confessions

jrriquelme

1. nesil yazar - astronot -

  1. toplam entry 2937
  2. takipçi 30
  3. puan 55201

insanların kaderlerinin adlarında saklı olması

jrriquelme
Yeni doğmuş ve isim almış bir bebeğe, “adıyla yaşasın inşallah” diye edilen duanın yaşamda ki gerçekliği ve izdüşümüdür... İnsanların isimleri aslında onların fark etmeden kaderlerini, tercihlerini ve hatta mesleklerini dahi etkileyebiliyor. Çok genelleme olsa da bazı isimlerin anafikirleri benzer olabiliyor.

Ebru : Tıpkı suda iz bırakılan sanatı gibi; ince, kırılgan ve duygusal olabilir.

Haydar : Kararlı, güçlü ve istikrarlı olabilir.

Ayşe : anaç, sevecen ve güler yüzlü olaBilir.

Fatma : Agresif, kırıcı ve erkek gibi olabilir.

Burak : Hızlı, aktif ve yaratıcı olabilir.

Elif : aranan, sevilen ve istenilen olabilir.

Kürşad : Muhtemelen ideolojik olarak konulmuş bir isimdir. Hayat boyunca bu isim sebebiyle milliyetçi-muhafazakar olabilir.

Ulaş : yine ideolojik bir isim. İçinde her daim ateş barındıran, eleştiren olabilir...

ismetin portakallipekinordek takıntısı

jrriquelme
Sebebini bilmediğim hiç bir olaya yorum yapmam, yorum yaptığım hiç bir olayda da asla geri adım atmam... Ben başından beri bu işin naif bir espri olduğunu düşünenlerdenim. Ve hala aynı şekilde düşünüyorum. Bu sadece iki yazar arasındaki bir durum. Açıkçası suçlamak yada sonuçlar hakkında öngörüde bulunmak, gidene de kalana da haksızlıktır ve kul hakkına girer. Herkes için her şeyin en hayırlısı neyse o olsun...

sıcak sandalye: portakallipekinordek

jrriquelme
• Hırslı bir insan mısınız? İstikrarlı bir insan mı? Yoksa Rekabetçi bir insan mı?
• Eğer bir gün sözlüğe veda ederseniz, en temel sebebi ne olur?
• Yazarlar arasında pozitif ayrımcılık yapıyor musunuz? Herkese eşit mesafede misiniz?
• Ossasuna gerçekten kuzeniniz mi, öylesine bir samimiyet kelimesi mi?
• bu şahsi bir soru ama. Hangi şehirde yaşıyorsunuz?

hz. hamza

jrriquelme
peygamber efendimiz (s.a.v)' in Uhud savaşında şehit olan en küçük amcası, Allah ve Resulünün yeryüzündeki aslanı olan sahabe. Hz. Peygamber ve Hz. Hamza, amca-yeğen olmanın yanı sıra Ebû Leheb'in câriyesi Süveybe'den süt emdikleri için Hz. Peygamber ile sütkardeşi, aynı zamanda çocukluk ve gençlik yıllarında arkadaş ve dosttular. mahşer günü şehitlerin sancağını taşıyacak olan “şehitlerin en kutlusu”, “şehitlerin efendisi” 'dir...

Resûlullah'ın (s.a.v.) eline sancak verdiği ilk Müslüman Hazreti Hamza (r.a.)'dır. Bedir ve Uhud savaşlarında ki kahramanlığı çok yücedir. Uhud savaşında şehit olduktan sonra, organları parçalanmış ve kalbi yerinden çıkarılmıştır. O güne kadar hiç öfkelendiği görülmeyen Sevgili Peygamberimiz savaş sonrası bu manzarayı görünce ashabıyla intikam almak üzere ahdederler. Bunun üzerine Cenab-ı Allah Resûlullah'ın tesellisi için şu ayetleri indirir.

"Rabbinin yoluna, hikmet ve güzel öğütle çağır. Onlarla en güzel şekilde mücadele et. Doğrusu Rabbin, kendi yolundan sapanları daha iyi bilir. O doğru yolda olanları da en iyi bilir. Eğer ceza vermek isterseniz, size yapılanın aynıyla mukabele edin. Sabrederseniz andolsun ki bu sizin için daha iyidir. Sabret. Onlara üzülme. Kurdukları düzenlerden de endişe etme. Allah şüphesiz sakınanlarla ve iyilik yapanlarla beraberdirler." (NahI, 125-128)

ekspertiz raporu

jrriquelme
Ülkedeki %70'inin, araç sahipleriyle mahkemelik olduğu işletmelerdir... Herhangi bir standartları, politikaları hatta etik değerleri dahi yoktur. Yukarıdaki yazarın da dediği gibi hiçbir güvenliği olmayan araçları kusursuz diye raporlayabiliyorlar. Birçoğu da belli galerilerin maaşlı köleleri olmuş durumda.

black mamba

jrriquelme
Her başlığı gereksiz bulan ama hiç başlık açmayan yazar... Buyrun boş başlık açmayın, dolu bir başlık açın, bizlerde yazalım. meydan sizin... Ya da isterseniz bir liste verin, sizin hoşnutluğunuzu gözeterek başlıklar açalım, sizi de mutsuz etmeyelim.
3

kredi kartı borcunun fark etmeden ödenemeyecek duruma gelmesi

jrriquelme
Batışın ayak seslerinin kesilip, tüm heybetiyle artık kendini göstermeye başlamasının yarattığı depresif olaydır.
Ülkelerin gsmh (gayri safi milli hasıla) büyümelerindeki 3 ana etken; 1) iç tüketimi artırmak 2) yabancı yatırımcıyı çekmek 3) inovatif bir ürün geliştirip dış piyasaya satmak ve ihracat gelirlerini artırmaktır.
Maalesef ülkemizde 2. maddeyi hukukun çok adil işleyememesinden dolayı, 3. maddeyi ise know-how eksikliği sebebiyle gerçekleştiremiyoruz. Geriye sadece ilk madde, yani iç tüketimi arttırmak kalıyor.
İç tüketimi arttırmanın da temel fonksiyonu genişletilmiş para politikasıdır. yani para arzını artırıp, bireylerin nakite ulaşımını kolaylaştırmaktır. Kredi destek paketleri, kredi kartı taksit sayılarının artırılması hep bu genişletme amacını güder.
İnsanların ihtiyaçları ya da ihtiyaçları dışında, 6-8-10-12 taksitlerle alıp o an para harcamadan ve kolaylıkla ulaştıklarını düşündükleri için mutlu oldukları ürünleri, bir süre sonra kendilerinde derin bir parasal krize sebep olabilmektedir. Türkiye'de vatandaşların bankalara yaklaşık 500 milyar TL tutarında kredi kartı borçları bulunmaktadır. ve bu borç yukarıda ifade ettiğim gibi, sanki para harcamadan ürünlerin alınabiliyor olduğu psikolojisiyle birikmiştir.

online oyunlara para harcamak

jrriquelme
son 3 aydır katlanmak zorunda olduğum gereksiz harcamadır. Brawl Stars oyununu çıkaranın, her hafta oyuna yeni efsane karakter ekleyenin, elmaslar satanın baldızının yanaklarını ısırayım emi... Bilerek bu para verilirse sorun yok ama, mobil ödeme ile fark ettirilmeden çocuklar tarafından alınırsa işte bu cinnet sebebidir.

zaman kırılması

jrriquelme
Sonu olmayan bir paradokstur. Geçmişle veya gelecekle oynayarak olmuş yada olacak bir durumu değiştirmek, belki de kaos yaratmaktır. Yani geçmişe ya da geleceğe giderek bir akışı bozmak bunun sonucunda da ”anakronizm” denilen durumları yaratmaktır.

zaman makinesiyle geçmişe giden bir insanın ATM kuyruğunda ilk sırada olması gereken ve aslında orada fenalaşıp ölecek bir kişinin yerine geçmesi ve o kişinin de bekleyecek vakti olmadığından oradan ayrılması durumunu düşünelim. Ayrılan kişi arabasına biniyor ve tam uzaklaşacakken kaza yapıp bir başka insanın ölümüne sebep oluyor. Ölen kişinin de akrabaları sürücüyü linç ederek öldürüyor. Özetle; eğer geçmişe gidilmeseydi ve olayların akış örgüsüne müdahale edilmeseydi bunca olay yaşanmayacaktı. Sadece 1 kişinin ölümüyle bitecek asıl kurgu, bir çok insanın ölümüne sebep olacak yeni kurguyla değiştirilmiş oldu.

osman gökçek

jrriquelme
Ankara eski Büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek'in oğlu ve beyaz tv kanalının patronudur. 12 Ekim 1983 yılında Ankara'da doğdu. İlkokulu Hamdullah Suphi İlkokulu'nda, ortaokulu TED Ankara Koleji'nde, lise öğrenimini ise Samanyolu Koleji'nde bitirdi. Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünü mezunudur.

pişmaniye yerken boğulmak

jrriquelme
pişmaniye yemenin vermiş olduğu muhteşem lezzet mutluluğu sebebiyle Nefes ve ses borusunun beyin tarafından karıştırılması durumudur. Sene de 1-2 kez gider gelirim öte tarafa. Artık alıştım.
Fakat leblebi ve fındık ile yaşanması halinde Allah korusun insan anında boyut değiştirebilir.
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.