confessions

teo

1. nesil çaylak - yeni yeni ısınıyor

  1. toplam entry 132
  2. takipçi 1
  3. puan 2279

fatih portakal

teo
gerçekleri çok net söylediğinden ve eleştirilerini yerinde yaptığından karşıt olanların bile takip ettiği haber spikeridir.ben mesela beyaz tv'de kanal 7'de veya diğer yandaş kanallarda kim spiker bilmem çünkü izlemem. ama nedense troller sürekli hakaret yağdırıp , küfrediyorlar çünkü onlar da biliyor doğru söylediğini ve gündemi doğru okumak için onu takip ediyorlar.

türkan saylan

teo
rahmetli, zamanında eğitime katkı sağladığında kendi zümresini yaratmaya çalışan güruh hocaefendi dedikleri fethullah gülen'i destekliyordu.onun yurtları,cemaati ihya ediliyor ve para aktarılıyordu.zaman hangisinin doğru işler yaptığını çok net gösterdi. aynı zamanında kamer genç'e yaptıkları gibi üstüne yürüdüler,yıldırmaya çalıştılar ,küfrettiler ,iftira attılar. zaman her şeyi gösteriyor. kimin doğru kimin yanlış yaptığını defalarca görmelerine rağmen ısrarla aynı doğrultuda devam ediyorlar.

koronavirüs sürecinde işten çıkarılan insanlar

teo
özellikle son 1 haftadır haberlerde de gördüğümüz kadarıyla ekonomik yükünü hafifletmek isteyen şirketlerin ve küçük işletmelerin mağdur ettiği insanlardır. taşeron firmalar aracılığıyla iş bulan çalışanlar ilk tercih olarak işten çıkarıldı ve eğer süreç böyle devam ederse sıra kadrosu olan veya uzun zamandır aynı yerde çalışan kişilere gelecek gibi görünüyor. bu konuda yapılması gereken devletten de umut kalmadığına göre yakınınızda gördüğünüz ve durumu sıkıntılı olanlara durumunuz yettiğince yardımcı olmak.

31 mart 2020 worldometers korona istatistik tablosu

teo
yapılan testler yer almadığı için aslında çok da gerçeği yansıtmayan verilerdir.amerika'da yüksek olmasının sebebi şuana kadar 1 milyon test yapılmasıdır. kısa süre içinde vakaların da bu seyirle devam etmesi durumunda ülkelerin hastane kapasitelerinin dolması ve italya -ispanya benzeri durumlar yaşaması muhtemel. umarım kısa zamanda bir hal çaresi bulunur.

31 mart 2020 türkiye covid-19 verileri

teo
her gördüğümde bir yakınımda çıkmış gibi üzüldüğüm verilerdir. dünyanın her neresinde olursa olsun gerçekten çok üzücü. umarım kısa zamanda her şey eskisi gibi devam eder ve biz de o sıkıcı hayatlarımıza geri döneriz. bu kadar aksiyon , adrenalin yoruyor adamı.

istanbul ve ankara büyükşehir belediyelerinin hesaplarına bloke konması

teo
cumhurbaşkanının başlatmış olduğu kampanyaya belediyeler üzerinden destek verenlere 'hayır onlar bizden değil.bize yatırın biz dağıtırız.' diyerek belediyelerin bağış topladıkları vakıfbank hesapları bloke edilmiş.yahu bu belediyeleri de halk seçti neyin derdi bu? ondan sonra biriz, birliğiz,beraberiz nidaları atıyorlar.haluk levent'in ahbap oluşuma destek olurum daha iyi.hiç olmazsa paranın nereye gittiği belli.

haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır

teo
her insanın motto haline getirmesi gereken hadis/söz. dinde olmayan abuk sabuk sözleri hadis olarak kabul eden cemaatlerin peşinden gitmektense bu söze kulak verin. her ne zaman bu dini sömüren, özünden çok işine geldiği gibi anlayan insanlar bu ülkede biter işte o zaman biz millet oluruz, devlet oluruz ve dünyada hatrı sayılır bir ülke oluruz.
yapılan yanlışları eleştirmek işte bu yüzden önemli. yanlışı ,hukuksuzluğu bilip bunun karşısında konuşanları susturmaya çalışan veya sırf çıkarları doğrultusunda davranan her kimse bence dilsiz şeytan o'dur.

14 yılda 160 milyar liralık özelleştirme yapmak

teo
2002-2016 yılları arasında akp hükümeti tarafından yapılan kamu malları satışından elde edilen tutar 160 milyar tl. bu paranın nereye nasıl harcandığı meçhul. ülke olarak betona yatırım yapmayı sevdik. bilime , eğitime , sağlığa yatırım yapmayıp 'bu milletin a.k.yacaz' diyen müteahitlere ülkeyi soydurduk. 80 yılda yapılanları bir çırpıda sattık ve mirasyedi gibi özel makam araçlarına milyonlar harcadık. bizden sonraki nesil bize sövse yeridir.

çin'de vahşi hayvan pazarlarının yeniden kurulması

teo
koronavirüs'ün çıkış yeri olan şehirlerde vaka sayılarının azalması ve virüsün yayılma hızının sona ermesiyle tekrardan vahşi hayvan pazarları kurulmuş ve pes dedirtmiştir.bu adamlara artık dünya sağlık örgütü tarafından bir ultimatom verilmeli veya ülkelerin bu duruma bir şekilde müdahale etmesi gerekir.
kaynak
https://tr.euronews.com/2020/03/30/cin-de-koronavirusun-ilk-goruldugu-vahsi-hayvan-pazarlar-yeniden-ac-ld

türkiye koronavirüs vakalarının dikkat çeken artışı

teo
her ne kadar ülkemize mart ayı itibariyle bela olsa da artış hızı bakımından dış basının da dikkatini çeken durumdur.bundaki sebep belki daha önce ülkede görülüp mart ayında fark edilmesidir çünkü amerika'da testlere çok geç başlandı ve vaka sayısında ilk sıraya yerleşti.

31 mart 2020 kredi kartı asgari ödemesinde düzenleme

teo
koronavirüs'le mücadele kapsamında bddk'nın an itibariyle kredi kartı asgari ödemelerini %20'ye düşürerek bu konuda sıkıntı yaşayan insanları bir nebze de olsa rahatlatmasıdır.Ayrıca, kredi kartı borcu ötelenen vatandaşlara 31 Aralık 2020'ye kadar asgari tutar da dahil ödemesiz dönem tanımlanabilmesine imkan sağlandı.
Bu her banka için geçerli mi bilmiyorum.umarım bütün bankaları kapsayıcı bir önlemdir.

burger king vs mc donalds

teo
özellikle ülkede kaliteli handmade hamburger yapan işletmelerin çoğalmasından beri popülariteleri düşen ve benim adıma aralarında çok fark olmayan iki fast-food markasıdır.ya kaliteleri çok düştü ya da daha iyilerini yedikçe gözden düştüler. eski tadı alamıyorum nedense.

sözlükte farklı fikirlere sahip insanların olması

teo
insanları siyasi ağızla vatan haini - nankör diye tabir edenler olmasa gayet iyi bir durumdur. konuşarak tartışarak kendi doğrularını yargılamayı ve başka pencereden de bakmayı öğrenebiliyor insan ancak bunun olması için hem kendinizin hem de karşıdaki insanın görüşlere açık olması ve popülist olmaması lazım.

dar zamanda birlik çağırısı yapanların işler iyiyken yüzüne bakmaması

teo
özellikle son yıllarda ülkede gözlemlediğim ilginç olaydır. normalde her daim yandaşlarına çalışan ve onlara her türlü devlet desteği verip kendisine muhalif olanları vatan hainliğiyle ve fetöcü olmakla suçlayanların dar zamanda veya ülkenin başına bir felaket geldiğinde birlik çağrısı yapıp o yüzüne bakmayıp fetöcü dediği insanlarla aslında aynı gemide olduklarını farketmesidir.
1

30 mart 2020 biz bize yeteriz türkiyem kampanyası

teo
cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın 7 aylık maaşını bağışlayarak başlattığı ve koronavirüs sürecinde devletin aciziyetini ortaya koyan durumdur. bizi kıskanan ülkeler en düşük 500 euro kişi başı ödeme yaparken bizim dünya liderimiz halkından para istiyor. ne zaman devlet devletliğini yapıp halkına doğru dürüst bir yardımda bulunacak. bu parayı ülkeyi soydurduğunuz müteahitlerden alın memurdan,işçiden değil.

yazarları çileden çıkaran davranışlar

teo
özellikle araba kullanırken insanların ne kadar bencil olduğunu görmemle çıldırdığım davranışlardır. sinyal veren yok , yol veren yok , adam akıllı kullanan yok... toplumun medeniyet seviyesini trafikteki davranışlardan da çok rahat gözlemleyebilirsiniz. bir toplumda yaşayan her insanın mı acelesi olur arkadaş?

güvercinlik

teo
2 sene önce il dışı atamalarında adını hatırlayamadığım bir okulunu tercih etmiştim ancak hizmet puanı 500'e yakın bir amcamız atanmıştı. hatta tercih yaptığım sene ziyaret de etmiştim. bodrum merkeze 10-15 dk sürdüğünü hatırlıyorum. güzel ancak oldukça küçük bir yerdi ve şehirden çok köy gibiydi.
1

ibb vefat bilgisi sorgulama sistemi

teo
ekşi sözlükteki bir yazarın günlük ölüm listesini bularak sağlık bakanlığının verdiği verilerle çelişkileri anlattığı ve akabinde an itibariyle ekşi sözlük'ün sorun yaşamasına neden olan sistemdir.ben de baktım sonrasında ve gerçekten de denildiği gibi ölüm nedeni covid-19 olan 21 kişi vardı 28.03.2020 tarihli dün açıklanan rakamlardan çok fazla. ayrıca bu sistem sadece istanbul'a aitse durum daha da vahim. sözlüğün başına gelir diye o tarihe ait listeyi buraya koymayacağım ancak sağlık bakanlığının şeffaflık konusunda ağır yara aldığını söyleyebilirim. en azından başından beri destekleyen biri olarak bu saatten sonra rakamların çok bir önemi yok şahsım adına.
3

beyaz gemi

teo
cengiz aytmatov'un küçük yaşta anasız babasız kalan bir çocuğun gözünden iyiliği-kötülüğü ve masumiyeti anlattığı romandır.
sahip olduğu her şeyin değerini bilen ve belki de küçük yaşta ailesini kaybettiği için sürekli bir kaybetme korkusu olan çocuğun yaşadığı yere, dürbününe,okuluna,çantasına ve en önemli dayanağı olan dedesine bağlılığı samimi bir dille anlatılmıştır.
yaşadığı ve gözlemlediği olaylarda kötülük karşısında ezilen pasif iyiliğe karşı çaresizliği ve bu konuda bir şey yapamaması roman kahramanını intihara sürüklemiştir.
aslında karakterlerin hepsine tamamen kötü veya iyi demek yanlış olur. orozkul'un çocuğu olmadığı için ağlaması kötü karakter olmasının yanında içindeki çocuk özlemini anlatıyor. bekey teyze'nin ve dedesinin iyi olmalarına rağmen kötülük karşısında sessiz kalmaları ve durumu kabullenmeleri de iyiliğin kötülük karşısında ezilmesine yol açıyor .üvey anneannesi çıkarcı bir karakter olsa da çocuk hasta olduğunda ona bakması ve şefkat göstermesi vicdanlı olduğuna delalet.

tek anlamadığım olay ise kitaba da adını veren 'beyaz gemi'nin romanda çok yer bulamamasıdır. bence kitabın adı maral ana destanı olsa daha iyi olurdu.

fahrettin husband

teo
an itibariyle twitter'da gündem olan skandal. sabah gazetesinin sağlık bakanı fahrettin koca'yla alakalı ingilizce haberinde chicken translate yaparak soyadını da ingilizce'ye çevirip husband yapmış. el insaf be arkadaş. hani boş olduğunuzu biliyorduk da bu kadar olduğunuzu tahmin etmemiştim. tabi sürekli ezbere yapılan haberlerle uğraşa uğraşa ürün ortaya koyarken saçmalamaya başladınız. siz verilen metinleri haber yapmaya devam edin bence.
(bkz:google translate pişmanlıktır)

megasozluk.com/foto
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.