confessions

saratancredi

1. nesil yazar - öğretmen

  1. toplam entry 251
  2. takipçi 25
  3. puan 5335

sıcak sandalye: portakallipekinordek

saratancredi
1-sizin için abla olmak nasıl bir duygu?

2-sözlükte bayağı diktatörsüzünüz, bu dikdatörlüğünüzü günlük hayatınızda da uyguluyor musunuz?

3-astrolojiye ilgili olduğunuzu entrylerinizde görebiliyoruz. bu ilgiliniz nasıl başladı ve burcunuzun özelliklerini ne kadar yansıtıyorsunuz?

4-profilinizin sürekli siyah-beyaz olması, rengi sevdiğiniz için mi yoksa sizi yansıttığı için mi?

5-diyelim ki çok sevdiğiniz bir yazarın portakal alerjisi var ve sizin nickinizi her gördüğünde alerjisi tutuyor ama takip de etmek istiyor sizi. moderatörümüz portakallı olarak nickinizi feda eder miydiniz?

şimdiden teşekkür ederim efendim, saygılar.
2

kendine getirmek için tokat atmak

saratancredi
yaşadığı bir olaydan dolayı kendinde olmayan bir arkadaşıma denediğim eylemdir.
ilk defa onu o halde görmüştüm ve ne söylesem beni duymuyordu, bir türlü sakinleştirememiştim. artık ne yapmam gerektiğini ben de bilmiyordum. sonra aklıma bu film sahneleri geldi. "denesem etkili olur mu?' diye düşündüm ve bir an da ona tokat atmış halde bulundum. tokattan sonra hâlâ sakinleşmemişti ama en azından söylediklerime cevap veriyordu.

her şeye itiraz eden insan

saratancredi
karşıdaki kişiyi dinlemeden dediğim dedik öttürdüğüm düdük anlayışını benimseyen kişilerdir. her şeye negatif yaklaşıp karşıdaki kişiye de enerjisini aktarmaktadır. biz sana itiraz etme demiyoruz da her şeye de itiraz etme.

fury

saratancredi
öfke olarak dilimize çevrilmiş filmdir. filmde ağır şartlar altında yağmacı olarak yakıp yıktıkları yerlerde konaklama kadınlara, alkollere çökmeleri bayağı dikkat çekmiştir. filmde iki tane kadın ile kahvaltı yapan brad pitt'in hiçbir şekilde dokunulmayacak uyarısını yapması falan gayet dikkat çekiciydi. savaşmaktan silah tutmaktan dahi korkan gencin korkusunu yenip atağa geçişini konu edinmişler. savaşın kirli yüzü açıkça gözler önüne serilmiş olup başarılı olunmuştur.
1

hortum

saratancredi
hortum bulutları ile bağlantılı olarak silindir şeklinde dönerek gezen bir rüzgâr türüdür. bu hortum, bulutlardan yere kadar uzanır ve büyük yıkıcı güce sahip olan bir doğa felâketidir. hortum genel olarak şiddetli fırtınalar sırasında meydana gelir. hortumlar ağır cisimleri bile yerden kaldıracak kadar güçlü olabilirler.

in time

saratancredi
2011 amerikan yapımı aksiyon içerikli bilim kurgu filmidir. zamana karşı olarak dilimize çevrilmiştir. başrollerinde justin timberlake ve amanda seyfried yer almaktadır. para ile yaşam süresinin artırıldığı ve hayatta kalmanın zorluğunu anlatan güzel bir filmdi. sonuç olarak herkese yetecek kadar zamana sahip olmaları güzel bir şeydi.
beni en çok etkileyen de annesinin öldüğü şu sahneydi


ukde sahibi: zelig

the shining

saratancredi
stephen king'in medyum isimli kitabından uyarlanmış bir filmdir. filmde göze çarpan detaylar biraz abartılı bir biçimde işlenmiş olsa da filmi güzel yapan detaylar da göze çarpmaktadır. redrum sahnesi efsaneler arasındadır. redrum yani murder bir cinayetin olacağına işarettir. film genel olarak güzel olsa da tam olarak beni kendisine bağladı demem mümkün olmayacaktır, daha iyi olabilirdi gibi sanki.
redrum sahnesine ışınlasana beni
diğer güzel sahnelerinden birisi daha evvel burada öldürülen iki çocuğa ait video;
gel bizimle oyna

sevmek

saratancredi
hayattaki büyük veya küçük tüm mutlulukların, sevinçlerin başlangıç noktası olan his. zira, o olmayınca hiçbir şeyin anlamı da tadı da olmuyor.

