confessions

2ekmek1samsun216

1. nesil Yazar - öğretmen - Yazar -

  1. toplam entry 540
  2. takipçi 19
  3. puan 6592

hintlilerin ineğe olan saygısı

2ekmek1samsun216
herhangi bir canlıya saygı duymanın kötü bir tarafı yok. müslümanım elhamdülillah diyenlerin kedi yaktığı, köpeklerin bacaklarını kestiği bir dünyada yaşıyoruz. zarar vermesin de isterse tapsın.

öbür taraftan hinduların ineğin idrarını içerek şifa aramasına da çok şaşırmamak gerek. keza biraz batıya geldiğinizde ortadoğuya varıyorsunuz. burada da devenin idrarının şifa olduğunu düşünen inançlar var. biraz daha batıya gidip az bir şey güneye indiğinizde daha da farklı inanışlar görmek mümkün. mesela çocuğu olmayan erkeğe farklı hayvanların testislerini yedirmek gibi.

dini öğretilerin kaynağının tek bir noktaya dayandığını ve üstüne koyarak geliştirilen organizasyonlar olduğunu güzel anlatan bir örnek aslında.

papara

2ekmek1samsun216
beni 6 yıllık enpara kullanımımdan son 1 yıldır vazgeçirmiiş olan bankacılık uygulamasıdır.

artıları
1-hiçbir masraf yok (hesap kullanım ücreti, kart aidatı)
2-temassız ödeme özelliğine sahip bir mastercard veriyor. (ayrıca tasarım çok hoş)
3-her ne kadar şu sıralar tüm bankalar eft kaldırıp 7/24 para transferi altyapısı üzerinde çalışıp düşük limitler için hayata geçirmiş olsalar bile 2 paparalının bunu yıllardır kullandığını söyleyebilriim. örneğin ziraat hesabımdan papara hesabıma, ödemenin gideceği kişinin papara hesabına ve o da kendi akbank hesbına parasını 7/24 aktarabiliyor.
4-cashback özelliği oldukça iyi. mesela enpara %50 netflix ve youtube cashback verecek diye 1.500 tl kredi kartı harcaması, 2 fatura talimatı falan istemeye başladı bu yıl. papara'da cashback özelliği koşulsuz şartsız. ayrıca eczane dahll pek çok ödemenize geri iade yapılıyor.
5-papara hesabınızdan banka hesabınıza, banka hesabınızdan papara hesabınıza saat kaç olursa olsun en geç 2-3 dakika içeirsinde transfer yapabiliyorsunuz.

eksileri
1-bazı limitleri aştığınız zaman komisyon tutarları var. bu noktada banka hesabınızla koordineli kullanmanız, atm çekimlerini vs enpara gibi ücretsiz ikinci bir servisle yapmanız gerekebilir.
2-cashback özelliği her ne kadar koşulsuz olsa da enpara 20 TL'ye kadar %50 veriyorken, papara 10 TL'ye kadar %50 veriyor. yine de seviyoruz.
3-belli işlem limitlerini aştığınızda işlem ücreti keseceğini zaten komisyonlar ekranında beyan ediyor. fakat ilginç bir biçimde parayı gönderenden değil para alıcı hesaba ulaştığında kesiliebiliyor. yani siz ücrertsiz olarak limit aşımı olmadan 1.200 TL ödeme yapıyorsunuz. ancak karşı papara kullanıcısı işlem limiini aştığı için %1-2 oranında bir kesinti onun hesabında uygulanıyor. Böylece siz eksik bir ödeme yapmış gibi bir algı oluşabiliyor.
4-hali hazırda bir finans şirketi olup banka olmadığından vadeli hesap seçeneği, borsa yatırımı gibi özellikleri bulunmuyor.

Şimdilik kart harcamalarında ve 7/24 ödeme noktasında papara. havale, eft, vadeli hesap ve atm'den para çekme gibi noktalarda ise enpara ile devam edilebilir.

eğitilmezler

2ekmek1samsun216
mesela sözlük başlıklarına başlığı googlelayıp farklı bir sitede yazan yazıyı koplayalıp tanım olarak girmek -güncel haberleri ayrı tutarak- bu kavme dahil olabilir. bence puan sistemi komple kaldırılmalı. kafayı yedi millet...

8 şubat 2021 whatsapp sözleşmesi

2ekmek1samsun216
whatsapp gibi ticari işletmeler verdikleri hizmetlerin karşılığını bir şekilde almaktadır. almak zorundadır zaten. yoksa böylesine global bir hizmet finanse edilemez. çıkış noktası olarak whatsapp hiçbir zaman ücretli olmayacak açıklaması yapıldığından ötürü premium bir satış ile gelir mümkün değil. eh hikaye özelliğinden sonra araya reklam sıkıştırılsa bu noktada da rehberinizdeki kişi sayısı + wp hikayelere bakan kişi sayısıyla sınırlı kalacak.

bir sonraki reklam hamlesi konuşma satırları arasında direkt olarak şirketlerle irtibat kurabileceğimiz bir sohbet penceresi olacaktır diye düşünüyorum. örneğin uçak bileti fiyatı baktığımızda konuşma pencereleri arasında etstur olacak. girip yapay zekaya, otomatik chat botuna ya da bir müşteri temsilcisine bilet hakkında soru sorup rezervasyon falan yapabileceğiz.

reklam için verilerin işlenmesi durumuna dönecek olursak hali hazırda zaten instagram ve facebook verileri işliyor. tüm TÜrk halkı buna onay verip bunları kullanıyor. whatsapp konuşmalarında geçen verileri işlemesi bu noktada bir anlam ifade etmiyor.

hayır bizim millet oturup whatsapp şirket merkezinde iki kişinin ahmet'in konuşma penceresini açıp ''aswhswhha salağa bak kıza nasıl yürümüş, öyle yürünür mü lan mal değneği'' diye kahkaha atacağını falan düşünüyor herhalde. yapay zeka, makine öğrenmesi, teknolojinin altın çağındayız, bizim milletin bu konulara bu kadar fransız olması zoruma gidiyor.

hükümetin bip çağrısı ise cadı avı için ön teminattan başka bir şey değil. whatsapp'ta uçtan uca şifrelenmiş mesajlar amerika'da veritabanında tutuluyor olsa bile hükümetlerle konuşma kayıtları paylaşılmıyor. çünkü neden? kişisel gizlilik diye bir şey var. peki Türkiye'de var mı kişisel gizlilik? bip bu noktada ne kadar hassas davranacak? öttürürler adamı öttürürler. arkadaşınıza bipten attığınız bir karikatür yüzünden bile öttürürler.

neyse.

lafını balla kestim diyen insan

2ekmek1samsun216
a konusundan bahsedilirken lafı balla kesip b konusundan örnek verip a konusuyla ilgiliymiş gibi göstrmeye çalışan edep yoksunudur. sohbet edilmez, ortamın tadını kaçırır ve en önemlisi çoğu konuda ''lafı balla kestiği'' yerde söylediklerinde kati suretle haklı/doğru olduğunu düşünür.

her konuştuğunda lafını balla kesip farklı şeylerden bahsedin. 3 gün sonra olayı çark ediyor ve kendisine bir miktar çekidüzen veriyor. denenmiştir. kesin bilgi.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol