confessions

lapetitemort

1. nesil yazar - yeni yeni ısınıyor

  1. toplam entry 125
  2. takipçi 10
  3. puan 2138

atakan arslan

lapetitemort

megasozluk.com/foto
Atakan arslan... Diyarbakır'da polisin dur ihtarına uymayan bir kalleş tarafından sırtından vurularak şehit edilmiştir.ruhun şad mekanın cennet olsun şehidim. Bugün bir kız çocuğu, ilk aşkı babasını henüz bebekken kaybetti. Yarım kaldı hayalleri,babasıyla geçirdiği zamanları. Hayal meyal hatıralarında yaşayacak babası ... Babasının fotoğraflarını öperek, koklayarak hasret gidermek isteyecek büyürken. Geride kalan gözü yaşlı sevdiceği...

megasozluk.com/foto
Şehidimiz, teröriste ateş etseydi, ortalığı ayağa kaldıran it çok olurdu. Ama şehit olan bir polis olunca insanlar sessiz.

megasozluk.com/foto
Şimdi bu orospu çocuğu rahat rahat nefes alacak, bu soysuz it, milletin vergisiyle içerde karnını doyurup yatıp kalkacak öyle mi? Yiğidimiz de toprak altında olacak. Ben böyle düzenin, devranın içine edeyim!
Tak tak sebepsiz vuruyorlar. Alın size amerikan polisi.
https://twitter.com/ATrknder/status/1266791847164141569?s=09

megasozluk.com/foto

g noktası

lapetitemort
Grafenberg amca tarafından ortaya atılan nokta. O noktaya ulaşıldığı zaman kadın için her şey bambaşka bir hal alıyor.
vajina girişinin, kişiye göre değişebilmekle birlikte 3-4 santim kadar ilerisindedir. üst vajina duvarındadır. klitorisin arka tarafındadır. Bu bölgenin olduğu yerdeki cilt dokusu biraz tırtıklı, kedi dili gibidir ve kalındır. Küçük madeni para büyüklüğünde olduğu için daha fazla basınç uygulamaktan korkulmamalı. Parmaklar içeri girdiği zaman bruce lee edasıyla "gel gel" işareti yapılarak Amerika kıtası keşfedebilir.

hayvan sevgisi

lapetitemort
Sevginin en saf halidir. İster evcil hayvanınız olsun, ister sokaktan rastgele bir hayvan. İlgilendiğiniz an karşılıksız bir sevgi görürsünüz. Bu dünya için çok basit, fakat benim için çok büyük bir anlam ve mutluluk kaynağı. Menfaatsiz gerçekleşen her şey gibi saf ve duru bir sevgi.
"İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz." anatole france
Edit:imla

minareden müzik çalanı bulup cami dibinde ezan dinleteceğiz

lapetitemort
a clockwork orange(otomatik portakal) kitabını, filmini anımsatan sözlerdir.
Onbeş yaşında bir çocuk olan Alex arkadaşlarıyla kurduğu çete ile içlerinden taşan bir şiddet eğilimi içinde hırsızlık yapar, girdiği dükkanlardan malları gasp eder, çaresiz insanlara vurur ve zarar verirler. Bir gece “Otomatik Portakal” adlı bir roman yazmakta olan bir yazarın evine girerler, ortalığı kırar, döker, yazarın karısının ırzına geçerler, evi tarumar edip çıkar giderler. Başka bir sefer de Alex yaşlı bir kadının kedilerle dolu evine girer. Kadın kendisi ile kıyasıya mücadele edince Alex onu öldürür ve polis tarafından yakalanarak hapishaneye gönderilir.