bayram harçlığı

saratancredi
vermenin, almaktan daha sevindirici olduğunu birkaç bayramdır tecrübe ettim. sanırım harçlığı alanlarda kendi çocukluğumdaki hisleri görmemden olsa gerek. hepinizin hayırlı bir bayram geçirmesini diliyorum.

hiperbilirubinemi

saratancredi
bilirubin; alyuvarların yıkımından sonra oluşan bir madde. bu maddenin de vücutta birikmesiyle bilirubin seviyesi artar.

en çok yenidoğanlarda görüldüğü için yenidoğan sarılığı da denir. bilirubini yıkmakta görevli organ karaciğerdir ama yenidoğanlarda bunu plasenta yapar. bebek doğduktan sonra plasentadan ayrıldığı için henüz karaciğer görevi tam olarak üstlenmemiştir. bu süreçten ötürü de ilk doğduklarında sarılık görülür. bu sarılığın belirtileri de en çok gözbebeklerinde ve ciltte sararmadır ve buna ek olarakta bebeklerde uyku hali olur. tedavisi içinde bebek daha sık beslenmelidir ki vücuttaki döngü sağlansın, karaciğer bir an önce işini üstlenip bilirubini yıkmaya başlasın. böylelikle sarılığı geriletebilsin.

ukde sahibi: 1garipyolcu

laparoskopik cerrahi

saratancredi
kapalı ameliyat anlamına gelir. batın ameliyatlarında daha çok kullanılır. açık ameliyata göre komplikasyonları daha azdır. yapılan kesi daha küçük olduğu için iyileşme süresi de daha hızlıdır. hem estetik yönden de düşünürsek dikiş sayısı az olur. mesela göbek deliğinden bir tane delik açılarak içeriye kamera gönderilir ve karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. kamera gönderilen delik dışında iki tane daha delik açılır. buralardan da aletler sokularak ameliyat yapılması sağlanır. genelde kolesistektomi ve apendektomi gibi ameliyatlarda tercih edilir.

id ego süperego

saratancredi
id , kişiliğin ilkel yanıdır ve haz ilkesine göre çalışır. doğuştan gelen güdü, dürtü ve istekler yer alır. acıkan, susayan, saldırmak isteyendir. mantık dışı hareket eder ve bu isteklerinin hemen karşılanmasını ister. isteklerinin ertelenmesine de tahammül edemez. çocuk, ilk yıllarında tamamen id'in isteklerine göre davranır ve çevre ile olan etkileşimi arttıkça isteklerini ertelemeyi de öğrenir.
ego , kişiliğin mantıklı yanıdır ve gerçeklik ilkesine göre hareket eder. ego, id ve süperego arasındaki dengeyi sağlayan sistemdir. id'den gelen isteklerin uygun bir biçimde karşılanmasını sağlar. sigmund freud'a göre kişiliğin sağlıklı olması egonun denge işlevini yitirdiğinde psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar.
süperego , çocuğun anne ve babasından, yakın çevresinden ve toplumdan öğrendiği kurallara, gelenek ve göreneklere göre şekillenir. kişiliğin toplumsal yanını oluşturur. ahlak ilkesinden çıkarak katı ahlak ilkeleri çevresinde kararlarını verir. bu bağlamda da çoğunlukla id'den gelen isteklere karşı çıkarak onları bilinçaltına atar. bu durum davranışları etkiler. bilinçaltı, davranışların şekillenmesinde ve kişiliğin gelişimi için önemli bir etkendir.

true detective

saratancredi
geç başlayıp çabuk bitirdiğim, diyalogları, introsu ve oyunculuklarından etkilendiğim dizi.

bazen izlediğimiz bir dizinin bizi etkilemesi için 10 üzerinden 10 olması gerekmiyor kanımca. dizi, bana aslında hepimizin bir parça rustin cohle olduğunu düşündürdü. geçmişimizle ve fark ettiğimiz gerçekliklerle yaşamaya çalışırken bazen günlerce onları düşünüp çözmeye çalışırız. sonrasında tıkandığımız zaman onları inkar ederiz. yoklarmış gibi yaşamaya çalışırız. ama bizi rahatsız etmelerini tümden de engelleyemeyiz.
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.