yapay zeka insan zekasını geçebilir mi

mega yazar
yapay zeka denilen şey gerçekten insan zekasını geçebilir mi?
geçebilirse ne zaman?
şu anda geçtiği alanlar neler?
kaç çeşit yapay zeka var?

bu soruları bakın barış özcan nasıl cevaplamış:biliyorum bu entry reklam gibi oldu. n'apalım yıllarca reklamcılık yaptık. mesleki deformasyon diyelim.
3
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
En kaliteli reklam bu oldu...
mega yazar mega yazar
bana verilen yetkiye dayanarak üstteki yorumu en beğendiğim yorum ilan ediyorum.
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Yuppiiiii...
Gülenyüz
Şu an muhtemelen geçmiş durumda henüz sır gibi saklanıyor ama filmlerin gerçeğe dönüşmesi yakındır. Belki de hepsi büyük bir kehanet bilemiyorum. Özgürlüklerini ilan ederlerse durum vahim demektir.
uyh
Zekadan kasıt nedir? İşlem kapasitesi falan diyorsak kuantum bilgisayarları bizi ters yatırır düz... Neyse insan mevcut kapasitesinin tamamını kullanamadığı için gayet mümkündür. Yine de dikkatli olmak lazım Asimov tarzı distopik bir geleceğe sıcak bakmıyorum. Gelişim öyle hayati bir şey değildir aslolan uygun olmaktır.

İşbu entry tamamen öznel yargılar içerir.
tagrz
Yanyana koyup değer biçersek insan zekasının değer çok çok yüksek olur ancak spesifik bi konuda işlem yeteneği bakımından yapay zeka daha iyidir.
skordan sorumlu devlet bakani
yanıtı bazen geçer bazen geçemez olan sorudur.

bu sonuca da düz mantıkla vardım en iyi yaptığım şey swh.

örneğin düz mantıkla sorarsak yazı hangi ihtiyaçtan bulundu? uzun hesap kitap insan aklında kalmadığı için. daha geniş düşünürsek her şey aklımızda kalmadığı için yazıyoruz ve aklımızda kalmayacak kadar uzun şeyleri yazıya döküp ihtiyaç halinde dönüp bakıyoruz. yazı teknolojisi bile insan aklının ilerisine geçiyorsa yapay zeka da geçer bence.

ama burada analitik zekadan bahsediyorum. duygusal zeka ise bir noktaya kadar ancak imite edilebilir bence. yani yapay zekaya belli başlı standart şeyler öğretmek gerekir. tabii öyle bir standart varsa. mesela biri ölünce üzülüneceği öğretilebilir fakat bu sefer de biri ölünce herkesin üzülmeyeceğinden emin gibiyim.

bu sebeple en kısa yol bence sadece herkesin hemfikir olduğu evrensel ahlak yasalarını yapay zekaya entegre etmek ve gri alanlarda duygusal olarak nötr kalmasını sağlamak olabilir. bu evrensel ahlak yasaları yapay zekanın güvenlik duvarı olur en azından. ama yapay zekayı yapanların "disable/edit universal moral rules" butonuna basmasını da engellemek lazım swh.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol