confessions

rockandchevy57

1. nesil yazar - öğretmen -

  1. toplam entry 335
  2. takipçi 17
  3. puan 8181

plasebo etkisi

rockandchevy57
abdi ibrahim adlı firmada dünya kadar eğitim aldım bir dönem. İlaç üreten firmalar için ilginç olan durumlardan birisi firmanın ürettiği ilaçla ilgili farmakoloji konusunda uzman olan kişiler çeşitli denemeler yaparak konu hakkında rapor yazıyor. bu raporlar genellikle dünyanın en gösterişli otellerinde sunuluyor. o gösterişli oteli tutan da, çalışmalara sponsor olan da ilacı üreten firma. Yani kim üretilen ilaç için olumsuz bir fikir beyan edebilir ki.

işte bu çalışmalarda yaklaşık yüzde 20 oranında hasta, üretilen ilaçla tamamen aynı şekilde yapılmış fakat aslında sadece şeker olan ve hastaya ilaç diye verilmesi sebebiyle ama gerçekte hiç ilaç kullanmadan iyileşme gösterdiği görülmüştür.

Yani sana kullandığında kesin iyileşme sağlayacağına inandırsınlar suyla kanseri yenebilme ihtimalin vardır. Alternatif tıp adı altında bazı şarlatanlar işte bu "plasebo etkisini" kullanmaktadır. (Bazı şarlatanlar dedim yanlış anlaşılmasın.)

turknet

rockandchevy57
Pişmanlık kelimesinin bir diğer adıdır Turknet. Eskiden vardı artık müşteri temsilcisi yok sadece online olarak durumunuzu anlatıyorsunuz. Fakat ısrarla hız testi gönderilip konuyla ilgilendiklerini söylüyorlar. benim için taahhütsüz ve diğerlerinden ucuz olması önemli bir artıydı. fakat gelen zamlarla diğerlerini yakaladı, hatta geçti. Aylardan beri aboneliğimi bitirmek istiyorum fakat diğer internet sağlayıcılardan da korkmuyor değilim. Hatta tavsiyesi olan varsa alırım bi dal.

sözlük ana ekranının bir kişinin bombardımanına uğraması

rockandchevy57
Bir başlık açtım, arkadaş kimi herkese susun demişim anladı, kimi yasakçı bir girdi şeklinde anladı. Yani başlık toplumun anladığın kadar bilirsin önermesinin karşılığı oldu. Fakat bana göre amacına ulaştı. Sevgili yazar arkadaşlar, en başında da söyledim. Ben ne şiş yansın ne kebap mantığıyla yaşayamam. Eğer herkes beni sevsin ben herkesin hoşuna gidecek şeyleri söyleyeyim deseydim gelmenin zaten başlı başına cesaret olduğu bir ilde proje başkanının yanlış düşüncesini yüzüne çarpmaz, devlete milyonlarca zarar ettirebilirdim. Fakat benim için milliyetçilik ırk milliyetçiliği değil vatan milliyetçiliğidir. O sebeple devletin 1 kuruş parasını fuzuli harcatmam. Başlıkta kasıt bu kırmızı sayıların hayatımızda bize önemli biriymişiz hissi yaratmasını düşünmem sebebiyle ana ekran ve sol frame'in birilerinin elinde tekel olması ve siz görmek istemeseniz bile bu entrileri görmek durumunda kalmanız ve belki çok hoşunuza gidecek bir yazıyı kaçırmış olmanız. Ana sayfa zaten bir yere kadar son girdiyi gösteriyor. Sonrasında hiç sanmıyorum ki sol frame'den girdi okunsun. Bunlar benim doğru bildiklerimdir. Doğru bildiğimi yer yarılsa söylerim.
Devamında bir yazar ile konu hakkında uzunca tartışma devam etti. Şimdi ben ve o burada konuyu devam ettirsek yorumları okurken gözleriniz kanardı. Fakat benim sosyal medyada yazma amacım aslında çocuklarım için günlük tutmaktır. Yani bu hesaplar çocuklarımıza miras kalacak. Bu sebeple özellikle yorum kısımlarında yazılanlara dikkat etmek gerekiyor. Yoksa ben şu an görev yaptığım bölgede kimsenin söyleyemediği şeyleri adamların yüzüne söylemişim burada yazmaya mı korkacağım. Fakat işte ne kadar sinirlenseniz de kontrol etmeniz gereken bir öfke var. Bu öfke 40'tan sonra çok zor kontrol ediliyor. Dikkat! Fakat şimdi burada ki yorumda yarın benim çocuklarımın görmek istemeyeceği bir yorum var.
İsteyen istediği gibi yazsın beni bağlamaz. Fakat sözlüğü hayata geçiren kişi bunun forumdan öte zaten bir sürü sıkıntılı yazara sahip olan “ekşi sözlük” platformundan daha ileri bir girişim olmasını düşlüyordur. Ve bir gün bu başlığın altına belki de bugün karşı çıkanlar yazacak. Son olarak yazılanı lütfen doğru anlamaya çalışın. Tekrar ediyorum kim nasıl yazacaksa yazsın umurumda değil. İsterseniz 100 entriyi peş peşe girin. Sözlük sizin.

ennio morricone

rockandchevy57
6 temmuz 2020: bu dünyadan bir ennio morricone geçti. Kovboy filmleri müziksiz kaldı, efsane filmler öksüz kaldı. Sinema sektörüne can veren, filmlere en az bir puan etki eden büyük bir müzisyendi ve bugün dünyadan göçtü gitti.
Bildiğim filmler;
Profesyonel (jean paul belmondo)
Bir zamanlar amerika'da (robert de niro)
İyi, kötü ve çirkin (clint easwood)
Bir avuç dolar için (clint easwood)
Bir zamanlar batıda

god bless america

rockandchevy57
2011 yapımı bir kara komedi. İnsanların zamanla ben merkezli olması ve kendilerinden başka kimseyi önemsememesi, insani olan duyguların yerini samimiyetsizliğin alması gibi durumların içinde bunalım geçirip kimsenin sallamadığı bir hayatı olan bir adam ((bkz:joker)) tam intihar edecekken "bari ben ölmeden şu tv şovundaki aptal kızı da öldüreyim" diyerek başladığı işte yeni listeler oluşturuyor.

Filmde sizin de çok sinir olduğunuz tipleri gördükçe adama hak vereceksiniz. Benim puanım 10 üzerinden 7
https://www.imdb.com/title/tt1912398/

megasozluk.com/foto

marka giyinme takıntısı

rockandchevy57
markalarla hiç aram yoktur. sabahları Apple iPhone 11 Pro Max 64 GB Space Gray telefonumun alarmıyla uyanırım. derhal Lavazza Gran Espresso Çekirdek Kahveden içmezsem kendime gelemem. Expressomu içtikten sonra hemen üzerime Versace Erkek Taylor Fit Siyah Barok Desenli Jogger Eşofmanımı giyer (sadece alt) PORSCHE 911 TURBO S CABRİO OTOMATIK 650 HPmle kahvaltı için Cafe Zanzibar'a giderim. Öğle yemeği için Nişantaşı Brasserie, akşam yemeğine Vogue'ta yerimi alırım.

şaka lan şaka taştan yumuşak ne varsa yiyor, sarı bezden hallice ne varsa giyiyorum.

sinir krizi geçirten olaylar

rockandchevy57
-Yemek için ısrar edilmesine deli olurum.
-Apartman giriş kapısının açılması için zilime basanları öldürmek isterim.
-Dilencilere asla tahammül edemem. Hele bir de ısrarcı olursa.
-Karasinekler için seri katil olduğum doğrudur.
-Kulaklığın tek tarafının göstere göstere bozulması beni hasta eder.
-Hamamböcekleriyle aramızda kan davası vardır.
-ATM sırasında beklerken atm'de atari oynayana karşı çeşitli işkence yöntemlerini sesli düşünürüm.
-Trafiğe çıktığım zamanların çoğunda Thurman Show tarzı bir film olduğumu çok düşündüm. Bütün arızalıların benim karşıma çıkması istatistiksel olarak mümkün değil çünkü.

Günün geriye kalan 1-2 dakikası çok sakinim ama.
9

devrim arabası

rockandchevy57
Baştan sona tamamen yerli olan arabadır. İki adet üretilmiştir. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla devlet demir yolları mühendislerinin ve işçilerinin gerçekleştirdiği proje ile araç yapımı tamamlanana kadar dönemin bürokrasisi tarafından engellenmeye ve önü tıkanmaya çalışılmıştır. araç üretilmiş ve törenle Cumhurbaşkanının huzuruna çıkarılmıştır. Fakat törende çalışmamıştır. Çünkü benzin törene getirilmeyen diğer araca konmuştur. İşte o zaman Cemal Gürsel tarihe geçen "Garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk" sözünü söylemiş ve bürokrasinin baskısıyla proje sona erdirilmiştir.
Aracın beyaz olanı hala Eskişehir'de Tülomsaş Müzesi'nde ücretsiz sergilenmektedir. Araç dünyanın en güzel arabasıdır. İzleyen herkeste gurur, üzüntü, acıma ve sevgi hisleri arasında karmaşa yaşanır.
Kendi çektiğim fotoğrafı:

megasozluk.com/foto

anadol

rockandchevy57
Kopyala yapıştır tanım yerine hakkında bildiklerimi yazayım.
Araç bir Türk efsanesidir. Şasesi ford şasesidir ve oldukça sağlamdır. Ön koltuk birleşiktir. Arabayı sürerken gacır gucur sesler gelir. Klasik modelin yanında spor modeli, böcek adında arazi modeli ve klasiğin son modeli mevcuttur. Araç station wagon ve sedan modelli olarak üretilmiştir.

Aracın kaportası için sıkıştırılmış saman olduğu söylentileri yaygındır. Döneminde arabayı ineğin yanına park edersen geldiğinde arabanın yarısını yer esprileri yapılmıştır. Aslında malzeme fiberglastı ve alev alması durumunda cayır cayır yanardı. Fakat paslanma sorunu yoktu.

Arabaların büyük çoğunluğu kesilerek kamyonet yapıldı.

megasozluk.com/foto

megasozluk.com/foto

megasozluk.com/foto

dinliyormuş gibi yapmak

rockandchevy57
şimdi bazı çenesinin yayı gevşek arkadaşlar var. 8 saat vardiyada 8 saat aralıksız konuşanı bilirim. aynı hikayeyi 8 kere duyduğum arkadaşlarım var. ömrüm boyunca hiç görmeyeceğim herifin amca oğlunun hayatının detaylarını dinlemişliğim var. bu gevezeler sayesinde onlar anlatırken ben onlara bakarken başka kanallarda dolaşmayı öğrendim. Sen kendi kafanın içinde düşüncelerle uğraşırken dış fonda bir gürültü oluyor sadece. Bunu yapmayı başarırsan hayatın kurtulur. Hakikaten ya millete çene ishali salgını bulaştı ya da bende geveze mıknatısı gibi bir şey var.

Yazmışım bile :)) (bkz:#47007)

tsunami

rockandchevy57
(bkz:#147330) yazıya kendimce deprem bilimini içine alan bir mühendislik dalı mensubu olarak içinizi rahatlatmak adına kapalı denizde tsunami olmaz diyerek cevap vereyim.

tsunami okyanusal kabukta oluşan kırılma sonucunda su kütlesinin kırılma merkezinde kıyılardan çağırılarak biriken dev dalgaların tekrar kıyıya dönmesi olayıdır. yani çok büyük mesafelerden çağırılma ve geri dönüş olayıdır. Kapalı denizde bu şekilde bir su kütlesinin oluşması mümkün değildir. artı olarak en küçük ihtimalde normal ya da ters fay olmalı ki yine de bir miktar su kütlesi toplansın, o da mümkün değil çünkü Kuzey Anadolu Fay Zonu sol yönlü bir yırtılma fayıdır. hareket düşey değil yataydır. o sebeple yine su kütlesi toplanamaz. Türkiye'de en fazla düşey yönlü kırılmalar ege bölgesi'nde görülür. Ama acil eylem planı olarak uzaylı istilası durumunda olacaklar ile ilgili bile senaryolar hazırlanmalıdır.

megasozluk.com/foto

engin ardıç

rockandchevy57
star gazetesi'nde yazdığı dönem 2002 seçimleri için var gücüyle cem uzan ve genç parti güzellemeleri yaptığı sıralar, bir yazısında şimdi eleştirdiği aysun kayacı'nın "dağdaki çobanla benim oyum bir mi?" cümlesinin çok benzerini kendisi köşesinde yazmıştı. hem de şu üslupla " .... üniversite bitirmiş, .... kitap okumuş, konser dinlemiş, ... ülkeyi gezmiş, bilmem ne meydanındaki kafe'de paris'i izleyerek kahve içmiş olan benimki de bir oy, çemişgezek'in köyünde yaşayan ... emmininki de bir oy"

Bu yazısı arşivlerde bulunamıyor. Yoksa Aysun Kayacı yazılarının altına çok güzel yapıştırılırdı.

patlamış mısır

rockandchevy57
tuzlu ve hafif yanık mükemmel olur, tuzlu-karabiberli mutlaka denemelisin. Almanlar da bizi kıskandıklarından toz şekerli yapıyorlar. mısırlar birbirine yapışıyor. ilk başta tadı garip gelse de alışınca yine duramıyorsun.

Ayrıca patlama RİTMİNİN DİSKO PARÇASI DA GÜZELDİR.

diyanet bakanlığının gereksiz olması

rockandchevy57
birincisi diyanet bakanlığı diye bir bakanlık yoktur. Diyanet siyaset üstü bir kurumdur. (Olması gerekeni söylüyorum)

fakat her dönem her siyasinin oyuncağı haline gelmiş bir kurumdur. ruhban sınıfını tümden yok sayan ve islam'ı yaşamayı sadece allah ile kul arasında kabul eden bir din için bu tür kurumlara ihtiyaç var mıdır? bence yoktur. Desen ki camii yapıyor ya da onarıyor? Yooo, yapmıyor. Onları her cuma ve bayram namazlarında zorla dilendirilen camii hocaları yapıyor. (hoca dilenmezse soruşturma geçiriyor). e toplu namaz kıldırmaya illa bir kurum tarafından atanmış bir hoca mı olmalı? yooo, cemaat olabilecek sayı tamamlandığında herkes namaz kıldıracak hoca olabilir. E Kuran'ı Kerim için yeni yorumlar mı üretiyor? yooo, hala zamanında tefsir etmiş tefsircilerin yorumlarını sunuyor. O zaman ne üretiyor, ne kazandırıyor bu kurum? Kimlere ne tür deva oluyor?
Hakikaten yanıtlanabilir ise ben yanlış düşünüyormuşum diyeceğim. Açıklamaları siyasetin emrinde, hutbeleri siyasetin emrinde ve bir de neredeyse kutsanmış vaziyette. Hakkında eleştiri yapmayı günah sayabilecek çok geniş bir kitle var.
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.