confessions

zeyerkhus

1. nesil Yazar - deney faresi - Yazar -

  1. toplam entry 8
  2. takipçi 0
  3. puan 107

bettercallsaul

zeyerkhus
Breaking Bad'in yaratıcılarından çok keyifli bir dizi. Bir avukatın nasıl bir dönüşüm geçirdiğini anlatan dizinin yeni sezonu geçen Nisan ayında çıktı yanlış hatırlamıyorsam. Henüz izlemedim son sezonu.
(bkz: breaking bad)

breaking bad

zeyerkhus
Vince Gilligan'ın senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı dizi. Başrollerde Bryan Cranston (Walter White) ve Aaron Paul (Jessie Pinkman) 'un oynadığı, yan karakterlerle de döktüren, ara ara inceden ve derinden gelen mizahi yerleri olan, özellikle Gas ve Mike ehrmantraut karakterlerini de çok sevdiğim dizi. Albuquerque kasabasında Walter ve jessie'nin, metamfetamin adlı uyuşturucuyu yapıp sattıkları ve maceradan maceraya atıldıkları dizi. İzlenmeli mi, kesinlikle izlenmeli. Ayrıca Better Call Saul'u da şiddetle tavsiye ederim. Breaking Bad'in öncesini konu alıyor. Yine Vince Gilligan projesi. Başrolünde daha çok dizilerde gördüğümüz Bob Odenkirk var. İnanılmaz enerjik ve komik bir karaktere hayat veriyor. Dram, trajedi, komedi, Kara mizah hepsi var bu dizide. Breaking Bad'deki avukat Saul Goodman'ın, öncesini, James Morgan McGill'ken nasıl üçkağıtçı bir insana dönüştüğünü konu alıyor. Adalet sistemine sağlam bir eleştiri diyebiliriz, ama kör göze parmak sokarak değil de biraz daha inceden, yavaş yavaş ve muzipçe. Güzel yani izleyin işte.

(bkz: bettercallsaul)

mark rothko

zeyerkhus
Mark rothko, amerikalı soyut expresyonist sanatçı. Tam olarak soyut expresyonist değildir bence. Rothko resimlerine tam olarak soyut resimler diyemeyiz, kendisi de dememiştir zaten. Yaptığı renk alanı resimleriyle, ruhsal birtakım düşüşleri veya yücelmeleri ifade eder. Resimleriyle, sanat dünyasında oldukça çarpıcı bir etki yaratmayı başarmıştır. Resimleri hipnotiktir de. Mark rothko, Jackson pollock, Barnet Newman, Franz kline gibi diğer sanatçılar kadar 20. yüzyıl sanatının doruk noktalarındandır. Hele kırmızı üzerine kırmızı ve siyah renklerle yaptığı isimsiz bir resmi vardır ki, resimden kendinizi alamazsınız. Rothko, 1970 yılında 67 yaşında, sanatının zirvesindeyken intihar etmiştir.

izmir

zeyerkhus
Sadece İzmir Kent merkezinin muzdarip olduğu sorunlar değil. ilçelerde de ciddi birtakım gecekondulaşma, çöp, sokak temizliği, koku,trafik ve otopark gibi sorunları var. Bu sorunlar üstüne fazlasıyla kafa yorulması lazım.

geceye bir şiir bırak

zeyerkhus
Önde zeytin ağaçları arkasında yar
Sene 1946
Mevsim
Sonbahar
Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim
Dalları neyleyim.
Yar yoluna dökülmedik dilleri neyleyim.
Yar yar!..
Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar
Değirmen misali döner başım
Sevda değil bu bir hışım
Gel gör beni darmadağın
Tel tel çözülüp kalmışım.
Yar yar!..
Canımın çekirdiğinde diken
Gözümün bebeğinde sitem var...(bkz: bedri Rahmi eyüboğlu)(bkz: sitem şiiri)

megasözlük'e mega bir cümle yaz

zeyerkhus
Megasözlük için mega bir cümle yazma iddiam yok ama megasözlük için bir şeyler derim. Bu sözlüğü kuran arkadaşları öncelikle tebrik ediyorum. Eğer bir iş kafada bitmiş ve sonra uygulamaya geçirilmişse büyük başarı bence ve ciddiye alınması gereken bir durum. Megasözlük kendi özgün üslubunu yakalayabilirse, sevilir, devam eder gelişir. Yok eğer, popüler başka bir sözlüğe benzemeye çalışırsa, sonuç hüsran olur. Emeği geçenleri kutlarım tekrar.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol