confessions

ornek vatandas

1. nesil yazar - mucit -

  1. toplam entry 2310
  2. takipçi 24
  3. puan 42082

kadın ismiyle sahte hesap açmak

ornek vatandas
Günümüzde polis teşkilatının teknolojiyi kullanarak, suçluları yakalamak için kullandığı taktik. Aranan kanun kaçağı şahısların sosyal medya hesabını belirleyen polis, kadın adıyla sahte Facebook ya da instagram hesabı açarak suçluyla iletişim kurup arkadaş oluyor. Sonra kadın sandığı kişiyle buluşmak için randevulaşan suçlu şahıs, polis tarafından enseleniyor.

yazarların kullandığı sözlükler

ornek vatandas
İlk yazarlık siftahını uludağ sözlükte yaptım. İlk sözlüğüm olmasına rağmen beklenen memnuyeti veremedi.
Daha sonra dünya sözlük'te yazar oldum. İki sene orada yazarlık yaptım. Çoğunluğu muhafazakar olan Sözlük üyeleriyle zıt fikirde olmama rağmen bağım kuvvetliydi. Mahalle havası yaşıyorduk. Ne var ki sözlüğü gece modunda kullandığım için siyah ve ampul ışığı teması, bir anda siyah ve ampul ışığının yerine pavyon ışığı gibi pembe tona çevrilince ve gözüme ters etki yapınca bundan rahatsızlık duydum, son tanımımda sözlükte artık yazamayacağımı ilan ederek protesto niyetine bir veda tanımı ile sonlandırdım.
İnstela mizahi ve entelektüel derinlik bakımından fena sayılmazdı. Ama eksi oy hususunda epey cömert bir ortamdı, diğer yazarlara kolay kolay tanım beğendiremiyorduk. Geleneksel sol havanın hakim olduğu resmi bir ortamdı, yazarlarla etkileşim fazla oluşmamıştı. Çevrimiçi listesini görmek için 1000 tanım şartı konmuş, bu sefer o 1000 tanıma ulaşınca sadece 5'erli 5'erli çevrimiçi üye gösterilmeye başlandı ve kendimi kandırılmış hissettim, doğal olarak memnuniyet vermeyince yazıları sonlandırdım
Gezgin sözlük, muaf sözlük, Altay sözlük'te de kısa süreli takıldım ve tat vermedi.
Nihayetinde ekşi sözlük'te de yazarlığa ulaştım. Ama sürekli değil arada sırada önemli tanımlar yazıyorum ve kalabalık bir ortam olduğu için kendimizi ispat etmemiz zor. Zira ekşi, yazmaktan çok okumak ve bilgi edinmek için uygun ortam.
Tabi ki son durak da mega sözlük. Şu anda sözlük maceramın Nirvana noktası. Umarım uzun soluklu olur ve başka alternatife yönelmek zorunda kalmam. Sözlük tasarımı, tema seçenekleri, yazar kalitesi, yazarlarla etkileşim ve puanlama sistemi ve sayamadığım pek çok özellik on numara.

kel ve bıyıklı amcalar

ornek vatandas
Bendeniz, minik bir çocukken şehirlerarası otobüse binmiş yolculuk yapıyorduk. O esnada hava kararmış akşam oluyordu. Ben de çocuk halimle otobüsün koridorunda dolaşırken pencere kenarında tabldot içinde dondurmaya benzer bir şey yiyen siyah bıyıklı ve kel bir amcayı fark ettim. Yediği şeye odaklanıp bakarken bu amca, baktığımı fark edip gülümseyerek bana baktı ve "yogut yen mi amcam yogut" dedi. Öyle sevecen yaklaşmıştı ki bana o amca, yıllar geçse de aklımdan çıkmamıştı. O zamandan beridir nerede siyah bıyıklı ve kel bir adam gördüysem, o otobüste yoğurt yiyen amca aklıma gelirdi ve sempatiyle yaklaşırdım onlara.

mega sözlük

ornek vatandas
Sözlük çıkışa geçti, rağbet var, geleceği parlak, yazar başvurusu arttı vs. derken sanki birinin kem gözü değdi. Ben de kem gözlere karşı buradan sözlüğe nazar boncuklarını iliştiriyorum.

