confessions

der giderim

1. nesil yazar - yeni yeni ısınıyor

  1. toplam entry 237
  2. takipçi 1
  3. puan 3397

medya organlarının depremden sonra ses dalgası göstermesi

der giderim
kendini uyanık sanan bazı gazeteci ve televizyoncuların yaptığı harekettir.
tık tuzağı haberlerin önce başlığını atıp ardından ses kayıdı yapan genelde fl stüdyo programının audio wave denen ses dalgalarını richter ölçeği gibi gösterirler.
üstte bulunan richter ölçeğinin kaydıdır altta bulunan ise fl studio programına aittir.megasozluk.com/foto


megasozluk.com/foto

covid ve ay sonu

der giderim
haziran ayının başlangıcı ile vakalar 768'e kadar düşmüştü fakat bu trend çok uzun sürmedi ve vaka sayılarımız dolar gibi durmadan yükselmeye başladı.
şimdi oturup düşündüğümde aslında bakarsak tüm ayların sonuna doğru muhtemelen vaka sayısı ya yönü aşağı çeviriyordur yada stabil hale geliyordur ancak ay başında maaş alan adam yerinde duramıyordur ( hani şu sürekli bi bişeyleri ödeyememekten şikayetci olanlar var ya onlar) o pub senin, bu cafe benim yardırıyordur ee tabi arkadaşlarla da uzun zamandır görüşmediği için 2 sarılıp öpüşme falan derken ay ortasında vaka sayısı yükselmeye başlıyor.
düzenli bir site bulsam aslında her ay için böyle bi bakmak isterim vaka sayılarına.
yani bence çözüm olarak herkes faturasını devlete gönderecek devlet 2 ay kimseye maaş vermeyecek. 2 ay sonra 0 vaka

mega sözlük karanlık tema

der giderim
aradık lakin pek bir şey bulamadık.
aynı sayfa üzerinden bir sürü sekme açıyoruz çoğunu karanlık sekmede kullanıyoruz ama bu sözlüğün bulunduğu sekmeyi açınca far tutulmuş tavşana dönüyoruz. yazılımcı arkadaş bu duruma bir el atarsa seviniriz herhalde hep beraber.
3

halıfleks

der giderim
çocukluk acılarıdır eskiden evler sobalı olduğundan dolayı evin soğumasını engellemek için döşenirdir doğalgaz ile beraber bu gelenek eskilerde kaldı.
çocuksanız ve kazara bu halıfleks üzerinde düşmüşseniz dizlerde, dirseklerdeki yanmanın acısını bilirsiniz.

wuhanda vaka sayısının sıfıra inmesi

der giderim
6 günde hastane yaptılar, hastaların kontrollerini robotlarla falan yaptılar ve kimse çıkıp avrupa ülkeleri gibi maskeleri çıkaralım diye eylem, türkler gibi "nikah kıydık ama düğün yapmadan aynı eve giremiyoruz" diyen salaklar bu ülkeden çıkmadığı için rahat atlattılar.
bi bunlar bi kuzey kore adamlar başarılı virüs konusunda.

milli görüş

der giderim
hikaye uzun ama hikayeyi anlatmayacağım kısaca şunu söyleyebilirim bir çeşit müslüman misyoner yetiştirme yerleri gibi dursa bile zamanında buranın tozunu yutmuş insanlarda çok ciddi bilgi birikimi oluyor sadece siyasi bilgi değil; dini, milli, fen, konuşma, teknik her türlü konuda ilgi alanına göre fazla bilgili olabiliyorsun.
ülkücüler gibi çin vatandaşı yerine koreli dövmüyorsun mesela, doğrusu birini dövmüyorsun zaten onu bilgi ile komplekse sokuyorsun.

adi suçlara idam gelsin

der giderim
twitter'da yazdım ama burada da yazayım sizler yabancı değilsiniz.
en son bu adam "40 yapar" dediği gün türk siyasetinde saçmalama noktası bu demiştim ama emmi artık kendi çitasının üstüne çıkıyor her seferinde ve ben buna şaşırmıyorum.
kardeş payı hilmi'nin dediği gibi "en kötüsü buna alışıyorsun"

birinci dalganın ikinci piki

der giderim
muhtemelen ikinci dalgayı göremeden bitireceğiz bu corona denen virüsü demek isterdim ama hayır biz daha kötüsünü yapacağız ve artık giderek umudum kalmadı 1 dalganın bilmem kaçıncı pikini biz ikinci dalga olarak yaşayacağız sanırım kasım bizi çok zorlayacak ve üzecek gibi.

atm'den parayı alıp sayan insan

der giderim
yerde bulsan bile say demişler ama nedense atm'den parayı alan insanın o parayı sayması bana hep garip geliyor. eksik verse (ki ben hiç eksik veren görmedim) müşteri hizmetlerini araması bir dert bağlanması başka dert ama neden sayar insanlar hala merak ederim.

cinema 4d

der giderim
maya, 3d max gibi çok bilinmese bile onlara yakın render motorlarıyla iyi iş çıkaran 3d modelleme programı. ne kadar iyi olduğunu anlamak için aslında iron man filmine bakabiliriz çünkü kendisi bu programla yapılmıştır.

adobe

der giderim
yapay zekayı, tasarım programlarına en başarılı biçimde uygulayan firma.
yakın zamanda neredeyse aklından geçen her şeyi programa sohbet eder gibi anlatacaksın o yapacak diye korkuyorum.

ruh halini en çok değiştiren şeyler

der giderim
kısa vadede müzik çok etkilidir aslında müzikten ziyade ses demek daha doğru olur ama gözümde canlandırdığım zaman en hızlı ruh hali değişikliğine müzik sebep oluyor.
mesela
https://www.youtube.com/watch?v=htdGVlLJs5I&ab_channel=AliVeli şunu verip bulgaristana gidiyoruz desem kim benim işim var yengenizle buluşcam der.
ardından şunu verip başka bir avrupa ülkesi önersem
https://www.youtube.com/watch?v=ZXZMIC-Z-XA&ab_channel=%C3%9Cst%C3%A2dKem%C3%A2nke%C5%9F

ratched (dizi)

der giderim
"guguk kuşu adlı romanda bulunan ratched karakterinden esinlenilmiştir" şeklinde bir uyarıyla başlıyor.
bana göre film vasatın sadece 1 tık üstü yani 10 üzerinden 6 versem bile çok zor veririm.
ilk bölümlerde filmde yoğun renk geçişleri görülüyor tam dikkat etmedim ama sanırım duygu haline göre başrol oyuncusu giyiniyor olabilir.
senaryo o kadar tahmin edilebilir ki 1 kere olsun bir yerde "hadi canım" dedirtmemiştir ama bunun yanında kendisini de ilginç şekilde izletiyor.
tam bir manipüle nasıl yapılırın cevabı olacak dizidir.

başrol oyuncusu sadece 1 defa yalan söylüyor 7 bölümde

üts mobil

der giderim
pandemi günlerinde en işe yarayacak uygulamalardan biri.
her gün kullanmak zorunda olduğumuz maskelerin özellikle 50'lik kutuların üzerinde bulunan barkodları okutuyorsunuz ve o size maskenin tse standartlarına uygun olup olmadığnı söylüyor.
sonra vay efendim o kadar maske taktım neden corona oldum demeyelim.

corona virüs fırsatçıları

der giderim
çok uzak değiller hemen yanımızda bulunan, verginin her türlüsünü kaçıran bakkallar ve marketlerdir.
küçük boy adı sanı belli olmayan kolonyayı 50 liraya satan esnaftır.
daima söylüyorum tüm alışverişlerinizi büyük avm'lerden yapın ki fiş alın küçük esnaf fiş vermez fatura kesmez vergi kaçırır.

ogeday

der giderim
rapcileri oldum olası sevemedim ama türkiye'de bulunanlardan rap adı altında bazıları var ki tam manasıyla toplum yararına işler yapmaya çalışıyorlar.
bunlardan biri çoğumuzun çocukluguna denk gelen ogeday diye biri önce uyuşturucu karşıtı bir şarkı yaptı ardından zamanın gsm operatörü avea'nın reklamlarına şarkı yazıp piyasadan silindi.

they don’t care about us

der giderim
michael jackson'un 1995 yılında çıkardığı şarkı.
şarkının ritminin sözlerinden çok tarihe geçmesinin başka sebebi ise şarkı ilk bestelenip klip çekildiğinde yahudiler isyan edip klibi yayından kaldırttılar ve tekrar düzenlenip 2 klip halinde yeniden yayına sokuldu.
rosa parks

der giderim
amerika'da zencilerin ikinci sınıf vatandaş sayılmasını yerle yeksan eden kadın.
otobüslerde ilk 4 koltuk beyazlara aitti ve zenciler arkada oturmak zorundaydı o sırada otobüse bir beyaz binmişse, zenci yer verip arkaya gider ya da ayakta dururdu eğer imkan yoksa iner bir sonraki aracı beklemek zorunda kalırdı.
rosa parks bir gün bu kurala direnerek zencilerin aşağılanma durumunu kendi ve tüm zencilerin leyhine cçevirmeyi başardı.
michael jackson'un they dont care about us klibinde 03:08 zamanında bu kadına sadece 1 saniyelikte olsa yer verildi.

ölüm korkusu

der giderim
insan psikolojisini bozan bir korkudur, birini kaybetme korkusu bizi her zaman daha çok üzer ama konu kendi canımız olduğunda çokta mantıklı kararlar alan canlılar değilizdir.
önceleri insanın geri çekilmesine neden olsa bile sonradan insan ölüm korkusunu bi şekilde aşıp bal porsuğuna dönüşüyor hatta "en fazla ölürüm veya öldürürler" şeklinde bir bakışa sahip olabiliyor.

ruhi su

der giderim
eğer ahmet kaya bu adamı dinleyip direnmeseydi şu an ahmet kaya şarkıları dinlemiyor olacaktık.
kendisini 1 veya 2 defa kazara ve tesadüfen dinlemişimdir ama ahmet kaya öyle mi herkesin linç ettiği zamanlarda bile keyifle dinledim.

2021'de her şey normalle döner mi sorunsalı

der giderim
ülkemiz açısından normal kelimesinin zaten bir karşılığı yok, her gün bir atraksiyona uyanıyorduk bunun harici bahsedilen konu pandemi süreci ise biraz daha eski halimize dönmeye başlarız diye düşünüyorum özellikle mart ayı gibi başlayan süreç yaz aylarında iyice kendisini hissettirir.
ekonomi için artık ümidim kalmadı ama bakacağız artık çıkmadık candan ümit kesilmez.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.