Burada, ülkenin başında bulunan siyasal partinin seçimi kazanmak için kullandığı “Suçluları Yeniden Topluma Kazandırma ” yöntemi “Ludavico” ile bir labaratuvar çalışmasına tabi tutulur. Devlet eliyle yapılan bu çalışmanın kobayı olan Alex seyrettirildiği şiddet dolu filmleri izlerken büyük fiziksel acılara maruz bırakılmaktadır. Alex artık bundan böyle aklından kötülük geçtiği anda kusmakta, acılar içinde kıvranmaktadır. Artık kötülüğü düşünememektedir bile. En zoru ise Alex'in taptığı Beethoven müziğini duyduğu anda daha önce kendisine seyrettirilen Nazi soykırım filmlerinin dehşet dolu sahnelerini yaşamasıdır. Kişiliği kendi istemi dışında değiştirilen Alex bir kukla olmuştur. Artık müzikten de yoksundur. Ama kayıtlara göre “İyileşmiştir.” Salıverilir.

Zorla yaşatılan her deneyim kişinin bir süre sonra hissizleşmesine sebebiyet verir. Amaç cezai yaptırım uygulayıp şahsı topluma geri kazandırmaksa şayet doğru olan tek yol kanundur. Bu sözler gerçekleştirilirse minareden 'çav bella' çalanla ne farkınız kalır?

doğalgaz abonelik ücreti

lapetitemort
Bugün 600 tl gibi bir ücret. Resmen soygun yapıyorlar. Elektrik ve su aboneliği de işin içine girince 800 tl civarını gözden çıkarmak demek. Yeni eve taşınmak ayrı dert zaten. Emlakçısı, depozitosu,kirası, eşyası derken hiç yoktan yere 7-8 bin tl'lik oluyorsun. Böyle düzenin içine edeyim.

evrencan gündüz

lapetitemort
Türkiye'nin en iyi müzisyenleri arasında yerini almıştır bu genç yaşına rağmen. sanatçıyım diye ortalıkta gezenler bu adamın getir götürünü yapar. Sahne performansı oldukça iyidir. Babası da çok değerli bir sanatçıdır. (bkz:asım can gündüz). Boynuz kulağı geçmiş bile.

zeytin ağacı

lapetitemort
Doğanın Döngüsünün, Yaşamın ve Sonsuzluğunun Simgesi

Yaşam ağacı, ölmez ağaç, barış ağacı gibi güzel sıfatlarla anılan zeytin ağacı, 40.000 yıl öncesine dayanan, efsanelere konu olan kutsal bir ağaçtır.

Zeytin ağacının hikâyesi rivayetlere konu olmuştur. Bir rivayete göre Nuh Peygamber'e dayanır. Tufanla cezalandırılan insanlık, dünyada hayatın normale dönüp dönmediğini anlamak için yeryüzüne beyaz bir güvercin gönderirler. Güvercin ağzında zeytin yüklü bir zeytin dalı ile geri döner. Böylece insanlar arasında barış sağlandığına inanırlar. O günden bugüne güvercin ve zeytin dalı barışın simgesi olarak kabul edilmiştir.

Antik Yunan'dan Mısırlılara, Romalılara kadar tarihin her aşamasında zeytin ağacından ve zeytinyağının faydalarından bahsedilmektedir.

Antik Yunan'da mitolojik tanrıça Athena aynı zamanda zeytin ağacının koruyucusu olarak bilinmektedir. Yunan mitolojisindeki efsaneye göre Zeus kendisine en değerli hediyeyi verecek olana kentin koruyuculuğunu verecektir. Açılan yarışmada tanrı Poseidon, Zeus'a savaşta yenilmeyecek bir at armağan eder. Tanrıça Athena'da zeytin ağacı hediye eder. Zeus, bu hediyelerin içinde zeytin ağacı karşısında büyülenir. Athena ile aralarında çekişme olan Poseidon bile bu ağaçtan büyülenmiştir. Bunun üzerine Athena zeytin ağacından bir dal kırıp Poseidon'a verir. Böylece aralarında barış sağlanmış olur.

Antik Yunan'da zeytin ağacına verilen önem kanunlarla vurgulanmıştır. Büyük bilge kabul edilen Atinalı devlet adamı Solon'un kanunlarına göre zeytin ağacını kesenler ölüm cezasına çarptırılıyordu.

Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında kutsal bir aileden gelmenin işaret zeytin ağacı altında doğmuş olmaktır. Çünkü tanrı Zeus'un çocukları Artemis ve Apollon zeytinlikte doğmuştur. Ayrıca bu dönemde ölülerin sayısı kadar zeytin ağacı dikildiği de bilinmektedir.

Kutsal kitapların hepsinde zeytin ağacı adaletin, sağlığın, bereketin, zaferin, bilgeliğin, bolluğun sembolü olarak kabul edilmiştir. İbranice yazılan ilk İncil kitabı olan Hakimler kitabında anlatılan bir öyküye göre, ağaçlar kendi aralarında kral seçmek için zeytin ağacına giderler. Kral olması istenen zeytin ağacı, zeytinyağından vazgeçemez ve kral olmayı reddeder.

megasozluk.com/foto
megasozluk.com/foto
Mısır mitolojisine göre tanrıça İsis, Mısırlılara zeytin ağacının nasıl yetiştirileceği ve ondan nasıl faydalanılacağını öğretir. M.Ö 8. Yüzyılda yaşayan Homeros, destanlarında zeytin ve zeytin ağacından bahseder. Homeros'un gölgesinde oturduğu zeytin ağacı, yaşlı bilgenin kulağına şöyle der:
“Herkese aitim ve kimseye ait değilim. Siz gelmeden önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım”

Antik çağda yapılan savaşlarda ve olimpiyatlarda başarı gösterenler zeytin dalından örülmüş çelenkler ile ödüllendirilirdi. Ayrıca bu kişilere içi zeytinyağı dolu amforalar hediye edilirdi.

Ayrıca antik çağda zeytinyağının kullanım alanlarından birisi de tıptır. Pergamonlu Galenos, zeytinyağının mideyi güçlendiren, iştah açan bir gıda olduğunu vurgulamıştır. Yine antik dönemde zeytinyağı merhem gibi ilaçların hazırlanmasında kullanılmış, ayrıca yara ve yanık tedavilerinde de uygulanmıştır.

Kuran-ı Kerim'de zeytin kelimesi 4 surede 6 defa geçer (Tin Suresi, Nur Suresi, En'am Suresi, Nahl Suresi). Tin Suresi “İncire ve Zeytine and olsun” diye başlar. İbranice “zeyt” sözcüğü, Arapçada “ez-zeyt” e dönüşmüş, bu söz de Türkçede zeytin olarak kullanılmıştır.

ilk zeytin yetiştiriciliği

Kökü tarih öncesine dayanan zeytin ağacının anayurdunun neresi olduğu tam bilinmemekle beraber ilk anayurdunun Mezopotamya, Güneydoğu Anadolu tahmin edilmekte, oradan da Akdeniz'e, Ege Adalarına ve Yunanistan'a yayıldığı tahmin edilmektedir.

Yeryüzünde yetişen ilk ağaç zeytin ağacıdır. Dört mevsim gelir geçer ama dallarında gri, yeşil yaprakları dökülmeden durur. Akdeniz'i ve Ege'yi sever. Kendine özgü kokusu, sarı ve beyaz çiçekleriyle baharı karşılar. Yaz aylarında çiçekler meyveye dönüşmeye başlar. Daha sonra meyveler olgunlaşır. Zeytin ağacının hasadı, kararmanın kabuktan meyve etine geçtiği Kasım aylarında yapılır. Verimli bir ömrün sonunda boşalan gövdesi kurur. Daha sonra köklerinden yeşeren sürgünler yeniden yeni bir ağaca dönüşür.

Boyu 2-10 metre arasında değişen zeytin ağacı genellikle 300-400 yıl gibi uzun ömürlü bir bitkidir. Zeytin ağacının 2000 yıl yaşayanları olması, kuraklıktan etkilenmeyen bir bitki olmasındandır.
Alıntıdır:http://www.labrandazeytinyagi.com.tr/zeytinyagi-tarihi
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.