nuri bilge ceylan tarzı film

ornek vatandas
-sahnelerde perspektif öne çıkaran bir fon tercih edilir. Ağaçlı bir yol, uzun uzun bakmalık bozkır ya da deniz görüntüsü.
- uzaktan gelen aracın farları dakikalarca görülür, yayılır yayılır, yaklaşana kadar bir beş dakika sürer.
- dublaj kullanılmayan doğal sesli karakterler. Bu sesler kısık, çatallı ya da alabildiğine doğaldır. Davudi ses tonuna rastlanılmaz. Öyle düşük ses tonu vardır ki izlerken sesi açmanıza sebep olur.
- yalnız yaşayan bunalımlı ve hüzünlü iki ya da üç adam ve bir de kadın.
- hafif loş ve karanlık sahneler.

mega sözlük

ornek vatandas
Bundan sonra iş, yazmayan yazarlara düşüyor. Çevrimiçi olup da tanım yazmayarak katkı sağlamayan yazarlar mevcut. Öyle yedek kulübesinden maç seyretmekle olmuyor. Oyuna dahil olup mücadele vermek gerekiyor. Sözlük çıkışa geçecekse ancak böyle geçecek. Yazdıklarımdan alınsalar da doğrusu böyle.

çocukken sahip olunan salakça fikirler

ornek vatandas
Bizim mahallenin ötesinde akarsu vardı. Ben de normal doğum olayını o yaşta idrak edemediğim için Bana bebekleri akarsudan yakaladıkları anlatılırdı. Doğal olarak da anne ve babanın akarsu başında bekleyip kundağa sarılmış bebeği sahiplendiklerini sanırdım aklım erene kadar.

90'lar türkçe pop şarkıları

ornek vatandas
Türkiye'de pop müziğin en verimli yıllarıydı. Televizyon ve radyo kanallarının az olması, sosyal medya çılgınlığının henüz ortaya çıkmamış olması ve insan ilişkilerinin bozulmamış ve gerçekçi olmasının da bunda büyük etkisi vardır. Bu dönemde ruh hali olarak genelde daha sakin, küçük şeylere sevinebilen, gençlik olarak daha romantik bir nesildi. Bu da doğal olarak şarkılara, türkülere, söz ve müziğe yansıyordu.

psikiyatrist ile psikologun farkları

ornek vatandas
Psikiyatri bir tıp dalıdır. Psikiyatrist, tıp fakültesi eğitiminin yanında 4 yıllık psikiyatri uzmanlığını tamamlamış ve reçete yazma yetkisine sahip doktorlardır.
Psikologlar ise fen edebiyat adı altında 4 yıllık lisans psikoloji eğitimini tamamlamış ve ardından 2 yıllık yüksek lisans programında eğitim görmüş ve uzman klinik ünvanını almış kişilerdir. Kişilerde var olan hastalıklı duygu, düşünce ve davranışların altında yatan nedenleri konuşarak çözümlemeye çalışan ruh sağlığı uzmanıdır.

dut yemiş bülbüle dönmek

ornek vatandas
Bütün yıl boyunca uzayıp titreyen seslerle etrafa ezgiler yayan bülbülün ilkbahar sonlarına doğru sesi işitilmez olur. Bunun sebebi; mayıs sonu haziran başı olgunlaşan dut meyvelerini bolca yemesiyle ötüş yeteneğini bir süreliğine kaybetmesidir. Bu deyim, neşe ve konuşkanlığını kaybetmek, susmak manasında kullanılmaktadır.

dört mevsim

ornek vatandas
Hava hareketleri dört mevsim olarak tanıtıldı bizlere okul çağlarından beri. Ama Türkiye'nin dört bir yanında aynı anda dört mevsim yaşanmıyor. Sonbaharda her yerde yapraklar sararıp dökülmüyor. Kışın her yer kar yağışlı geçmiyor. İlkbaharda her yerde aynı zamanda çiçek ve böcek patlaması yaşanmıyor. Yazları her yerde yaz yağmurları yağmıyor.
Osmanlı kaynaklarında mevsimler dörde değil, ikiye ayrılıyor. Biri Kasım (kış) diğeri de hızır (yaz). Yaz 185 gün sürerken kış da 180 gün sürüyor. Yaşadığımız mevsim hareketleri dörde değil de ikiye bölünerek değerlendirilmeyi uygun kılıyor.
2

dolunay

ornek vatandas
ay'ın hem romantik, hem egzotik, hem masalsı, hem destansı evresi. ufukta iken sarımtrak hali gümüş parlak bir tepsi gibiyken, en tepedeki hali de karpuzlu balkon lambası gibi.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.