confessions

atavratedebiyat

1. nesil Yazar - keşfediyorum - Yazar -

  1. toplam entry 1151
  2. takipçi 14
  3. puan 14760

gitmek

atavratedebiyat
tebdili mekan. ferahlatıcı bir etkiye sahip olup, gemileri yakmak ve gemileri tamir etmek anlamına da gelir. zamandan doğan geniş zamandır. gitmek gerek. kalmak küflendirir, gitmek ve nefes almak gerek.

abbara

atavratedebiyat
Üstün mülkiyet altın kamuya tahsis olduğu komünist bir yapı. Yazları serin, kışları sıcaktır. Zemheri Mevsiminde kedilerin, yakıcı sıcaklarda insanların serinlediği abbaralar, Sokakları ve evleri birbirine bağlayan, yaya tünelleri'dir. Sokakların Allah'a açıldığı otantik kentlerde bulunan abbaralar, şehre estetik, aşkın bir hava ve aşikar bir gizem katmakta, sanatsal mimarinin eski Dünya mirasıdır.
1
enginyuksel1982 enginyuksel1982
abbaralar komünisttir :) hepimiz gibi

enginyuksel1982

atavratedebiyat
Fotoğraf karelerinden, eyvanların, abbaraların, taşların, kemerli tarihin, daracık sokakların ve Allah'a açılan demir mahfuzlu ahşap pencerelerin geçtiği yazar. Fotoğraf karelerinden şehrim ve şiir mirasım olan çocukluğumun geçtiği yazar.

"Şair, sen kiminle konuşursun,
Mardin yoldaşın değilse?"

Var ol.
3
enginyuksel1982 enginyuksel1982
eyvallah teşekkür ederim. 2019 yazında çektiğim fotoğraflar elimde duruyordu. hazır vakit bulmuşken paylaşmak istedim. bir gün o kutsal topraklara bir daha gideceğim :)inşallah.
atavratedebiyat atavratedebiyat
Çok tazeler, çok belli 2019. Zihnimdeki kareler siyah beyaz doksanlardan kalma. Ben teşekkür ederim yüreğine sağlık olsun. Allah yolunu düşürsün o vilayete :)
enginyuksel1982 enginyuksel1982
eyvallah inşallah:)

bilabedel

atavratedebiyat
Beleş.
Hava, sevgi, hürriyet gibi.
İnsan eli dokunan her şey ücretli gerisi bedelsiz.
7
Gülenyüz Gülenyüz
Sanki onların da vergisi alınıyordu :)
atavratedebiyat atavratedebiyat
Hava daha değil
Sevginin vergisi yok ama kederi var
Hürriyet... Silivri ile tehdit edilir oldu.
Gülenyüz Gülenyüz
Bedelliyiz bu hayatta velhâsıl...
Oksijen alınca karşılığında karbondioksit veriyoruz, sevgi ise karşılıksız azaptan öte, hürriyet birilerinin iki dudağı arasında ya da bizim iki dudağımız arasında... Sussam gönül razı değil, konuşsam(birileri razı olmaz) faydasız...
atavratedebiyat atavratedebiyat
Ne yazık ki öyle.
Gülenyüz Gülenyüz
Ama gülümseyelim o bedava iyi hatırladım :)
atavratedebiyat atavratedebiyat
:)
Gülenyüz Gülenyüz
:) 🌹

islam alimlerinin saçma fetvaları

atavratedebiyat
yahudileşme ve mankurtlaşma temayülü olan fetvalar. yahudiliği açacak olursak, bunun ırkî olmadığını, bir zihniyet olduğunu düşünüyorum. müslümanlardan da kaliteli yahudiler çıkmaktadır. bu zihniyetin tipik özellikleri arasında: gündem saptırma, kelimeler üzerinde deformasyon, yalanı gerçek ile süsleyen bir enformasyon ve yeryüzünde haram ile helâle dair bir atölye sahipliği üstlenir. hırsızlık, gasp, cinayet, tecavüz, adam kayırmacılık, rüşvet, ideolojik ve resmi terörizm gibi musibetler, yöneticilerin azgınlık ve firavunvari yaşamları, memur edilenlerin ehliyet yoksunluğu gibi sosyal yapının dejenere olmasına neden olan bu ve benzeri virüsler yerine, cımbızla, takkeyle, zikir sayısı, domatesin hıristiyanlığı, ölmüş eş ile cima gibi şeylere kafa yorması yahudiliktir.


"mahallede yangın çıkınca, yangını söndürmek yerine beni namaz kılmak için câmiiye davet eden vatan ve insanlık düşmanıdır!"

ali şeriati

bu tip din tüccarları maymunlardan o'na sığının.

yazarların en büyük hayalleri

atavratedebiyat
hindistan'da renk brezilya'da rio festivaline katılmak.
yemen'de sürmek çekmek, cezayir'de at eti yemek, moğolistan'da kımız,
kolombiya'da şarap, mısır'da ot içmek.
(bir kısmının tadı damağımda)
ve tabii ki dünyayı gezmek.

yedi çocuk sahibi olmak. bu çocuklardan birinin ismi şimdiden hazır: aziz kemal.

40 yaşında, kemâl süreci ile birlikte kitap yazmak. yedi çocuk gibi yedi kitap bırakmak istiyorum ardımdan. iki deneme, iki şiir, bir öykü, bir roman ve bir biyografi.

birkaç dönüm arazi, deniz yahut göle nazır olacak. içinde envai çeşit bitki ve çiçek ile dolu olacak. ağaçlardan zeytin ve ıhlamur, çiçeklerden acem borusu, erguvan ve mor salkım. ev ahşap olsun, içinde hatırı sayılır bir kütüphane olsun. mahzen olsun bir de; şarabın iri kırmızısı ile dolu olsun. bir de bonsai ağaç koleksiyonu. bu çok mühim.

son nefese kadar çokça imân, az insan. temeli bulmuş, yaşanmışlık ile netice olmuş hayal hatıraları. güzel bir ölüm... renkli bir nevresim üzerinde, yatakta, hatta uykuda, narin bir ölüm. inşallah, âmin.

kuran-ı kerim

atavratedebiyat
rabb ile başlayan ve insan ile biten bir kitap. savaş ve ölüm motifli ayetler de içerir. kur'ân tamamen beşeri bir intizam cetvelidir. mesela, bahçe sahiplerinden bahseder; onlar ki bahçe duvarlarının arkasından hayatı yaşar ve sosyal nizama müstekbir sıfatlarla bakarlar. kur'ân o duvarların yerleyeksan olmasını salık verir. biriktirmeyi, para budalası olmayı yerer, paylaşmayı ve infak etmeyi emreder. (gerçi bu dediklerimin çoğu teorik. pratiğe dökeni alleme-i cihân kabul etmez.)
sevgi... hem seven hem sevilen bir varlık olan ilâh, kendinden başka bir mamut olmadığını ve tüm ilahlara lâ (hayır!) dememizi emreder. ilk sure olan fatiha bu manifestoyu ihtiva eder.
insan psikolojisini analiz ederek cinsinizi size tanıtır. geçmiş kavimlerden bahsederek geçmişi güne uyarlamanıza yardımcı olur.
sözleşmeye sadık kalmayı, sözü yüksekte tutmayı, insanı sevmeyi, hoşgörü ve yolda kalmışa yardım etmeyi öğütler. bireysel ve toplumsal olarak çift bakış açısıyla bakmayı talim eder.


0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol