confessions

yurttaş Gandalf

1. nesil yazar - yeni yeni ısınıyor -

  1. toplam entry 320
  2. takipçi 8
  3. puan 4796

trumpa kapa çeneni diyen polis

yurttaş Gandalf
Amerika'da benzer emsaller var. Mahkeme kararıyla siyasetçilere hakaret edilebileceği gibi bir karar çıkmıştı. Hafızam beni yamultmuyorsa oscar ödül töreninde robert de niro Trump'a küfür etmişti mesela.
Yani çok da ilginç bir durum yok bunda. Kaldı ki şu sıra daha ılımlı emniyet mensuplarını servis etmeye ihtiyaçları var malum nedenlerden dolayı

29 mayıs 2020 bddk'nın 18 bankaya ceza vermesi

yurttaş Gandalf
BDDK, COVID-19 salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikayetlerin incelendiğini ve 18 bankaya toplam 102.1 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.
gerçekten tüketici düşünülerek mi bu cezalar kesiliyor yoksa ihtiyaç var üç beş ateşleyin demenin başka bir yolu mu bu bilemiyorum
Kaynak

twitter'ın trump'ın tweetini sansürlemesi

yurttaş Gandalf
polis şiddetiyle hayatını kaybeden george floyd için yapılan gösterileri bastırmanın yolu olarak silahların kullanılabileceğini ima etmek akıl işi değil. trump geldiği günden beri sürekli olarak aşırılıklar yaparak herkesi bu dengesiz hallerine alıştırdı fakat bu ciddi sıkıntılar yaşayacağı bir söylem.
biz bunları konuşurken ulusal muhafız birlikleri minnesota'ya ulaştı, benzer manzaralar görmemiz olası.
twitter'ın trump'ın tweetini sansürlemesinin nedeni biraz da yeni imzaladığı şu sosyal medya kararnamesi.

berat albayrak

yurttaş Gandalf
Bugünkü deliler gibi azmış olan tiklerine bakılırsa yakın zamanda istifa edip perde arkasına geçeceğini düşünüyorum. Bu stresi kaldırabilecek ne zeka ne de psikoloji yok kendisinde.
Rez. tarihe not düşmek adına icraatları ile ilgili geniş bir zamanda ekleme yapacağım.

ayasofya camii

yurttaş Gandalf
Doğrusu için (bkz:Ayasofya müzesi)
Basit popülist oyunlara kanarak bu kültür varlığı bir takım kimselerin mirası ve yahut Zafer nişanesi olmamalı!
Bir kez olsun mimari bakış açısı ile bu yapıyı gezerseniz buranın cami olamayacağını cami olarak adlandırılamayacağını anlarsınız.

arpacık

yurttaş Gandalf
Yorgun düştüğüm zamanlarda gözlerimin iç çeperinde beliren gözdeki tahriş hissiyatıyla varlığından haberdar olduğum durum. Belli periyotlarla ılık su çarparak bir kaç günde kurtuluyorum.
Tanım : gözlerin sos çığlığı

isviçre genelevlerinin normalleşme yol haritası

yurttaş Gandalf
Her ne kadar gözardı edilmek istense de Virüse karşı bir gündem maddesi bu. Türkiye'de nisan başında pembe hayat derneği 'seks işçiliği ve koronavirüs' adında bir kılavuz yayınlamıştı. Hem seks işçileri hemde müşterileri için tavsiyelerde barındıran bir kılavuz.
Tüm STK'ların ilgili oldukları alan için böyle bir çalışma yapması gerekirken çok azı bu çalışmayı yaptı. Merak edenler Şu linkteki haber içeriğinde kılavuza ulaşabilir.

biz başta ermeni'yi dövdürmeyecektik

yurttaş Gandalf
bir ermeni, bir kürt ve bir türk erik bahçesine erik çalmaya girerler. Bu sırada bahçenin sahibi gelir.
bahçenin sahibi önce Ermeni'ye dönüp "türk ve kürt benim din kardeşim, sen ne hakla eriklerimi yersin?" der. Kendilerine bir şey denmediği için ses çıkarmayan Türk ve Kürt'ün önünde ermeni'yi döver.
sonra kürt'e döner "bu adamla ben aynı milletteniz, sen ne hakla eriklerimi yersin" der, onu da bir güzel döver.
en son ise türk'e "sen utanmıyor musun, bir Kürt'le bir Ermeni'yle birlik olup bahçeme girmeye ?" diyerek, onu da döver.
üç arkadaş oturup üçünün birden bir adamdan nasıl dayak yediklerini düşünürken türk'ün kafasına dank eder: "biz başta ermeni'yi dövdürmeyecektik" der.

burjuvazi

yurttaş Gandalf
üretim araçlarını elinde tutan, gücünü zenginliğinden alan ve karar mekanizmasını etkileyebilecek güce sahip toplumsal sınıf. Bu sınıfa mensup kimselere burjuva ismi verilir.
proletarya ile birlikte kapitalizmin iki temel sınıfından biridir.13. yy'da kent ve kasabalarda ortaya çıkan bu sınıf 14. yy'da güçlenmiştir. Marx ve Engels tarafından kapitalist orta sınıf olarak tanımlanmıştır.

ukde: (yazar:sensizlik)

şehirlerdeki başı boş köpek sürüleri

yurttaş Gandalf
hemen her şehirde mevcut olan hem üzen hemde korkutan olay. yetişkin bireyler bile karşılaştığında ürkerken (aşağıya bıraktığım ukde notu) çocukların karşılaşmasının felakete sebep olduğu örnekleri mevcut.
öte yandan bu duruma o hayvanları bir hevesle çocuklarına/kendilerine 'hediye' olarak alıp sıkılınca sokağa terk eden vicdansızların sebep olduğunu göz ardı etmemek lazım.

ukde : (yazar:venividicici)
ukde notu : şans eseri hayatta olduğumuzu hatırlatan şeylerdendir. aracı tamire verdiğimde servisle işe gideyim dedim, 2. günü 6-7 köpeğin saldırısından son hızla koşup lokantaya girerek kurtuldum. yazık her gün aynı korkuyu yaşayan çalışana öğrenciye, kadına çözüm için kaç kişinin zarar görmesi gerekiyor.

melek tavus

yurttaş Gandalf
ezidilik (yezidilik) inancına göre tanrı ezda tarafından evren ve insanları yaratmak için görevlendirilmiş tanrı melektir. diğer dini öğretiler ile benzer şekilde tanrı ezda melek tavus'tan insan'ın önünde eğilmesini istemiş fakat melek tavus bunu kabul etmemiştir. ezidilik inancına göre kendi yarattığı insan önünde eğilmeyerek kendini kanıtlamış ve evreni yönetme gücünü elde etmiştir. bu benzer öğreti nedeniyle islam dinindeki şeytan ile özdeşleştirilir.

ukde: (yazar:sen benimsin)
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.