türkiye'de acı gerçekler

0 /
enginyuksel1982
biraz uzun olabilir fakat madde madde yazarak artık bu acı gerçekleri paylaşmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum
1- türkiye cumhuriyeti'nde açıkça görülüyor ki başkanlık sistemi olmamış, parlamentarizmin ağır aksak da olsa uygulanması gerektiği ortaya çıkmıştır.
2- ekonomik veriler hep 'iyi gidiyoruz' havasında yansıtılsa da pazara,markete,asgari ücrete yansıyan haliyle cidden bir darboğazın içindedir.
3-salgınla mücadele özellikle demografik kontrolün sağlanamaması,siyasi erkin kamu sağlığını ilgilendiren konularda duyarsız olması, popülizm,ekonomi,turistik vb nedenlerden dolayı akamete uğramış bir şekilde allah'a emanet gitmektedir.
4-hatalı suriye politikası sonucu milyonlarca suriyeli, sınırların güvenliği sağlanamadığından dolayı milyonlarca afgan,paki,türkmen ve özbek geri dönüşü olmayacak bir şekilde yani kalıcı olarak ülkeye gelmiş özellikle suriyeliler'e verilen yardımlar ülkede ciddi bir yabancı düşmanlığına evrilen bir havada devam etmektedir. bu durum ileride iç güvenlik sorununu daha da artıracaktır. iktidar bu konuda da sürekli 'savaş mağduriyeti' argümanıyla kitlelerin öfkesini dizginleme yoluna giderek, sosyoekonomik gerçekliklerle yüzleşememektedir. ezcümle, acı bir gerçek mülteciler artık mülteci değil bu ülkenin vatandaşlarıdır.
5-bilinçsiz artan nüfus ülkede temel ihtiyaç maddelerinden barajlardaki su miktarına, konut ihtiyacından ulaşım hizmetlerine dek büyük bir yük bindirmiş ve bu durum içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir.
6- halk başta pandemi veri tablosu olmak üzere devlet tarafından açıklanan tüm verilerin güvenirliğine inanmamaktadır
7-merkez medya güvenirliğini iyice kaybetmiş alternatif iletişim kanallarıyla halk gerçek bilgiye ulaşmak istemektedir
8-halk umutsuz,mutsuz ve tahammülsüz bir şekilde hayatını idame ettirmeye çalışırken iç güvenlik sorunu had safhaya çıkmış, yasaların yetersizliği yüzünden adi suçlar artmaya başlamıştır
9-genç nüfus ülkeden kaçmanın her türlü planını yapmakta ve 'beyin göçü' artıyorken diğer yandan da ülkeye selefi/radikal islamcı genç bir kitle yerleştirilmektedir
enginyuksel1982
"Dicle Üni. Hast. Başhekimliği, enfekte olan çalışanlarının belirtileri sürmesine rağmen islerine dönmesini istedi. 'Tat, duyu kaybı, öksürük semptomlarının olması, çalışmanın sonlandırılmasına engel değildir. Maske ile çalışmaya devam edeceklerdir' dendi"
jrriquelme
En acı gerçek gençlerin artık umutlarının ve inançlarının tükenmiş olmasıdır... Bu millet küçücük bir umutla Atatürk'ün peşine takılarak hürriyeti için savaştı ve kazandı. Şimdi böyle bir umut göremiyorum. İmkanı olan kaçmanın peşinde. İmkanı olmayan da umursamaz olup çıkmış...
enginyuksel1982
Kadıköy'de korona virüs hastası 87 yaşındaki bir kişi, evinde hayatını kaybetti. Evde bulunan diğer korona virüs hastaları nedeniyle yakınları cenazeyi evden alamadı. Mezarlıklar müdürlüğü ekiplerinin, ceset torbası verdiği yaşlı adamın yakınlarından cenazeyi evden çıkarmaları istediği iddia edildi. Teklif kabul görmeyince, cenaze 6 saat sonra ekipler tarafından evden alındı.
1
yampiri yampiri
bunlar iyi zamanlar sokaktan ceset toplayacaz bu gidişle
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol