yenilik vs restorasyon

nickthechopper
yeniliği çoğunlukla israf olarak görürüm. tamir edilebilecek olan eşyaları çöpe atmaya elim gitmiyor. hayır yani, işlevini yerine getiren bir şeye nasıl kıyılır(!)

elbette, yenilik bazı konularda olmalıdır. benim düşünceme göre, insan fikirleri gibi soyut şeyler için geçerlidir. eğer tam tersini yapıyor olsaydık ne mi olurdu?

(bkz: Türkiye'nin şu anki hali)
servi revan
inkılap ve ıslahat arasındaki farklarla eş değer gibidir gözümde.
yenilik: kökten çözüm.
restorasyon: zaten olanı ama bozuk olanı düzeltme.
albino aborjin
kişinin zamanının, bu ikisinden herhangi birinin maliyetinden daha değerli olup olmamasına bağıl değişebilir. genel olarak biri diğerinden daha yeğ tutulabilir şeyler değildir.

* burada söz gelimi tamir edilecek bir nesne için konuştum, mimari ya da düşünsel bir şeye ilişkin düşünmeyin lütfen.
my name is nobody
Yenilik amiyane bir tabirle eskisini devirmek, yerine gelmek demektir. Ancak yenilik eskisinin fonksiyonelliğini üzerinde bulundurmayabilir. Hatta eskisine oranla hiçbir benzer fonksiyona sahip olmayabilir de... Burada amaç tıpkı bir devrim de olduğu gibi eskisini def etmektir.

Restorasyon ise kökünü eskiden alır. Bu yüzden içinde bir yenilik bulundurmaz. Amaç eskinin fonsiyonlarını geri kazandırmaktır. Bu bazen sadece görünümde olur.

Bu ikisini karşılaştırırsak... Özellikle yenilik konusunda dikkatli olmak gerekir. Zira yenilenen şey olumsuzluklar da yaratabilir. Gerekip gerekmediği konusu burada mühim. Gerekmediği halde bir yenilikte bulunmak riskli olduğundan, bu riski almak yerine restore etmek daha iyi bir sonuç verebilir.

Ayrıca yenilik kavramının bir problemi de restore edilememesidir. Yani yinelenen şey ihtiyacı karşılamadı ise ya da uygun bulunmadığında restore edilemez ve tekrar yenilenmek zorunda kalınır. Bu da sonu gelmez bir kaynak israfı ve düşün israfına neden olabilir.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol