yeni başlayanlar için mega sözlük

0 /
portakallipekinordek
merhaba.
yönetim ekibi olarak mega sözlük'le ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını sunmak, yeni üyelerimize sözlüğü tanıtmak ve sözlük ortamını nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgi vermek için açılmış başlıktır.


tanıtım videosu için (yazar:kapisi kapali etrafi sarili ismet)'e teşekkür ederiz.


her sözlükte olduğu gibi mega sözlük'te de uyulması gereken bir takım hususlar vardır.

(bkz:mega sözlük formatı)
(bkz:mega sözlük kullanım koşulları)
(bkz:özgürlük kavramının yanlış anlaşılması)
her maddesini detaylı bir şekilde okumanızı, yazarlık sürecinizde uymanızı beklemekteyiz.


öncelikle sözlüğe yeni katılanlar için yeni üyeler tanışma başlığı 'nda kendinizi tanıtabilir, ilk entry'nizi girebilirsiniz.

sözlüğümüzde bir puan sistemi mevcut. detaylı bilgi için:
(bkz:mega sözlük puan sistemi)

ve puan sisteminde hareketle rütbelerin belirlendiği bir diğer sistem için:
(bkz:mega sözlük rütbe sistemi)


sıkça sorulan sorular:
- (bkz:nasıl başlık açabilirim)
- (bkz:sözlükte url vermek)
- (bkz:sözlükte bkz vermek)
- "nasıl renkli yazabilirim?" (bkz:sözlük kodları)
- (bkz:ukde bırak)
- (bkz:nick değiştirmek)

sözlük formatını öğrenmek isteyen ya da hakim olmayan yazarlar için: (bkz:#44359)

ayrıca (bkz:mega sözlük yönetim ekibi duyurusu)
3
nickthechopper nickthechopper
Yıldızlı başlıkları silip, sadece bunu başta tutabilirsiniz. Buna tıklayan birisi diğer önemli bilgilere de ulaşmış olacak.
portakallipekinordek portakallipekinordek
öyle yapacağız
nickthechopper nickthechopper
Sevindim!
Pişmanlık çiçeği
Ben de bir kaç tavsiye vereyim;

#1 Elinizden geldiğince başlık altı doldurduktan sonra başlık açın...
#2 Başlık açarken, benzer başlıklar var mı araştırın...
#3 tartışmalar normaldir, yeter ki ileri gitmeyin ve alttan alabilmeyi bilin...
#4 saygılı Olmak önemlidir ama, size gösterilen saygıyı da suistimal etmeyin...
#5 her zaman mutlu olun, ve bizimle de paylaşın...
megasozluk
Hoşbulmuşam ağam, ayrıca ekşide tam 3,5 sene yazarlık bekledim ve dün itibarıyla kendi çapımda ufak bir boykot uygulayarak ekşi kullanmama kararı aldım. Burada yazarlık şartları ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı?
3
portakallipekinordek portakallipekinordek
bu başlığın ilk entrysini detaylıca okursanız faydası olur diye düşünüyorum. onun dışında merak ettiğiniz her şey için bana mesaj atabilirsinjz
Gülenyüz Gülenyüz
Örtmenimiz son noktayı koymuş
megasozluk megasozluk
Teşekkürler örtmenim
weltschmerz
megasözlükten beklentilerimi yazacağım başlık. ayrı bir başlık açmaya gerek yok sanırım.

herkes ekşiden dem vurmuş, ama ben arayüzün ekşiden ziyade itusozluk'le, nam-ı diğer instela ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. rahatça fotoğraf eklenebilmesi de yine instela işlevselliğinde.

ancak benim buradan temel beklentim "rafine" ve "özgün" bir sözlük deneyimi. yani sözlük formatının öncüllerinden ayrılamayacağını biliyoruz, ancak başlıkların diğer sözlüklerden doğrudan alınmış olması bence hoş değil. örneğin italyanların virüs coşkusunun kabak tadı vermesi, şu anda çalan şarkı, nickleri koronayla değiştirmek vs. bence gereksiz başlıklar. bu başlıkların açılabilmesi için önce italya, corona gibi konular hakkında bir sürü tartışma dönmüş olması lazım, ama genç bir sözlükte büyük bir veri girişi olmadığı için bunlar zaman alır. dolayısıyla başlıkları (ne kadar güncel olursa olsun) olduğu gibi kopyalamaktan ziyade sözlüğün sözlük olan lügatsal alanını beslemek bana daha doğru geliyor. özgünlük iddiası taşıyan bir yerde copy-paste başlık ayıp.

bunun dışında "rafine" bir deneyimden kastım, kullanıcıların medeni ve insanî mesafeyi gözetmesi, fikirlerin ölçülü şekilde tartışılabilmesi. şimdi bu beklentim düşünüldüğünde sizce doğru yerde miyim?
3
Gülenyüz Gülenyüz
Hoşgeldiniz hayırlı olsun. Doğru yerdesiniz zaten bu söyledikleriniz tanım olarak çok fazla tartışıldı tanımları girildi. İncelerseniz bulabilirsiniz. Genel de ölçülü tartışıldı. İstisnalar yok değil tabiki. Henüz kimse insanlıktan çıkmadı. Kopya dedikleriniz genel gündem evet bi kaç benzerlik var onlarda genelde ekşiden gelenler tarafından açılmış. Zamanla daha özgün olanacaktır.
weltschmerz weltschmerz
teşekkür ederim.
tanımdan kastım yalnızca örnek. sözlüğün lügat olmasına çaba gösterilmesi gerektiğini anlatırken kullandığım örnekler. yani "burada henüz corona tanımı yok, o zaman siz de bunu tartışmayın" demiyorum (zaten bana ne? kim ne tartışırsa tartışsın). söylemek istediğim genç bir platformda başka yerlerdeki başlıkların birebir kopyalanmasından ziyade her şeyden önce sözlüğü sözlük yapan bilgi dağarcığına hizmet edilmesi gerektiği. anlatabiliyor muyum?
keza "italyanların virüs coşkusunun kabak tadı vermesi" ekşide bir kişinin kişisel görüşüydü. dikkat ederseniz "kişisel". burada birinin tamamen aynı şeyi hissetmiş olduğunu sanmıyorum. benzer bir ruh haline giren bir kullanıcı da mesela "virüs sırasında balkonda şarkı söylemenin absürtlüğü", "bayması", "sıkması" diyebilir. ekşideki tabirin aynısını kullanıp "kabak tadı vermesi" dediğiniz zaman aynı hissiyatı da kopyalamış olursunuz. oysa benzer şeyler başka türlü ifade edilebilir. "kendi cümlelerinizle" anlatabilirsiniz. zaten bu örnek kolektif bilinçte yer eden bir şey değil, sadece güncel. bu yüzden herkeste aynı hisleri uyandırması bence pek mantıklı değil.
ayrıca "sizce doğru yerde miyim?" diye sorup negatif değerlendirme aldığım zaman "hayır, yanlış gelmişsin" dendiğini düşünürüm. eğer böyle değilse de düzgünce ifade edilmesinden yanayım.
bu sözlüğün özgünlük iddiasını önemsiyorum, umarım anlatabildim. yanıtınıza yeniden teşekkür ederim.
Gülenyüz Gülenyüz
Ben teşekkür ederim. Negatif değerlendirme yapmadım elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Bende sizin gibi özgün olmasını isterim. Ben yazdıklarınız tamamen yok demedim. Tabi ki var bu kalabalık da olması da normal ama genel olarak iyi durumda. Zamanla daha iyi olacağını da belirtmişim zaten. İstisnalar heryer de var yapacak bişey yok. Taklidi sevenlerde var zannediyorlar ki taklit olduğu hiç ortaya çıkmayacak. Önceki yazımda da belirtmiştim istisnalar hep var.
e yok artik
Başlığı görünce ilk üye olduğum gün geldi aklıma.daha önce sözlük nedir bilmemişim,neler olacak yükselecek miyiz bilmem.(o zamanlar)
Sonra hem yönetimin yardımları,hem ortamın güzelliği öyle bir alıştırdı ki buraya.hergün girer bi bakarım gündeme,kimler ne başlık açmış,neler öğreneceğiz diye.yazar sayımız artmış,sol Frame dönüyor,herkes neyi nasıl yapacağını biliyor bilmeyenlere yardım ediyor.
Hep böyle devam ederiz umarım.canım sözlük..
guluyorum o halde benim
Merhaba mega kullanıcıları :) ben de aranıza yeni katıldım. Benim için iyi olacağını düşünüyorum. Bazen kafamın icindekilerini susturmak için yazmak veya okumak iyi geliyor bu platformda her ikisi de mevcut. Umarım yazılarınızı okurken keyif alırım ve umarım sizler de benim yazılarımı okurken keyif alırsınız. Hayırlı günler dilerim.
 grinch seven masum koylu
Aranıza 1 ay oluyor sanırım katılalı ama farklı şeyler öğrenip insanların farklı yorumlarını okudukça zihnim biraz daha açılıyor güzel Bi platform umarım böyle güzel devam eder ben burayı sevdim :)
2
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Kıpss,
Her şey bir adımla başlar...
1 ayların, yıllara taşınsın,
Keyifli yazılar,
Hayırlı geceler...
 grinch seven masum koylu grinch seven masum koylu
Teşekkür ederim :)
motherboard
Herkese merhabalar. Yıllardır çeşitli sözlüklerde, o entry senin bu entry benim koşmuş bir kardeşiniz olarak, soluğu burada aldım. Yeni oluşumları dikkatle takip ediyorum. Elimden geldiğince destekliyorum. Yıllar sonra 1. nesil yazar olarak at koşturmak güzel olabilir. Buralar hep dutluktu diyeceğimiz günleri görürüz umarım.
toinfinityandbeyond
Herkese kocaman bir merhaba ile giriş yapayım o zaman, twitterda görünce ben de gelmek istedim buraya bir şeyler yazmak kafa dağıtmak ve sakinleşmek için iyi gelir diye düşündüm. İlk aldığım izlenime göre samimi ve sıcak bir ortam var burada :) İnşallah hep birlikte geliştirir ve güzelleştiririz megayı, burada olduğum sürece faydalı bilgiler sunabilmeyi diliyorum keyfiniz bol olsun güzel sohbetler edelim :)
1
kralisevenkadin kralisevenkadin
Hoş geldiniz. Entry'i keyifle okudum ve keyif katacağınıza eminim şahsen. Bol faydalı entry'lerinizi okumamız ümidi ile :)
krmzkalem
Twitter'da görüp geldim. Buralar değerlenir dedim. Online yazarları görmek , tam forum havası yaratmış. Sitenin heryerinden reklam fışkırıyor. Belki bu da zamanla düzenlenir. Forum sitelerindeki gibi entry girdikçe kıdem verilmesi de eski webhattı günlerimi hatırlattı. 15 yıl önce lisedeyken severdim böyle şeyleri. Yeni nesil haber alma modeli bu şekilde siteler olacak muhtemelen. Mevcut medya sisteminin sonu geldi sanırım. Hayırlı uğurlu olsun yeni siteniz. (Telefonumda ana ekrana linkinizi de ekledim. )
1
kralisevenkadin kralisevenkadin
Hoş geldiniz efenim.
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.