confessions

Gülenyüz

1. nesil Koordinatör - astronot - Koordinatör -

  1. toplam entry 4465
  2. takipçi 127
  3. puan 71913

bulantı

fakat muzeyyen bu pahali bir kazak
"Bir sorumluluğum var benim bu sokağa karşı, yürümek zorundayım geçmek için, ama nasıl; belli bir açıyla, hiçbir ehemmiyeti yokmuş gibi görünen taşlara ve yola dikkat ederek, biraz düşmemek için, biraz da bitirmek için. Çok da istem dahilinde olmadan yapıyorum bunu, yapmak zorundayım. Peki ya kendime karşı sorumluluğum? Kendimi sürekli oluşturmak zorunda oluşum? Evet hepsi bir kopuşa dayanıyor, sokaktan ve halktan, toplumun isteklerinden kurtulduğum anda artık bir başıma kaldım, sadece kendimle. Şimdi tüm sorumluluk sırtımda, ne istersem o olacağım, ama istediğim bir şey yok ve yine "ama" kainat benden bir şey olmamı istiyor. Ne demeli buna? Sancı? Bulantı? Sıkışmışlık? Neyse ne, geçeceğim bu sokağı, düşmeden yere, belki sadece kendi içime."

ölüden rahim nakli

obnubilasyon
Tıp tarihinde bir ilk daha gerçekleşti ve rahim nakli yapılan bir kadın başarılı bir hamilelik sürecinden sonra sağlıklı bir bebek doğurdu. Brezilya'nın Sao Paolo kentinde 40'lı yaşlarında beyin kanaması nedeniyle ölen üç çocuklu bir kadının rahmi, rahimsiz doğan 32 yaşındaki bir kadına nakledildi. Ameliyat sonrasında sağlıklı bir bebek doğdu. Uzmanlar, ilk kez başarılan bu yöntemin uygun donör bulamayan birçok kadın için umut olabileceğini belirtiyor. Hospital das Clinicas adlı hastaneden Dr. Dani Ejzenberg'in verdiği bilgiye göre, 10 saat süren rahim nakli operasyonu 2016'da, Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser sendromlu rahimsiz doğan 32 yaşındaki bir kadına yapıldı.

insanın kendisine kızması

ekremselcuk
İnsanın kendini değerli görüp sevmesi kadar faydası olmayan yaralayıcı bir tutumdur. İnsanın kendini muhâsebe ve murâkabeye tâbi tutması ise kendine kızmasından farklı bir disiplin olup pek hoştur.
3
Gülenyüz Gülenyüz
Evet aslında doğru kelime muhasebe haklısınız 🙏
ekremselcuk ekremselcuk
İnsan değerli ve şerefli bir varlıktır. Çünkü Allah'ın vahyine muhâtab olmuştur. Kendini değerli bilip, ona uygun hareket etmeye çalışan kimse, arada bir sendelese bile ahlâkın güzergâhını yitirmez. Kendini devamlı değersizleştiren ise ''zaten her şeyi kaybetmişim; artık benden adam olmaz, inceldiği yerden kopsun'' anlayışına ve şeytan iğvâsına daha mütemâyildir.
Gülenyüz Gülenyüz
Çok haklısınız teşekkür ederim 🙏 🌹 aldım mesajı :)

gabin

patavat
Jean Gabin, fransız sinemasının 1904-1976 yılları arasında yaşamış ünlü aktörü. Meşhur empresyonist ressam Pierre Auguste Renoir'in komünist partiye yakınlığı nedeniyle Fransa'yı işgal eden nazilerce "infaz edilecekler" listesinin baş köşesine yerleştirilen, film yönetmeni oğlu Jean Renoir'ın favori oyuncusu, şiirsel gerçekçiliğin ve Oğuz Atay'ın deyimiyle hayata tutunamayanlar'ın sinemadaki en efsanevi temsilcisi. Filmleri ile Fransa ile özdeşleşmiş ikonik bir kişilik, ayni zamanda nazilere karşı fransız direniş hareketine bifiil katılmış, legion d'honneur ödülü sahibi bir savaş kahramanı. İkinci dünya savaşı öncesinde nazilere duyduğu nefret nedeniyle ülkesi Almanya'yı terkedip müttefik saflarına geçen, önce Amerika'ya sonra Fransa'ya yerleşen "Lili Marlene" adlı şarkısı amerikalı, ingiliz, fransız ya da alman, cephede savaşan tüm askerlerin dilinden düşmeyen; Ernest Hemingway'in "sesiyle kalbinizi bile parça parça edebilir, sonra tek bir sözüyle tüm yaralarınızı sarabilir" sözleriyle tanımladığı Marlene Dietrich'in asla unutamadığı sevgilisi. Jean Gabin, sinema tarihine adını her ne kadar Jean Renoir'ın savaş karşıtı baş yapıtı "büyük aldanış" filmi ile yine onun Emile Zola'dan adapte ettiği "hayvanlaşan insan" filmi ve Marcel Carne'nin "sisler rıhtımı"adlı yapıtları ile altın harflerle kazımışsa da genç kuşaklarca daha ziyade baş rollerini Alain Delon ile paylaştığı "sicilyalılar klanı" filmiyle ve 1944'ün 26 ağustosunda Paris işgalden kurtulurken, ağzından hiç düşürmediği sigarasıyla kente giren ilk kuvvetlerin içinde yer almasıyla hatırlanır.

güzel sevmek

attorneypartner
sevginin gerçeği. sevmenin kalpten gelen hâli. bir başkadır güzel sevmek. bir menfaat beklemeden, sadece dış güzelliğe bakmadan sevmek. ruhuna aşık olursun onun. onda kendinden bir şeyler bulursun. sanki daha önce aynıymışsınız da bir bütünden ayrılıp dünyaya gönderildiğinizi ve aranızda büyülü bir şeyler var gibi hissedersin. hani derler ya ruh ikizimi buldum diye. bu öyle işte. ne olursa olsun gitsin istemezsin. birini gerçekten sevmişsen onu asla bırakmazsın ki zaten. ama gün gelir belki o seni bırakır, belki de bırakmak zorunda kalır. her şeyde bir gerçek olduğu gibi bunda da acı bir gerçek var ne yazık ki.

ukde: (yazar: kralisevenkadin)

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol