confessions

sosruko

2. nesil Yazar - öğretmen - Yazar

  1. toplam entry 440
  2. takipçi 6
  3. puan 5494

grozni savunması

sosruko
Modern şehir savaşları açısından incelenmesi gereken savunma. Aslan mashadov'un ayı kapanı taktiği ile Ruslar için bir kabus olmuştur.

31 Aralık sabahı Rusya halkına yılbaşı hediyesi vermek için 2 saatte alacağız diyerek Çeçenistan'ın başkenti grozni'ye giriyorlardı. Zira Rusya savunma bakanı graçev toplam da 2 saat demişti. Ona bu güveni Çeçenistan düzlüklerini hızla geçmeleri ve orantısız güçleri veriyordu. Fakat bir sabah sonra istifasına neden olacak yenilgiden habersizdi. Bu arada Çeçenistan Cumhurbaşkanı Dudayev ise cevap olarak "sen 2 saatte pantolonunu bile giyemezsin" demişti.

Savaşa dönecek olursak. Ruslar sabah olur olmaz grozniyi bombalamaya başladılar ve şehre dört koldan girmek üzere bir plan yaptılar. Planın merkezinde Rus zırhlıları vardı. Şok bir baskınla çeçenleri dağıtıp kaçıracaklardı. Fakat Çeçenler çoktan buna hazırdı. Aslan mashadov iyi bir savunma planı hazırlamıştı Rus ordusunda mashadov ile mücadele edebilecek kurmay kadrosu yoktu.

Ruslar bombardıman sırasında petrol rafinerisini de vurdular ve tüm şehri dumanlar kapladı. Rus zırhlıları hava desteği alamayacaklardı. Planladıkları dört koldan giriş yaptılar. Başlarda bir direniş görmediler. 81. Zırhlı alay başkanlık sarayına varmak üzereyken mayınlar patladı. Binalardan Rus zırhlılarına roketler atılmaya başladı. Konvoy hatalı dizilmişti ve Çeçenler başta ve sonda olan araçları vurup düşmanlarının hareket kabiliyetini sıfırlıyordu. Rus askerleri araçlardan çıktığında ise sniperlar onları avlıyordu. Tam bir hezimetti.

Maykop zırhlı Tugayı ise Rusya'nın en seçkin birliklerindendi, tren istasyonunu hedef almışlardı ve hiç bir direnişle karşılaşmadılar. Araçlardan inip istasyona girdiler. Hatayı burada yaptılar. Çeçenler telsizden "cehenneme hoşgeldiniz" dediler. İstasyona girdikleri anda yoğun bir Çeçen saldırısıyla karşılaştılar. 150 yi aşkın Rus zırhlı aracı bu sırada yandı. İstasyonda kapana kısılmışlardı.

Tüm Rus birlikleri pusuya düşmüş büyük bir hata yapmışlardı. Hafife aldıkları rakipleri çetin ceviz çıkmıştı. Ruslar kaçmak için yarma yapmaya çalışsa da başarılı olamadılar ve komutanları öldü. Çoğu Rus askeri ise panikten kaçışırken Çeçenler tarafından yakalandı.

Rusya o gece 2 saatte almak için girdiği groznide iki bini aşkın askerini bıraktı. Rusya için çok kötü bir yılbaşı hediyesi olmuştu.

sözlüğe noldu ya

sosruko
Az önce giremedim farklı bir ekran geldi. Şimdi de bütün bildirimler silinmiş.
7
mgs mgs
Küçük bir güncelleme ve yedekleme yapıldı. Ondan kaynaklı.
sosruko sosruko
Herkeste mi oldu? Gördüğüm kadarıyla giremediğim zaman başka arkadaşlar girmiş
sessiz suskun ve yorgun bir adam sessiz suskun ve yorgun bir adam
Bende de gitti.
sosruko sosruko
Heee herkes girememiş galiba 2 saat kadar.
Gülenyüz Gülenyüz
Bir an hacklendi mi hissi geldi ama şükür sıkıntı yok yönetim iş başında :)
codeboss codeboss
okunmuş olan bildirimler silindi.
çok fazla yer kaplıyordu.
Gülenyüz Gülenyüz
Evet öyle olmuş temizlik iyidir :)
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol