confessions

kralisevenkadin

1. nesil Koordinatör - mucit -

  1. toplam entry 1380
  2. takipçi 57
  3. puan 37389

kötü şeylerin normalleşmesi

kralisevenkadin
Kötü şeylerin normalleşiyor olmasına etken sebepler;

* Zemini oluşurken seyirci kalıyoruz.
* Ucu bize dokunmayınca izliyoruz.
* Bizden olanlar yapınca susuyoruz.
* İşimize yarayınca destek veriyoruz.
* İtiraz eden olursa yalnız bırakıyoruz.

Vee en önemlisi,
** Kendi kendine de düzelsin istiyoruz.

yeme bağımlılığı

kralisevenkadin
Bağımlılık yapan ilaçlar ve alkol gibi yiyecekler, beynimizde nörotransmitter olarak söylenen dopamin ve benzeri kimyasalların salınmasına neden olur.
Dopamin gibi nörotransmitterler beynimizin ödül sistemini harekete geçirerek memnuniyet hazzı oluşturmaktadır. Kişinin kendini ödüllendirmek için çikolata alma veya günlük öğünü dışında daha özel yiyecekler tercih etmesinin nedenin de budur.

Yeme bağımlılığı belirtileri nelerdir:

• Önlenemeyen yeme arzusu
• Duygusal olarak yemenin zevki ve mululuğu için tekrar, tekrar yemek yemek.
• Sağlık problemine rağmen fazla yemeyi sürdürme hırsı
• Yoğun vazgeçme isteğine rağmen başaramamak
• Kısa sürede ve hızlı yemek,
• Diğer bireylerin dikkatini çekmemek için tek ve gizlice yeme,
• Sürekli yeme sonucunda depresyon
• Suçluluk duygusu,

Ülkemizde obezite ciddi bir sağlık sorunudur ve yetişkinlerin %20'sinden fazlası obez, %34'ü fazla kiloludur. Yeme bağımlısı olan tüm bireylerde kilo artışı meydana gelmesine rağmen, obez veya kilolu tüm bireylerin yeme bağımlısı olduğunu söyleyemeyiz.
Amerika'da yapılan çalışmalarda;

normal kilonun altındaki bireylerin %10'u,
normal kilolu bireylerin %6,3'ü,
fazla kilolu bireylerin %14'ü yeme bağımlısıdır.
Bu oran obezite hastalarında ise %33'dür.

peltekname

kralisevenkadin
Peltekname, Kekeleme şiiri olarak bilinir. Diğer adı Lisan-i pepeği'dir. Halk edebiyatı nazım şeklidir. Âşık, kelimelerin ilk hecelerini, bazen de kelimelerin çoğunluğunu kekeleyerek söyler. Bu tekrarlar ölçüye dahildir.

Bir şiir örnek vericek olursak şöyle olur;

Bu bu bugün gö gö gördüm yü yü yüzün dilberâ
Ba ba baktım gö gö gönlüm oluptur ziyaâ
Di di dilim pe pe peltek sö sö söyler zebanımı
Ne ne ne derse de de desin dimesin tek sana

Abdi İmam

hammurabi kanunları

kralisevenkadin
Hammurabi kanunları, M.Ö. 1760 yılında yazılmış olan en eski kanundur. Çok sert maddelere sahiptir bu kanunlar. Kısasa kısas hakimdir. Örneğin sağ elinizle hırsızlık yaptıysanız en iyi ihtimalle kolunuzu kaybedersiniz. Genellikle çoğu cezanın hükmü ölümdür.

ayşe kulin

kralisevenkadin
1941 yılında İstanbul'da dünyaya gözlerini açan yazar. Amerikan kız kolejinde edebiyat bölümü okumuş ve okulu okurken yazar olmaya karar vermiştir. 1967 yılında bir otomobil dergisinin yazı işleri müdürlüğü yapmıştır.

1984 yılında tüm öykülerinin bulunduğu “güneşe dön yüzünü” adlı kitabı çıkarmıştır. Ayşe Kulin'in eserleri: Adı: Aylin, Geniş Zamanlar, Foto Sabah Resimleri, İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Gece Sesleri gibi eserleri bulunmaktadır.

64 yaşında ki teyzenin ehliyet alması

kralisevenkadin
Şanlıurfa'lı Zeynep Teyze, 64 yaşında ehliyet aldı
Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesi kırsalındaki Kısas Mahallesi'nde yaşayan 6 çocuk ve 10 torun sahibi 64 yaşındaki Zeynep Balın, evlatlarının işleri gereği farklı illere gitmesi üzerine eşiyle yalnız yaşamaya başladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 71 yaşındaki eşi İmam Balın'ın da sokağa çıkamaması üzerine Zeynep Balın, evin bütün yükünü omuzladı.

Balın, evin ihtiyaçlarını karşılarken ehliyeti olmadığı için otomobillerini kullanamayınca, bu eksikliği gidermek için sürücü kursuna yazıldı.


megasozluk.com/foto

Bana da bu azimden lütfen
Ahh ahh azmin sonu zaferdir sözünün kanıtı helal olsun teyzeye tek sınavda geçmiş.
4

reyting cihazı

kralisevenkadin
Reyting cihazı; cihaz genel olarak peoplemeter olarak adlandırılır. Reyting sonuçlarının ölçülmesinde kullanılır. Televizyonda hangi programları izlediğini belirleyip verileri toplayan ve kaydeden bir cihazdır. Televizyon dünyasını yakından ilgilendiren, yayınlanan dizilerin ve diğer televizyon yapımlarının kaderini belirleyen bir cihazdır. Televizyon programlarının devam etmesi yada yayından kaldırılması konusunda belirleyici olmaktadır. Sadece belli sosyoekonomik yapıdaki hane halklarına verilen reyting cihazı, herkese verilmiyor. Reyting cihazı verilen aile gizli tutuluyor ve hane halkı gizlilik konusunda uyarılıyor. Cihaz 3 parçadan oluşur. Bunlar; frekans detektörü, kayıt cihazı ve uzaktan kumandadır.

günaydın sözlük

kralisevenkadin
Günaydın efendiler bu sabaha yine çok farklı tuhaflıklarla başladık. Telefonu elime aldım sözlüğe girdim " oldu mu şimdi bu? Size yakışan bu şekilde gitmek mi ?" Diye söylendim açıkçası...

Öncelikle konuya dahil olduğum için bir kaç sitem edeceğim. (yazar:Esmer marilyn)'in bahsettiği moderatörlük olayı yoktur arkadaşlar. Öyle bir şey söz konusu olsa (yazar:mgs) herkese bildirirdi emin olabilirsiniz. Sistemde yaşanan sıkıntıdan kaynaklı esmer'e verilen 2 tane yetki düşmüş. Çok büyük bir olay olmadığı için sayın mgs bunu fark etmemiş ve gereken durumu esmer'e iletmiş. Yani bu durumda " admin ne demek?" Diye sitem edilmez, yola devam edilir bizde.

İnsanları kırmamak için, yanlış bir cümle kurmamak için defalarca düşünür öyle yazarım. Ama belli ki kimse böyle özenerek cümle kurmuyor ve gidişlerinde güzel bir şekilde kötüleyerek gidiyorlar. Şahsen insan tanımayışıma çok üzüldüm...
Sahi insanlık neydi ?
helalleşmek neydi ? ...

Annem hep der ki;
" Üzülme doğru duvar yıkılmaz" biz de mega sözlüğün doğru olduğuna inanarak yola devam ediyoruz ve edeceğiz. Yılmak, yıkılmak yok

Herkesin yolu layığına açık olsun...

ismid sürmesi

kralisevenkadin
İsmid sürmesi, gözde oluşan çapağı gideren ve kirpiklerin gürleşmesini sağlayan doğal, toz sürmedir.

İsmid sürmesinin özellikleri ve faydaları ise;

* İsmid sürmesi gözün görme kuvvetini arttırır. Balla veya misk ile karıltırıp göze sürüldüğünde gözü güneş yakmasından korur.
* İsmid sürmesi bal ve zeytin yağı ile karıştırılıp krem kıvamına getirildikten sonra yaralara sürülürse çabuk iyileşme sağlar
* Aynı şekilde bal ve zeytin yagı ile karıştırılıp göze sürülürse gözde iltihap oluşmasını önler.
* İsmid sürmesi,“ismid taşı” denilen taşın ögütülmesi ile yapılır.


* İçerisinde bulunan faydalı maddeler sayesinde ismid sürmesi tam bir şifa kaynagıdır.

ismid sürmesinin kullanımı;

Gece yatmadan önce üç kez sağ göze, üç kez de sol göze sürülmesi önerilir. ismid sürmesi süslenmek için değil, göz sağlığını korumak için kullanıldığı bilinir.

iç sıkıntısı

kralisevenkadin
iç sıkıntısı delirtir.
iç sıkıntısı intihar ettirir.
iç sıkıntısı lanetler.
iç sıkıntısını tıp bilmez.
iç sıkıntısını doktorunuz duymamıştır.
iç sıkıntısı yaşamı yaralar.
iç sıkıntısı yaşamın göbek kordonunu düğümler.

(bkz:Antonin Artaud)

kişinin hatırasına hakaret suçu

kralisevenkadin
Böyle bir suç olduğunu ilk defa duyduğum doğrudur

Kişinin hatırasına hakaret suçu:
Ölmüş bir kişiye kötü bir şekilde sözlü olarak yaptığı davranış sonucunda olur. Bu davranışlar küfür, hakaret veya benzeri davranışlar olabilmektedir. Ölen kişinin cesedinin yani kemiklerinin çalınması, alınması vb. durumlarda bu suçun içindedir.

Cezası;
2 ay - 2 yıl arasına kadar durumun ağırlığına bağlı olarak hapis cezası verilebilir. Para cezası da verilmektedir. Bu karar olaya bağlı olarak karar verilmektedir.
Ölen kişinin kemikleri çalınması yani alınması durumunda kesinlikle hapis cezası verilmektedir. Bu eylem için para cezası uygun bulunmamaktadır.
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.