confessions

albino aborjin

1. nesil yazar - öğretmen -

  1. toplam entry 457
  2. takipçi 20
  3. puan 5936

sigara içen insana sigaranın zararlı olduğunu söylemek

albino aborjin
sormadıysa söylenmemeli. ama nerde. aksine karşılaştıklarımı söyleyeyim;
- adres sorarsın,
- ateş istersin sigara kullanmıyordur,
- ateş istersin bırakalı kaç yıl olmuştur,
- içmeyen akrabanıza bayram ziyaretinde bulunmuşsunuz,
- çocuğu içmeyen komşunuza merhaba demişsinizdir
- zayıfsınızdır
- şarkı söylemeden hemen önce boğazınızı ıhım ıhım yapmışsınızdır
- nefes almışsınızdır (o gün henüz içmemişsinizdir, kokunuzla alakası yok)

konusunu açarlar, tecrübelerinden bahseder, karşılaştırırlar, falan, falan. konuşmaya ne meraklıyız, anca laf, bir işe yarayacağından da değil.

saç kurutma makinesi ile ısınmaya çalışmak

albino aborjin
sweati eşofmanın içine koyarsın, dışarı hava çıkmayaak şekilde. sweatin bir kolundan içeri makinenin ağzını verirsin, kendini yakmamaya da dikkat edersin. eğer sweatin bol ise başlarda ne kadar ısındığını hissetmezsin, sonra sweati vücuduna temas ettirirsin ve bir hoh çekersin.

aynı şekilde yorganın içi de ısıtılabilir. yurtta kaldığımda küçük bir odayı saç kurutma makinesi ile ısıtmıştım 2011'de aynı taktikle.

archeage

albino aborjin
mmorpg oyun. 2019 ekim'inde yenilenmiş bir sürümü çıktı piyasaya; archeage unchained ismi ile. öncden pay to win olan oyunda bu ekim devrimi itibari ile paranın görsellikten, kozmetikten başka bir tesiri yok.

müziklerini, grafiklerini ve detaylarını çok beğendim. muazzam derecede zaman istiyor. çok fazla meslek olanağı var. +basma işinde eşya, ekipman vs. yakmak yok, + basmak için gerekli itemleri toplamak zor sadece. zor ve keyifli diyeyim.
uçması, pet ile mapte gezmesi, skill spam yerine combo olması çok güzel özellikler. karantinada iyi gider.

herman hesse

albino aborjin
siddhartha ve knulp kitaplarını okuduğum 20. yüzyılda yaşamış alman yazar.

siddhartha kitabını basit düşünmenin, düşünebilmenin ehemmiyetini anlaması için 20-21 yaş civarında girift, karmaşık psikoloji takılan her arkadaşa öneririm. bir ağacın yanında oturduğunuzu düşünün, bu ağaç bir gölün yanında. olabildiğince gerçekçi kurun bu hayali ve çevreyi zihninizde tüm detayları ile şekillendirdikten sonra o gölde kıpırtı olmaması için gayret gösterin.

knulp ise insan fıtratını anlamış bir beyefendinin yalınlığını ve centilmenliği hiç elden bırakmamasını anlatıyor. tabi bunu nasıl sergilediği gibi örnekler vs. bolca mevcut kitrapta. insanları çok iyi etkileyen knulp, zarif bir adam. adeta bir gezgin gibi oradan oraya, ama hep ona açılacak bir kapı var.

müziği bırakmak

albino aborjin
ülkemizde müzik hayatını sonlandırmaksızın jubileyi tecrübe etmek isteyen, soyunma odasına kadar gidip dönen kimselerin yaptığı eylem.

"şu anda roksy bar'dayız teoman'ın müziği 76. bırakışını kutluyoruz, sahnede teoman var!"
ferdi carrefour - twitter (2016 idi sanırım)

upgrade film

albino aborjin
izlemesi keyifli, gizem-gerilim denilebilir sanırım. mutfakta geçen dövüş sahnesi hem güldürmüş hem de hızlandırmıştı.
daha basit sonlanması halinde daha bir sağlam olabilecek bir fil, bu şekilde de çok güzel lakin bu kadar girift bir sonu bu kadar kısa zaman aralığına sığdırmak ve az ve öz detayların tek ve şaşmaz bir komplo teorisini doğrulaması çok bayağı geldi bana

anlaşmak

albino aborjin
tdk

- düşünce ve amaç yönünden birleşmek.
- aralarındaki pürüzleri ortadan kaldırarak bir noktada buluşmak, uyuşmak, uzlaşmak.
- duygu, düşünce ve anlayışları birbirine uymak.

albino aborjin

- kısaca şey üzerinde gönül birliği olsun olmasın farketmeksizin onay birliği olması durumu, eylemi.

sözleşme'den ayrıldığı noktaya bakacak olduğumuzda;
- sözleşme biraz daha bağlayıcıdır, karşı tarafı daha çok içerir anlaşmaya göre
- anlaşma ise anlaşmaya aykırı durum halinde karşı tarafa olan yakınlık derecesi yeniden şekillenir.

örn: sevgiliniz anlaştığınız kimsedir. eşiniz bu anlaşmaya güvenip de sözleştiğiniz kimsedir. anlaşmalar hayal kırıklığı yaratır genellikle, anlaşamadığınız kimseye ilişkin bir şey yükleyemezsiniz. (toplumasl ahlaka aykırı bir şey ise konu ayrı. ) o, odur; kimseye kendisi olması ve bunun akabinde anlaşamadığınız için bir şey yapamıyorsunuz. suçlayamazsınız, en fazla dövünürsünüz. dikkat edin bu bir şey yapamamaklara duygusal yaklaşmak için yeterince olgun musunuz. eğer değilseniz bu yapamamakların favori hedeflerinden birinin kendiniz olması muhtemel. 'sahip olduğum hayatı sevmiyorum belki de' diye devam etmeniz de muhtemeller arasında :). sözleşme yıkmak ise anlaşmayı da yıkmayı içerebiliyor buna değinmeyeceğim. anlaşılmıştır diye düşünüyorum düşüncelerim.

birini tanımanın en iyi yolu

albino aborjin
kendini tanıyan insanı da tanır. karşıdakinin anlaşılırlığı, gerçeklik anlayışı ve insanın kendini tanıma biçimi. kısaca anlaşmak, iletişebilmek kelimelerinin köklerine değinmiş olsak yetiyor aslında bu soru için.

(yazı yukarıdaki hali kadarı ile kalması ile müthiş havalı ama kalmayacak, kalmaz)

saphiens denilen neandertal b*k ne anlaşılırdır, ne iletişilebilir kendisi ile ne de bunları kolaylaştıracak herhangi bir şeye olanak verir.

bakın, insan kaprisli, kompleksli bir canlıdır. insan isim verme hastasıdır. mitolojilere, geleneklere ve aynı bir şeyin yerindeliğe göre değişmesinin sonuçlarından biri sayılabilecek üst anlatıcılığa, gizemleyiciliğe bakın da bakın.

blöf blöf müdür, gerçek midir? geçmişe rötuşlar yapıp tıpkı dan brown gibi gelecekteki kendini mi inşa ediyor...

tanıyorsunuz işte insanları. yolu falan yok bunun. daha çok okursanız daha farklı, daha çok gezerseniz daha farklı, daha uysal olursanız, daha kibar, daha neşeli, daha fedakar .... olursanız daha farklı tanıyacaksınız. siz hangi kendiliğinizdeyken tanımak istiyorsanız insanları ona karar verin, ne çeşit insanlar tanıyacağınıza ve ne şekilde tanıyacağınıza zaman ve şansınız karar versin.

basit oyunu oynamak zordur.

disiplin

albino aborjin
- basitçe literatürümüzde bilim yerine de kullanılmakta.
- asıl olarak terbiye, eğitim gibi anlamları var.
- düşünme eylemi sırasında belli düşünme aşamalarını, geleneklerini göz önünde tutmak.
- böyle bir dünya kelime yazılır. burada 4 tane madde olmasının sebebi her boka isim verip sonra da bu isimleri gelişigüzel kullanan insanların yarattığı karmaşadır.

-kimi idari organların mekanına ve görevine (disiplin kurulları, ilkokul 'disiplinleri') de denmektedir. buraya aşağı paragrafta biraz değinmek istiyorum.

disiplin, bir sonuç olarak ele alındığında yani bir cezanın bir uygulamanın peşi sıra disiplin kazanılacağı düşünüldüğünde okullarda da disiplin kurulları olur. korkutucu da olur.
kolay kolay toplandığını görmezsiniz çünkü tek bir hoca sizi birazdan disipline uğratacaktır vs vs.
her boku trajedi kaynaklı öğreniyoruz, ne meraklı gençler böyle fetişist yaşamaya, z.bauman'ı allah sanıyorlar çünkü dedi ki: ...kirpik batana kadar gözümüzü duyumsamıyoruz demek ki insanın kendini duyumsaması hastalıktır!
disipline giden bir çocuk getirin gözünüzün önüne +20 arkadaşlarım. o çocuk hem toplumsal olarak kabul görmeyen bir eylem yapmış hem de bu aykırılığa rağmen toplumun ilgisini çekmişti. çünkü çocuk disiplinler arası bir çalışmada bir o yana bir yana ver allah ver...
öğrencisine bile asker olarak baktı bu topraklar yüzyıllardır, canımız feda, feda tabii de bizden ne başka bir şey istenir ne adam akıllı muamele görürüz; boyna çağımızın kurbanıyız. asker olarak baktı derken, askerliği hor görmüyorum; askerliğin ne kadar akıl dışı işlendiğini gözünüzün önüne getirin istiyorum. askeri disiplinden sonra eğitim oranları , evlilik ve işsizlik oranlarına bakacak olduğunuzda beni anlaycaksınız. o disiplinden geçmiş herkes rutinin bekçisi oluyor değil mi genelikle.
tabi değişti artık, artık müşteriyiz.

ama bizim kayamız henüz aşağı yuvarlanmamış, tırnağımıza henüz kıymık batmamış, disipline de hiç yollanmamış olduğumuz için aklımız başımızda değil.

tarih tekerrürden ibarettir

albino aborjin
sosyoloji disiplinini göz önünde bulundurma gereksinime dikkat çeken bu söz çağ farketmeksizin rutin, kendini yenileyemez bir dünyadan bahsetmiyor. öyle anlaşılmakta yazgısı ısrarcı mazlum bir söz. sanırsam machiavelli de söylemişti, en azından benzer bir cümle.

- dünyanın işleyişine ilişkin üstüne fikirler inşa edebilecek bir zihnin bu inşaya elverişli zemine sahip olması gereklidir, ki bu zemin de burada insanoğlunu, tarihini genel hatlarıyla bilinçli bir gözlem ve bunları erdemli bir şuurun süzgecinden geçirip nihayetinde sahip olduğumuz terbiyedir.

yani: pekala genel kültür seviyesinde sosyal bilimler bilen bir kimsenin, covid-19 sırasında dışarıda kahvelerde fink atan amcaların, bir de bir üst paragrafta bahsettiğim kimselerin bu cümleyi söylediklerinde kastettikleri aynı şey değildir.

"klişe olacak ama...", "bayağı evet...", "basitçe, dünya böyle bir yer..." lügatımız bunlarla doldu önüne gelenin artist cümle kurma çabaları yüzünden. ya sen kimsin tekerrürmüş; tekrar de yinelemek de.
bakın, basit oyunu oynamak zordur. güzel konuşabilmek anlaşılmak ile alakalıdır, zira bunlar sosyal şeylerdir. siz bir heykel yaparken bu heykeli beğenecek heykeller toplumu inşa etmekle uğraştığınız için, diye devam eder böyle.
"konudan çok saptık, .... şimdi... hangi slayttaydık?"
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.