçekten emin oldukları için mi demişler bilinmez. Lakin son derece katıldığım bir sözdür. Tarihçilerin de çoğu yalanlar üzerine değerlendirmeler okumalar yaptıklarının farkındadırlar aslında. Öyle her duyduğuna her “okuduğuna” inanıp emin olmaz tarihçi.
tarator
Tarihçi olmanın temel özelliği dil bilmektir. Daha eski Türkçeyi okumayı bile bilmeyen birinin başka arşivleri araştırmasını bir tarafa bırakalım kendi arşivine girse belgeleri incelese sonuç alamaz.

Konu içinde ifade edildiği için ben de 1 cümleyle tarihçilik kariyeri hakkında düşüncemi yazmak isterim.

Kariyer sahibi olmak elbette önemlidir. İyi bir kariyer ekonomik olarak da tatmin edici olabilir. Ben şahsım adına naçizane tecrübelerime göre iş dünyasını analiz edecek olursam şunu söylemek isterim ki, bir kariyeri başarılı yapan tutkuyla yapılmasıdır.

Para denilen şey başarılı olursanız gelir. Başarılı olmak da tutkuyla mümkündür. Yani özetle tarih mezunu olup aç mı kalayım cümlesine katılmıyorum. Atama sayıları bugun için az olabilir. Belki artar ilerde ama aynı bile kalsa, sınava giren adaylar içinde ilk 350 kişide olmak mümkün. Gecesini gündüzüne katmadan çalışmadan kariyerinde başarılı olmak diye bir durum yok gençler.

Ben 41 yaşındayım ve benim tecrübem bu yönde. Bunu paylaşmak istedim. Hayat sizin ve istediğiniz yoldan gitmekte özgürsünüz ancak şu var.

Zeki adam kendi aklını kullanır. Daha zeki adam başkasının aklını da kullanır. Yazdıklarımı bir düşünün derim.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.