yeni başlayanlar için mega sözlük

portakallipekinordek
merhaba.
yönetim ekibi olarak mega sözlük'le ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını sunmak, yeni üyelerimize sözlüğü tanıtmak ve sözlük ortamını nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgi vermek için açılmış başlıktır.


tanıtım videosu için (yazar:kapisi kapali etrafi sarili ismet)'e teşekkür ederiz.


her sözlükte olduğu gibi mega sözlük'te de uyulması gereken bir takım hususlar vardır.

(bkz:mega sözlük formatı)
(bkz:mega sözlük kullanım koşulları)

her maddesini detaylı bir şekilde okumanızı, yazarlık sürecinizde uymanızı beklemekteyiz.


öncelikle sözlüğe yeni katılanlar için yeni üyeler tanışma başlığı 'nda kendinizi tanıtabilir, ilk entry'nizi girebilirsiniz.

sözlüğümüzde bir puan sistemi mevcut. detaylı bilgi için:
(bkz:mega sözlük puan sistemi)

ve puan sisteminde hareketle rütbelerin belirlendiği bir diğer sistem için:
(bkz:mega sözlük rütbe sistemi)


sıkça sorulan sorular:
- (bkz:nasıl başlık açabilirim)
- (bkz:sözlükte url vermek)
- (bkz:sözlükte bkz vermek)
- "nasıl renkli yazabilirim?" (bkz:sözlük kodları)
- (bkz:ukde bırak)
- (bkz:nick değiştirmek)

sözlük formatını öğrenmek isteyen ya da hakim olmayan yazarlar için: (bkz:#44359)

ayrıca (bkz:mega sözlük yönetim ekibi duyurusu)
3
nickthechopper nickthechopper
Yıldızlı başlıkları silip, sadece bunu başta tutabilirsiniz. Buna tıklayan birisi diğer önemli bilgilere de ulaşmış olacak.
portakallipekinordek portakallipekinordek
öyle yapacağız
nickthechopper nickthechopper
Sevindim!
Pişmanlık çiçeği
Ben de bir kaç tavsiye vereyim;

#1 Elinizden geldiğince başlık altı doldurduktan sonra başlık açın...
#2 Başlık açarken, benzer başlıklar var mı araştırın...
#3 tartışmalar normaldir, yeter ki ileri gitmeyin ve alttan alabilmeyi bilin...
#4 saygılı Olmak önemlidir ama, size gösterilen saygıyı da suistimal etmeyin...
#5 her zaman mutlu olun, ve bizimle de paylaşın...
derin millet
kendine saygısı olan bir insanın dilini ve kalemini argo ve küfürden uzak tutması beklenir.

hele internette çoluk çocuğun büyüklerin küçüklerin olduğu yerlerde dilin temiz tutulması lazımdır.

böylelikle bazı interaktif sözlüklerde sanki zorunlu bir gelenekmiş gibi devam ettirilen bu alışkanlık terk edilmelidir.

burada da nezih bir dil amaçlanıyorsa ve argo kullanımı yasak ise devam edelim.
2
lina lina
hoş geldiniz.
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Güzel beklenti ve istek,
Tebrik ederim, kolaylıklar dilerim...

Mantıklı düşünceler ile yolunuzda devamlılık dilerim,
Kısaca; hoşgeldinnn...
megasozluk
Hoşbulmuşam ağam, ayrıca ekşide tam 3,5 sene yazarlık bekledim ve dün itibarıyla kendi çapımda ufak bir boykot uygulayarak ekşi kullanmama kararı aldım. Burada yazarlık şartları ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı?
3
portakallipekinordek portakallipekinordek
bu başlığın ilk entrysini detaylıca okursanız faydası olur diye düşünüyorum. onun dışında merak ettiğiniz her şey için bana mesaj atabilirsinjz
gulenyuz gulenyuz
Örtmenimiz son noktayı koymuş
megasozluk megasozluk
Teşekkürler örtmenim
weltschmerz
megasözlükten beklentilerimi yazacağım başlık. ayrı bir başlık açmaya gerek yok sanırım.

herkes ekşiden dem vurmuş, ama ben arayüzün ekşiden ziyade itusozluk'le, nam-ı diğer instela ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. rahatça fotoğraf eklenebilmesi de yine instela işlevselliğinde.

ancak benim buradan temel beklentim "rafine" ve "özgün" bir sözlük deneyimi. yani sözlük formatının öncüllerinden ayrılamayacağını biliyoruz, ancak başlıkların diğer sözlüklerden doğrudan alınmış olması bence hoş değil. örneğin italyanların virüs coşkusunun kabak tadı vermesi, şu anda çalan şarkı, nickleri koronayla değiştirmek vs. bence gereksiz başlıklar. bu başlıkların açılabilmesi için önce italya, corona gibi konular hakkında bir sürü tartışma dönmüş olması lazım, ama genç bir sözlükte büyük bir veri girişi olmadığı için bunlar zaman alır. dolayısıyla başlıkları (ne kadar güncel olursa olsun) olduğu gibi kopyalamaktan ziyade sözlüğün sözlük olan lügatsal alanını beslemek bana daha doğru geliyor. özgünlük iddiası taşıyan bir yerde copy-paste başlık ayıp.

bunun dışında "rafine" bir deneyimden kastım, kullanıcıların medeni ve insanî mesafeyi gözetmesi, fikirlerin ölçülü şekilde tartışılabilmesi. şimdi bu beklentim düşünüldüğünde sizce doğru yerde miyim?
3
gulenyuz gulenyuz
Hoşgeldiniz hayırlı olsun. Doğru yerdesiniz zaten bu söyledikleriniz tanım olarak çok fazla tartışıldı tanımları girildi. İncelerseniz bulabilirsiniz. Genel de ölçülü tartışıldı. İstisnalar yok değil tabiki. Henüz kimse insanlıktan çıkmadı. Kopya dedikleriniz genel gündem evet bi kaç benzerlik var onlarda genelde ekşiden gelenler tarafından açılmış. Zamanla daha özgün olanacaktır.
weltschmerz weltschmerz
teşekkür ederim.
tanımdan kastım yalnızca örnek. sözlüğün lügat olmasına çaba gösterilmesi gerektiğini anlatırken kullandığım örnekler. yani "burada henüz corona tanımı yok, o zaman siz de bunu tartışmayın" demiyorum (zaten bana ne? kim ne tartışırsa tartışsın). söylemek istediğim genç bir platformda başka yerlerdeki başlıkların birebir kopyalanmasından ziyade her şeyden önce sözlüğü sözlük yapan bilgi dağarcığına hizmet edilmesi gerektiği. anlatabiliyor muyum?
keza "italyanların virüs coşkusunun kabak tadı vermesi" ekşide bir kişinin kişisel görüşüydü. dikkat ederseniz "kişisel". burada birinin tamamen aynı şeyi hissetmiş olduğunu sanmıyorum. benzer bir ruh haline giren bir kullanıcı da mesela "virüs sırasında balkonda şarkı söylemenin absürtlüğü", "bayması", "sıkması" diyebilir. ekşideki tabirin aynısını kullanıp "kabak tadı vermesi" dediğiniz zaman aynı hissiyatı da kopyalamış olursunuz. oysa benzer şeyler başka türlü ifade edilebilir. "kendi cümlelerinizle" anlatabilirsiniz. zaten bu örnek kolektif bilinçte yer eden bir şey değil, sadece güncel. bu yüzden herkeste aynı hisleri uyandırması bence pek mantıklı değil.
ayrıca "sizce doğru yerde miyim?" diye sorup negatif değerlendirme aldığım zaman "hayır, yanlış gelmişsin" dendiğini düşünürüm. eğer böyle değilse de düzgünce ifade edilmesinden yanayım.
bu sözlüğün özgünlük iddiasını önemsiyorum, umarım anlatabildim. yanıtınıza yeniden teşekkür ederim.
gulenyuz gulenyuz
Ben teşekkür ederim. Negatif değerlendirme yapmadım elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Bende sizin gibi özgün olmasını isterim. Ben yazdıklarınız tamamen yok demedim. Tabi ki var bu kalabalık da olması da normal ama genel olarak iyi durumda. Zamanla daha iyi olacağını da belirtmişim zaten. İstisnalar heryer de var yapacak bişey yok. Taklidi sevenlerde var zannediyorlar ki taklit olduğu hiç ortaya çıkmayacak. Önceki yazımda da belirtmiştim istisnalar hep var.
e yok artik
Başlığı görünce ilk üye olduğum gün geldi aklıma.daha önce sözlük nedir bilmemişim,neler olacak yükselecek miyiz bilmem.(o zamanlar)
Sonra hem yönetimin yardımları,hem ortamın güzelliği öyle bir alıştırdı ki buraya.hergün girer bi bakarım gündeme,kimler ne başlık açmış,neler öğreneceğiz diye.yazar sayımız artmış,sol Frame dönüyor,herkes neyi nasıl yapacağını biliyor bilmeyenlere yardım ediyor.
Hep böyle devam ederiz umarım.canım sözlük..

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.